Dnes vyšlo 15 článků

Dovolená ve formě práce, za kterou ještě rádi sami zaplatíte

Zaplatíte si pronájem u moře, těšíte se na dovolenou a místo odpočinku musíte do práce. Zní to bláznivě? Možná, přesto na tento způsob rekreace pějí ódy desítky uživatelů Airbnb, oblíbené služby zprostředkující pronájem.

book2

V jedné z nejkrásnějších částí Skotska – Galloway leží městečko Wigtown, které je známé jako národní knižní město. Na každých sto obyvatel tu totiž vychází jedno knihkupectví. Přestože si tu můžete koupit knihu téměř na každém rohu, jeden obchod mezi ostatními přece jen vyniká a láká turisty z různých koutů světa. A co je na něm tak speciálního? Nabízí lidem možnost dovolené v podobě práce a pronájmu bytu.

I když se to zdá zvláštní, lidé se na tuhle příležitost do Wigtownu, jenž leží dvě hodiny cesty od Glasgow, vydávají čím dál tím častěji. Jen za poslední týden byla nabídka pronájmu na webových stránkách Airbnb zobrazena více než 500krát. V podstatě jde o to, že si zájemce zaplatí ubytování v útulném bytečku, ke kterému patří i knihkupectví s názvem the Open Book. Namísto nicnedělání pak výletník stráví část dne prací v knihkupectví, kde za podpory týmu dobrovolníků rovná knihy do regálů a lepí na ně cenovky. Po práci už na něj čeká krásná okolní příroda, kterou si může projet na zapůjčeném kole, a milí obyvatelé městečka.

Experiment, kdy turista platí za pronájem bytu a zdarma provozuje knihkupectví minimálně po dobu jednoho týdne, funguje už dva roky a zdá se, že má úspěch. The Open Book má na Airbnb to nejvyšší hodnocení a více než šest desítek recenzí plných superlativ. Rezervace jsou momentálně plné až do října 2020.

Harvey Lindsay, který rezervace zajišťuje, vysvětluje velký zájem o nabídku tím, že lidem alespoň na chvíli nabízejí možnost zažít život, jaký by mnoho z nich chtělo ve skutečnosti mít. Lidé, kteří si zážitek vyzkoušeli, si navíc pochvalují pomalé tempo, jakým tu život plyne, vytoužený klid a krásné prostředí. Někteří prý čekali celé dva roky, než se na ně konečně dostalo, a přesto jim to za čekání stálo.

Chcete si dovolenou ve formě objevování krás Wigtownu a práce v knihkupectví The Open Book také vyzkoušet? Pak stačí zaslat žádost a obrnit se trpělivostí. Jedna noc vás vyjde na 1 053 korun a pobyt si lze rezervovat minimálně na šest nocí.

Zdroj: Weforum, Airbnb

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru