Doplněk vyrobí z iPhonu high-tech laboratoř

Doplněk vyrobí z iPhonu high-tech laboratoř

Výzkumníci a vědci v terénu si nyní budou moci nosit svou laboratoř v kapse. A to díky novému nástroji, který je schopen testovat biologické materiály. Jeho využití je takřka neomezené – v polních nemocnicích, uprchlických táborech či v oblasti managementu odpadu – prostě všude tam, ke je potřeba testovat biologické materiály, jako třeba krev.

Zařízení bylo vyvinuto výzkumníky na Univerzitě v Illinois. Sestává z rámečku pro iPhone a příslušné aplikace. Rámeček obsahuje optické vybavení v hodnotě pouhých 200 dolarů, které ale pracuje stejně dobře jako spektrometr za 50 000 dolarů.

Fotoaparát iPhonu je díky zařízení vybaven přídatnými čočkami, a funguje jako přístroj na měření světla. Zařízení také obsahuje malý mikroskop, který odráží pouze jednu frekvenci světla a nechává ostatní frekvence volně projít. Když se biologická substance – jako třeba DNA – dostane pod tento mikroskop, odražené světlo změní frekvenci na delší. Tak bude možné například testovat přítomnost bílkovin a také jejich množství ve vzorku.

Testy tohoto charakteru budou trvat jen pár minut a odpadne složité dopravování vzorku do laboratoře. Výzkumníci vidí velký přínos zařízení pro lékaře, zdravotní sestry či vědce a jejich využití zejména v rozvojových zemích.

Díky GPS v iPhonu bude zařízení také možné použít například pro sledování kontaminace podzemní vody, šíření nějakého patogenu a podobně. Možnosti využití jsou prakticky neomezené.

Výzkumníci z illinoiské univerzity nyní pracují na vývoji podobného zařízení i pro smartphony s Androidem.

Zdroj: https://mashable.com/2013/05/30/iphone-high-tech-lab/

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/05/30/iphone-high-tech-lab/

Komentáře

  • Petr

    Rámeček obsahuje optické vybavení v hodnotě pouhých 200 dolarů, které ale pracuje stejně dobře jako spektrometr za 50 000 dolarů.

    A přesto se spektrometry za 50 000 dolarů prodávají. Čím to bude?

Nahoru