Dnes vyšlo 15 článků

Domácí WiFi: Existují další možnosti využití této technologie?

Domácí WiFi: Existují další možnosti využití této technologie?

Bezdrátové připojení počítačů, notebooků, tabletů, mobilních telefonů, tiskáren a spousty dalšího je v dnešní době stále více aktuální. Zatímco před deseti lety byste v našich domácnostech jen stěží našli bezdrátovou síť, dnes je Wi-Fi již běžnou součástí nejen domácností, ale i škol a podniků. Přinášíme vám slíbené pokračování článku “Jak na domácí Wi-Fi?”, ve kterém se dozvíte další možnosti této technologie.

NAT

Při připojení více počítačů do sítě, pomocí routeru můžete narazit na problém s porty. Router totiž pracuje pouze s jednou veřejnou IP adresou a adresy ostatních lokálních zařízení se na tuto jedinečnou adresu musí přeložit – jedná se o technologii NAT (Network Address Translation). Výhodou této technologie je, že umožňuje připojení více počítačů jednou veřejnou IP adresou. Další výhodou je i zvýšení bezpečnosti počítačů připojených pomocí NAT. Potencionální útočník totiž nezná reálnou IP adresu zařízení.

Problém však může nastat, pokud se budete chtít vzdáleně připojit přes internet k některému počítači ve vaší síti. Jde to, ale budete si muset trošku pohrát s nastavením vašeho routeru. Jedná se vlastně pouze o přiřazení IP adres vašich lokálních zařízení k jednotlivým portům. Nastavení většinou najdete pod položkou Virtual Server přímo v nastavení vašeho routeru. Jakmile se budete chtít z venčí připojit, zadáte vedle veřejné IP adresy i zvolený port. Budete tak přesměrováni přímo na počítač, který je za routerem schovaný.

Propojení více routerů

Splnili jste si sen a postavili si rodinný domek. Má dvě patra (oddělené betonovým stropem) a chcete je pokrýt bezdrátovou sítí. Nastává menší problém, protože ani dražší routery vám optimálně nepokryjí obě patra.

K tomuto účelu můžete využít dalšího routeru, který přidáte do stávající sítě pomocí systému WDS (Wireless Distribution System). Budete mít jeden hlavní router – např. v prvním patře, který připojíte k internetu a zároveň k němu pomocí WDS připojíte další router, umístěný v přízemí, který od hlavního routeru převezme veškeré nastavení.

Moderní routery již mají WDS jako součást hlavního nastavení a automaticky vás provedou konfigurací. WDS však samo o sobě dokáže pracovat ve dvou řežimech. Režim bridge předává připojení z jednoho routeru na druhý, ale neumožňuje připojení klientských zařízení. Tento režim je tedy spíše vhodný pro spojení dvou sítí. Druhým je režim repeater, který umožňuje připojit i klientská zařízení. Nevýhodou WDS může být to, že u routerů pracujících pouze v jednom pásmu dochází k výrazné snižování rychlosti. Je to důsledkem toho, že WDS sdílí stejné pásmo a využívá tak tedy jeho prostředky.

Anténky

V případě jedné anténky nemáte moc možností jak ji natočit.  Signál se šíří z celé její délky, a proto je dobré směřovat vždy celou plochu antény, nikoliv pouze úzký vršek. Pokud váš router obsahuje dvě anténky, natočte je do úhlu 45° směrem od středu zařízení ven. Pokud vlastníte dokonce anténky tři, nechte prostřední ve svislé poloze a krajní opět natočte o 45°.

Na co myslet?

Pokud je bezdrátová síť dobře nastavená, vhodně dimenzovaná, je velice dobrým pomocníkem. Zvláště pokud vlastníte moderní, vícekanálový router, který dosahuje uspokojivých přenosových rychlostí. Při budování bezdrátové sítě vždy rozmyslete kam router umístit. Důvodem je co možná nejlepší pokrytí území signálem.

Myslete na to, že bezdrátovému přenosu vadí železobeton – počítejte tedy se špatným šířením signálu přes podlahy a zdi. Obecně platí jednoduché pravidlo: čím více překážek, tím horší signál a logicky i nižší přenosové rychlosti.

Komentáře

Nahoru