Dnes vyšlo 15 článků

Do 20 let zastanou roboti polovinu pracovních míst v Japonsku

Nový průzkum ukázal, že by roboti v Japonsku od roku 2035 měli převzít kontrolu nad téměř 49 % vybraných pracovních míst. Podle výzkumu vyplývá fakt, že roboti zastanou pozice, jako je například recepční, taxikář, bezpečnostní stráž a určité pozice v sektoru služeb.

Procento je srovnatelné s USA, kde by roboti měli zastat 47 % pracovních míst nebo s Velkou Británií, kde by roboti měli zastat 35 % pracovních míst.

Faktem zůstává, že je zde rozpor, protože mnoho pracovních míst, které v Japonsku stále zastávají lidé, již ve Velké Británii provádí roboti; říká Yumi Wakao, vedoucí pracovník výzkumu.

Screenshot_3

Roboti by mohli vykonávat pracovní pozice, kde se činnosti stále opakují

Hlavním důvodem pro používání robotů nejsou podle Wakaa ani tak obavy ze stárnoucí japonské populace, jako spíš snaha ukázat, že roboti by mohli zastávat pracovní pozice, kde se činnosti stále opakují. V důsledku toho by se pro lidi uvolnili pracovní pozice, které vyžadují kreativitu, soucit nebo analýzu abstraktních myšlenek. 

Místa ve službách, která vyžadují kreativitu, komunikaci, empatie nebo vyjednávaní by bylo těžké výpočetní technikou nahradit; vysvětlil Wakao.

Japonsko má prvního robota, který už od června pracuje na recepci

Japonsko se v současné době může pyšnit tím, že má prvního robota, který už od června pracuje na recepci.Henn-na Hotel v zábavním parku v jižním Japonsku zavedl pro změnu robotické rameno, které pomáhá ukládat zákazníkům zavazadla do skříní a odemyká hotelové pokoje na základě rozpoznání obličeje, takže zákazníci nepotřebují ani klíče ani čipové karty.

Zdroj: iFenomen

Komentáře

Nahoru