Dnes je Světový den zálohování. Jak zálohovat data?

Internetový portál WorldBakcupDay.com zveřejnil statistiky, které se vztahují k zálohování dat. Statistiky ukazují, že zálohování dat stále podceňuje spousta uživatelů, přičemž 30 % svá data nezálohuje vůbec. Nicméně každý měsíc je napadena virem desetina počítačů připojených k internetu. Určitě jste v posledních měsících mohli číst ne jednu zprávu o malwarech, které zašifrují data. A vyděrači potom požadují po napadaných uživatelích výkupné za šifrovací kód. Malwary se dotýkají nejen desktopových, ale také přenosných zařízení (mobilní telefony a tablety).

Server WorldBackupDay.com uvádí, že každou minutu je ztraceno či ukradeno 113 mobilních telefonů. A proto byste neměli podceňovat ani zálohování dat v mobilních telefonech.

den zálohování

Statistiky ze serveru WorldBackupDay.com

Jelikož je dnes Světový den zálohování, uvedeme si několik příkladů, jak můžete svá data bezpečně zálohovat.

USB disky a paměťové karty

USB disky a paměťové karty se vyznačují malými rozměry, s nimiž jde ruku v ruce snadná přenositelnost. Nicméně tato výhoda je do značné míry i nevýhoda, neboť se snadno ztratí. S narůstajícím počtem přepsání paměťových domén klesá spolehlivost. A stejně jako počítače, tak i USB disky a paměťové karty mohou být napadané šifrovacím malwarem.

Externí HDD

Za málo peněz hodně muziky. Přesně tak by se dal charakterizovat externí pevný disk, který nabízí poměrně velkou kapacitu pro ukládání dat. K zakoupení jsou disky s kapacitou od 2 do 4 TB. Pakliže necháte externí harddisk připojený neustále k počítači, také může být napaden šifrovacím malwarem.

Time Machine

Uživatelé počítačů s notoricky známým logem nakousnutého jablíčka provádí zálohu na externí pevné disky automaticky. V případě využití produktu Time Capsule od společnosti Apple se data zálohují bezdrátově. Time Machine uchovává hodinové zálohy za posledních 24 hodin, denní zálohy pro poslední měsíc a měsíční zálohy až do vyčerpání kapacity.

Cloudové služby

Velké popularitě se těší cloudové služby, přičemž data se zálohují na cloudový úložný server. Dostupné jsou také služby prostřednictvím internetu, mezi něž spadá například iCloud, Dropbox, Google Drive či OneDrive.

Tištěná forma

A poslední variantou je, že si můžete veškerá data tisknout. Ale to v případě opravdu kritických dokumentů.

Jelikož je dnes Světový den zálohování, měli byste si uvědomit důležitost zálohování dat. A zamyslete se nad tím, co všechno byste mohli ztratit, pokud by váš počítač napadl šifrovací malware.

Zdroj / Foto: ESET

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru