Dobrý den, co si dáte? Jednu hodinu spánku, prosím!

Dobrý den, co si dáte? Jednu hodinu spánku, prosím!

Spánek. Jedno slovo, které vystihuje oblíbenou činnost snad každého z nás. Doba určená pro spánek je 8 hodin. Za tu dobu se tělo dostatečně regeneruje, načerpá energii a odstraní stres. Ve španělském Madridu proto vyvinuli tzv. “spánkový bar“.

Španělsko je proslulé svojí pohodlností a velkým důrazem na polední a večerní siesty. Klasický životní styl Španělů je vstávat kolem 10 hodiny dopolední, hodinu pracovat pak si dát polední siestu, po ní pracovat do 18 večerní a pak se do noci baví. Takový styl je ve velkých městech potlačován. Lidé jsou hnaní k práci a tak tam platí stejně pracovní tempo, jako ve Střední Evropě. Nedodržují ani polední siestu, vlastně nemají ani jak. V přelidněném městě není místo k odpočinku nebo k soukromí. Španělka Marie Estella Jorro de Inza se rozhodla, že to tak nenechá a místo k odpočinku zařídí.

19970564_10207148833479366_2079736398_n

Marie zřídila podnik s názvem Siesta and Go. Obdobné podniky jsou např. velmi oblíbené v Paříži, New Yorku, Bruselu nebo v Tokiu. Spánkový bar se inspiroval japonskými kapslovými hotely. Získáte v nich soukromí a klid. Máte pro sebe malou místnost, kde je postel nebo křeslo, připojení k wifi a nebo si můžete objednat kávu. Jde především o možnost relaxace a chvíle pro sebe, v jinak uspěchaném velkoměstě. Můžete si číst knihu nebo si prostě a jednoduše dát šlofíka. Mozek i tělo si odpočinou a vy můžete opět produktivněji pracovat.

19883858_10207148833399364_824580806_n

Platí se v přepočtu 360 korun českých na jednu hodinu. Čas se počítá od doby vašeho příchodu, po dobu odchodu. Podnik vám dává rezervu 5 minut, kterou platit nemusíte. Studenti s platným studijním průkazem mají vstup zdarma.

Můžeme jen čekat, kdy tento trend dorazí k nám do České republiky. Může to trochu trvat, kvůli české skepsi k novým věcem. Ale jedná se o spánek, bohulibou činnost, tak bychom přece jen mohli udělat výjimku

Zdroj, text/foto: siestaandgo.com

Zajímá se o psychologii, filozofii a online marketing. Studuje na vysoké škole marketingovou komunikaci. Nyní působí jako Trainee Online marketigu ve společnosti Seznam.cz. Ve volném čase spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla. Cíl je cesta, na které zdoláváte překážky, které vás posilují.

Komentáře

Nahoru