Domy se otáčí za sluncem, produkují 5x více energie, než spotřebují

Všichni známe slunečnice, které se otáčí za sluncem. Pár z nás možná někdy slyšelo o solárních panelech, které se takhle točí. Ale že by se za naší nejbližší hvězdou otáčely celé domy? V Portugalsku to tak funguje.

Projekt byl poprvé představen v Madridu a Guilherme Silva, který na něm pracuje, vysvětlil, že se skutečně inspirovali slunečnicemi. Domy se otáčí tak, aby na solární panely vždy dopadalo sluneční světlo, a tím pádem jsou schopné produkovat daleko více energie.

rotujici-dum

Nepředstavujte si, že dům stojí na kuří nožce, jakou znáte z Mrazíka, a celý den tancuje. Nejlépe to uvidíte na následujícím videu.

„Slunečnicový efekt je vytvořen kombinací dvou pohybů: otáčením samotné budovy o 180° a sklonem střechy o 90° vzhledem k poloze slunce,“ píše se na webu projektu.

Jak se dům točí, mění se velikosti místností

Když paprsky dopadají v pravém úhlu, vyrábí se prý nejvíce energie. Rotační dům dokáže za rok vyrobit 25 000 kWh elektřiny, což je podle výpočtů pětkrát tolik, než běžný dům této velikosti spotřebuje.

Rotace je naprogramovaná i tak, aby vás v létě co nejvíc chránila před sluncem. Doma je pak ve většině místností stín a spotřebuje se méně energie na klimatizaci. Otáčení domu ovlivňuje dokonce velikosti místností. Ráno je kuchyň malá, protože rodina 21. století málokdy snídá celá pospolu, večer se naopak propojí s obývacím pokojem, aby mohli být všichni pospolu.

dum2

Dům je přizpůsobený portugalskému podnebí, při tamní hojnosti slunečního svitu se dům otáčí 9 hodin denně v zimě a 15 hodin v létě. Obyvatel domu může manuálně měnit rychlost otáčení. Ale nenamlouvejte si, že se v domě povozíte jak na horské dráze. Nebudou padat skleničky a rozbíjet se nádobí.

Bohužel je to zatím zábava pro bohaté. Za metr čtvereční zaplatíte 6387 euro (173 000 Kč). Tvůrci tvrdí, že jejich hlavním cílem je teď všechny technologie optimalizovat a dotáhnout cenu na výši běžného domu.

Komentáře

Nahoru