Dita Přikrylová: My z dětí nechceme vychovávat uživatele, ale vývojáře

Psal se rok 2014, když Dita Přikrylová založila neziskovou organizaci Czechitas, aby pomohla zlepšit IT gramotnost u žen a mladých lidí. O rok později se prosadila do žebříčku s názvem New Europe 100, ve kterém byla zařazena mezi dalších 99 nejlepších lidí ze střední a východní Evropy snažících se vylepšit svět pomocí digitálních technologií. V současné době Czechitas pořádá celou řadu přednášek, seminářů, workshopů a kurzů pro děti, ženy, ale i učitele a další příznivce informačních technologií. „Chceme dětem ukázat, jak mohou používat technologie ve svůj prospěch,“ říká Dita Přikrylová o projektu Czechitas Nová Generace.

shareProč Czechitas obrátilo svou pozornost od žen směrem k dětem a stvořilo projekt Czechitas Nová Generace?

Neřekla bych, že organizace Czechitas odvrátila svoji pozornost od žen k dětem. Přesnější je, že lidé v Czechitas rozšířili svoji pozornost také na děti, protože cítili onu společenskou odpovědnost. Děti představují pro Czechitas novou generaci, která nesmí zaspat dobu. Děti by neměly, stejně tak jako ženy, vidět v práci „ajťáka“ nějaké podivné asociální stvoření, které je zavřeno s počítačem ve sklepě. Snažíme se dětem ukazovat, jak samy mohou měnit svět informačních technologií. Učíme je logicky myslet, a přitom si vlastně hrát. V neposlední řadě nás k projektu vedl také opožděný systém ve školství, který algoritmy a logiku děti příliš neučí. Přitom se to dá tak snadno. Proto v rámci projektu vzděláváme také učitele informatiky.

Jakým způsobem je projekt Czechitas Nová Generace financován?

Tak jako veškeré aktivity Czechitas, ze soukromých grantů od firem. V rámci Nové generace je dominantním partnerem společnost Microsoft a Nadační fond Avast, kterým za podporu moc děkujeme. Z menších partnerů můžeme jmenovat Epam, Škoda, T-Mobile, Easystore.cz

Inspirovali jste se u jiných projektů, nebo jste celý koncept vymýšleli sami?

Koncept jsme vymýšleli sami. Jedná se o několik aktivit v rámci roku, jako jsou EU code week, Hour of code a další. To jsou semináře, které může navštívit kdokoliv, kdo se přihlásí a většinou trvají okolo hodiny a půl. Když děti a jejich rodiče zaujme spojení hry a přemýšlení, můžou děti přihlásit na jeden z našich příměstských táborů, které se konají v létě po celé České republice. Konkrétně v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Pardubicích a Plzni. Na jaře a na podzim nás také čeká několik víkendových kempů pro středoškolačky a zájmových kroužků pro studenty základních a středních škol.

Napadá mě, jestli by nebylo vhodné tyto dva projekty propojit a nabídnout možnost vzdělávání se v oblasti IT matkám s dětmi?

To není vůbec špatný nápad. Akorát by byl velmi složitý na organizaci. Vzdělávat matky a děti zároveň není vůbec jednoduché. Přeci jen mateřství přináší také přirozenou potřebu starat se o dítě. To by pak matky limitovalo v jejich samotném vzdělávání. Nicméně, společné projekty do budoucna nevylučujeme, jen musíme vymyslet vhodný model.

Můžeš čtenářům popsat, co je hlavním cílem projektu Czechitas Nová Generace?

Když budu velmi strohý. Cílem je naučit děti myslet. Cílem Akademie programování je přivést děti k programování, aby dokázaly měnit svět pomocí technologií. Vzděláváme také učitele a inspirujeme rodiče, vytváříme výukové nástroje a pořádáme kurzy a workshopy.

150828_czechitas_day5_big_00037Spolupracujete v naplnění cílů i s jinými subjekty?

Ano, spolupracujeme s AjtyvIT. Ty mají projekt na starosti na Slovensku.

V čem je podle tebe Czechitas Nová Generace inovativní?

Dává dětem možnost poznávat technologie z jiného úhlu. Dnes skoro každé dítě ví, jak ovládat chytrý telefon, tablet nebo počítač, protože programy jsou vyvíjeny tak, aby bylo jejich ovládání intuitivní. Jenže umět si stáhnout hru není totéž jako umět s nástroji pracovat. My z dětí nechceme vychovávat uživatele, ale vývojáře. Chceme jim ukázat, jak mohou používat technologie ve svůj prospěch. Pomoci jim měnit svět. Pokud bych to měl zlehčit, vlastně je učíme, jak si ulehčit život – nesnažit se vymýšlet kolo, ale inovovat a využívat vhodné nástroje a algoritmy k zefektivnění práce.

Několikrát jsi v rozhovorech zmiňovala, že ženy se často IT světa ostýchají, protože je spojován hlavně s muži. Jak je to u dětí? Zaznamenali jste mezi děvčaty a chlapci nějaký rozdíl?

Podíváme-li se například na počty dětí, které se s námi zúčastnily EU Code Weeku v roce 2017, zjistíme, že z 376 dětí se zapojilo 153 dívek a 223 chlapců. Je zde asi pětinový rozdíl v počtu přihlášek – a čísla mluví ve prospěch chlapců, nicméně jejich výsledky nejsou nesrovnatelné. Naopak. Existuje-li ostych, tak nemusí být ani tak na straně dívek, jako na straně rodičů, tedy těch, kteří aktivně vyhledávají zájmové aktivity pro své ratolesti. I s tím se však dá mnohé dělat. Pracujeme také s pozitivními vzory a ukazujeme dětem inspirativní muže i ženy z oboru.

Jakým způsobem je možné děti motivovat k poznávání technologií?

Hodně nám funguje stará známá škola hrou. Takže než přejdeme k výuce nějakého opravdového programovacího jazyku, hrajeme si, programujeme offline a učíme se s nástroji, které byly vyvinuty pro děti. Děti potřebují rychle vidět výsledek, takže ocení roboty, kteří okamžitě reagují na jejich příkazy, nebo vizuální programovací jazyky, díky nimž vytváří vlastní online hry. Děti jsou navíc přirozeně zvídavé. Je proto důležité umět se dobře ptát a vzbudit zájem – takže pokud umíte téma prodat, máte napůl vyhráno a můžete se klidně 40 minut zabývat tím, jak funguje počítač, cloud nebo otvírák na konzervy.

150827_czechitas_day4_big_00002Vidíš nějakou možnost, jak zlepšit vzdělávání v digitálních dovednostech přímo na školách? Případně, je to vůbec reálné a žádoucí?

Je to reálné a žádoucí. Problém škol a vůbec celého školského systému je v jeho rigiditě. A nemůže tomu být jinak. Systém je příliš velký na to, aby dokázal efektivně reagovat na potřeby pracovního trhu. Proto má několikaleté zpoždění a bude ho mít vždycky. Nicméně to neznamená, že s tím nelze nic dělat. Jen ta iniciativa musí jít zespodu a nikoliv svrchu. To znamená jít od každého učitele informatiky na každé základní, nebo střední škole. Za dobu Czechitas jsme zjistili, že mnozí učitelé mají velkou chuť jít s dobou a zavádět nové technologie a dovednosti do učení. Právě tak můžeme doplnit školský systém tam, kde má své rezervy.

Proč je nutné motivovat děti, a obecně lidi, ke studiu digitálních dovedností? Obecně mají IT pracovníci nadstandardní platové ohodnocení. Práce s moderními technologiemi může být pro mnohé zábavná. Čím to je, že je stále nedostatek pracovníků v této oblasti?

To je způsobeno stereotypy, které jsou zakořeněny v naší společnosti od minulého režimu, kdy byly ženy představovány jako ty, které se starají o rodinu, popřípadě pracují na úřadě nebo učí. S počítačem se v osmdesátých letech objevovali hlavně muži a ti si tím pádem uzurpovali tento sektor. U dětí je to podobné. Jakmile neexcelují v matematických olympiádách, tak je rodiče směřují spíše humanitně, protože si myslí, že pracovat v IT rovná se programovat. Jenže dnes už to není jen o kódu. IT otevřelo náruč nejen lidem, co kódují, ale také grafikům, datovým analytikům, manažerům a obchodníkům, kteří můžou zvládat úplně jiné dovednosti a o IT jim stačí vědět jen minimum toho, jak IT funguje.

Google_G10__0087Je vůbec reálné, že někdy bude dostatek lidí, kteří rozumí IT oblasti? Na webu uvádíte, že podle Evropské komise bude v nejbližších letech Evropě chybět až 900 tisíc IT profesionálů.

To pravděpodobně reálné není. S tím, jak nás pohltí další průmyslová revoluce a všechny obory budou směřovat k automatizaci, bude lidí, kteří IT rozumí potřeba zřejmě více a více. Školy na to do jisté míry se zpožděním zareagují a budou generovat více odborníků, kteří alespoň částečně obor nasytí. Další možností je globalizace trhu práce a fakt, že na pohovor už nebudou lidé chodit po svých, ale připojí se na assessment centrum přes internet a najednou si budou zaměstnavatelé vybírat mezi 10 národnostmi. To vše je velká budoucnost. S Czechitas se snažíme jen pomoci trhu práce, aby chytří lidé naplno využili svůj potenciál.

Komentáře

Nahoru