Dnes vyšlo 1 článků

Tisková zpráva: Dle odhadů bylo z evropských bankovních účtů odcizeno více jak 36 milionů EUR

Check Point Software Technologies Ltd. (Nasdaq:CHKP), celosvětový lídr v oblasti zabezpečení internetu, a soukromý nezávislý prodejce řešení prevence podvodů Versafe, zveřejnili případovou studii „Eurograbber: Jak bylo ukradeno 36 milionu EUR prostřednictvím malwaru“. Ve studii je popsán vysoce sofistikovaný útok, kdy byly ze soukromých a firemních účtů po celé Evropě ukradeny miliony EUR.

Případová studie obsahuje popis, jak byl Eurograbber, útočící na tisíce bankovních účtů po celé Evropě, proveden: https://www.checkpoint.com/products/downloads/whitepapers/Eurograbber_White_Paper.pdf

Eurograbber útočil na majitele bankovních účtů pomocí sofistikované kombinace malwaru, zaměřeného na osobní počítače i mobilní zařízení. Útočníci propojili malware se svým řídícím serverem a nejprve napadli počítač obětí, poté infikovali jejich mobilní zařízení, aby mohli zachytit SMS zprávy a obejít tak dvojí bankovní identifikační proces. Díky ukradeným informacím a jednorázovým autorizačním kódům (TAN – transaction authentication number) pak útočníci automaticky převáděli finance v hodnotě 500 až 250 000 EUR z účtů obětí na podvodné účty po celé Evropě.

Hlavní zjištění:

  • Dle odhadů bylo z více než 30 000 firemních a soukromých bankovních účtů ukradeno přes 36 milionů EUR.
  • První útoky byly provedeny v Itálii, rychle se rozšířily do Německa, Holandska a Španělska.
  • Krádeže byly provedeny pomocí sofistikovaného malwaru, který byl namířen na počítač a mobilní zařízení bankovních zákazníků.
  • Nové a úspěšné zopakování útoku botu (trojský kůň Zeus), který byl využit při plošném útoku Eurograbber.
  • Útoky byly speciálně zaměřeny na mobilní zařízení Android a Blackberry, což jen potvrzuje rostoucí trend útoků na Android zařízení.

„Kyberútoky se neustále vyvíjí a využívají nenovějších trendů. S rostoucí oblibou online a mobilního bankovnictví budeme svědky dalších cílených útoků v této oblasti. Eurograbber je toho ukázkovým příkladem,“ uvedl Gabi Reish, ředitel produktového managementu společnosti Check Point Software Technologies. „Nejlepší způsob, jak se chránit před těmito útoky, je mít vícevrstvou ochranu sítě, dat a koncových zařízení, která je napojena na informace o aktuálních hrozbách v reálném čase.“

„Kyberútoky jsou stále sofistikovanější, kreativnější a cílenější, než byly kdy předtím,“ komentoval Eran Kalige, vedoucí centra bezpečnostních operací ve společnosti Versafe. „Jak jsme mohli vidět u Eurograbberu, kyberzločinci útočili na nejslabší článek, což byli lidé používající daná zařízení. Útočníci použili sofistikované technologie, aby zahájili a automatizovali své útoky a nemohli být sledováni.“

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com), celosvětový lídr v oblasti zabezpečení internetu, je jediný dodavatel, který nabízí jednotný rámec pro správu komplexního zabezpečení sítí, dat a koncových bodů. Check Point svým zákazníkům přináší bezkonkureční zabezpečení proti všem typům hrozeb, klade důraz na jednoduchost nastavení a ovládání a snižuje náklady na vlastnictví. Check Point jako první uvedl na trh firewall (označený FireWall-1) s patentovanou technologií „stateful inspection“. Nejnovější inovací Check Pointu je architektura softwarových bladů. Dynamická architektura softwarových bladů nabízí bezpečná, flexibilní a jednoduchá řešení, která je možné libovolně přizpůsobit potřebám jakékoliv organizace či prostředí. Mezi zákazníky Check Pointu patří desítky tisíc společností a organizací všech velikostí, včetně všech firem uváděných v žebříčku Fortune 100. Řešení ZoneAlarm, které získalo řadu ocenění, chrání milióny počítačů proti útokům hackerů, spyware a krádeží identity.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru