Dnes probíhají masové protesty proti špehování na Internetu: Přidává se i WordPress nebo Mozilla

Dnes probíhají masové protesty proti špehování na Internetu: Přidává se i WordPress nebo Mozilla

Některá největší jména internetového světa podpořila chystané masové protesty proti tajnému sledování a sběru osobních dat. Tuto aktivitu vyvolal skandál se sledováním lidí, které má na svědomí americká Národní bezpečnostní agentura (NSA).

Protesty pořádá hnutí Restore the Fourth, odkazující svým názvem ke čtvrtému dodatku americké ústavy, který svým obsahem občanům USA zaručuje právo na soukromí „v jejich osobě, domě, listinách a důsledcích proti bezdůvodnému prohledání a zadržení“. V současné době se hovoří o tom, že čtvrtý dodatek ústavy ve Spojených státech je mrtvý.

Do akce se zapojují velká jména internetu

Protesty proti ztrátě soukromí podpořila velké jména internetu, mezi dalšími třeba Reddit, Mozilla nebo WordPress. Protesty jsou plánovány na dnešek a proběhnou na více než 100 místech po celých Spojených státech. Mnoho stránek plánuje, že na podporu protestujícím zveřejní na své titulní straně prohlášení, které toto stanovisko vyjádří. Iniciativu koordinuje skupina, která si říká Liga internetové obrany (Internet Defense League).

Akce je inspirována některými podobnými událostmi, které proběhly v nedávné době. Vzpomeňme třeba na masivní internetové protesty, kdy řada velkých stránek buď zcela nebo částečně začernila svůj obsah coby vyjádření nesouhlasu s  diskutovanými americkými protipirátskými zákony.

V reakci na odhalení aktivit NSA Edwardem Snowdenem Mozilla, provozovatel oblíbeného prohlížeče Firefox, spustila petici StopWatchingUs, která požaduje úplné zastavení amerických „špehovacích“ programů. V tuto chvíli již petice nasbírala téměř 550 000 podpisů.

Zdroj: https://www.bbc.co.uk/news/technology-23160309

Komentáře

Nahoru