Dobrý hardware, špatný software

Opravdu je to tak, že lidé prahnou po výkonných zařízeních a na software tolik nehledí? Opravdu jim nedochází, že s výkonným hardwarem nic neudělají, pokud ho nebudou mít čím ovládat?

Samsung SmartTV. Chytrá televize. Vypadá krásně. Je 55″, tenká jako břitva a má skvělý obraz. Manuál slibuje schopnost být připojen online přes kabel nebo wifi a surfovat po internetu, stahovat Netflix, Pandoru nebo celou řadu dalších aplikací. Skoro to tedy vypadá, že nikdy nebudete muset opustit svůj gauč v obývacím pokoji. Televize přichází i s dálkovým ovládáním stejně jako s bezdrátovou klávesnicí s vestavěným touchpadem. Udivujete se nad kvalitou televize, hloubkou barev, estetickým designem, a tak dále…

Smart TV je hardwarově zpracována opravdu povedeně.

Smart TV je hardwarově zpracována opravdu povedeně.

Poté, co vše fyzicky nastavíte a připojíte, přichází ta část, kdy se chcete připojit k internetu a stáhnout všechny zábavné aplikace. V tomto okamžiku přijde problém. Najednou se cítíte, jako byste prošli blátem a vaše ruce byly obaleny jeho obrovskou vrstvou.

Viníkem je software, to ten je tak špatný. Je neohrabaný a ne moc intuitivní, graficky neuspořádaný. A i někomu, kdo by se považoval za technicky zdatného, může přinést slušné množství problémů. A to vás přinutí přemýšlet o tom, jak standard kvality softwaru souvisí s hardwarem. Těžiště televizí je stále v hardwaru. Lidé chtějí tenké televize, chtějí velké televize, chtějí levnější televize, chtějí skvělý obraz a chtějí připojení. Tahle televize od Samsungu docela dobře splňuje všechny tyhle požadavky (možná kromě bodu č. 3 – není zase tolik levná). Opravdu je to fajn hardwarový kousek. A díky dobrému hardwaru se možná v některých případech může trochu odpustit špatný software. Je zřejmé, že průmysl chytrých televizí je teprve v začátcích a v oblasti softwarového rozhraní je zde velký prostor pro růst, ale trochu to překvapí.

No a myšlenka „Dobrý hardware, špatný software“ byla v poslední době s představením iOS 7 ještě posílena. Nehledě na některé negativní názory je to pěkný redesign a velký krok kupředu. Je to ale hlavně dobrý příklad toho, jak Apple použil skvělý software pro doplnění hardwaru. I když byl Apple vždy velkým inovátorem ve spotřební elektronice a hardwaru, byly to vždy i jejich softwarové záležitosti, které je odlišovaly. Bez ohledu na to, jak se budou lidé o iOS 7 hádat (je či není pěkný?), fanoušci Apple často poukazují na software jako na důvod jejich Apple fanatismu (nicméně hezké zařízení tomu také pomáhá).

Stále se blížíme k bodu, kdy bude konkurenční hardware (ať už je to smartphone, TV nebo počítač) podobný a odlišovat se bude jen softwarem…

Zdroj: medium.com, obrázky: digitaltrends.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru