Dnes vyšlo 15 článků

Dovolená jako ve vesmíru? V Mohavské poušti budete moci vyzkoušet osidlování Marsu

Dovolená jako ve vesmíru? V Mohavské poušti budete moci vyzkoušet osidlování Marsu

Změna klimatu je nepřehlédnutelnou skutečností. Otázkou je, jak na ni bude lidstvo reagovat a jak dlouho bude odolávat. Takovou pokusnou laboratoř vybudovala společnost Interstellar Lab. V poušti Mojave simuluje život na Marsu jako ze samotného filmu Intestellar. 

Společnost vybuduje v Mohavské poušti síť biomů, díky které bude zkoumat, za jakých podmínek bude probíhat život na Marsu. Poznatky chce aplikovat na měnící se klima na zemi, aby jim lidstvo mohlo odolávat. Pozemská vesnice se bude jmenovat Experimental Bioregenerative Station, nebo EBios. Najdeme v ní systémy jako čištění vody, nakládání s odpady. Produkce potravin bude navržena od základu, aby se optimalizovala na život v úsporných prostředích. Záměrem je připravit lidi na život na jiné planetě, ale zároveň se chce začít přizpůsobovat krizi změny klimatu a radikálním omezením.

Toto oznámení přichází po rostoucím zájmu o posílání lidí na Mars v posledních letech. Před dvěma měsíci debutoval Elon Musk hvězdnou lodí Space X, což je vozidlo, které má přivést lidi na Měsíc a Mars. NASA má také dlouhodobé plány, jejichž cílem je najít způsob, jak poslat člověka na Mars. I když tyto mise jsou stále pravděpodobné ve vzdálené budoucnosti, pochopení toho, jak by lidé mohli v takových podmínkách přežít, vyvolává také velký zájem ze strany vědců. Belvisi, ředitelka projektu, doufá, že pomůže této zvědavosti a zároveň na ni vydělá.

V současné době je společnost z velké části samofinancovaná, s některými příspěvky od obchodních partnerů. Belvisi uvedla, že identifikovala čtyři vhodná místa v Mojave a v současné době jedná o získání plochy do února 2020. Pracuje také na získávání dalších peněz na financování designu a výstavby. Cílem je výstavba první vesnice EBios, která začne v roce 2021. Když bude plně postaven, může v něm být až 100 lidí najednou. Půl roku bude zařízení věnováno vědcům, kteří pracují na stanovištích udržitelného života na Zemi. Všechno v zařízení bude recyklováno a znovu použito.

Součástí výzvy je však také přeměnit výzkumný projekt v podnikání. Za tímto účelem Belvisi uvedla, že EBios bude věnovat druhou polovinu roku turistům, kteří chtějí strávit týden prožíváním extrémního udržitelného životního stylu. I když stále zvažuje náklady, v současné době odhaduje mezi 3 000 a 6 000 dolary za týden.

 Zdroj, foto: venturebeat.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru