Díky Leap Transit si zamilujete MHD

Co si budeme povídat. Jízdu MHD jsme už všichni zažili. Ti z nás, kteří mají tu čest užívat si ji denně, moc dobře ví, jak to v takovém průměrném autobuse nebo tramvaji či trolejbuse vypadá. Spousta dopravních prostředků MHD vypadá na to, že se nejpozději do zítřka rozpadnou. Když přijdete vy, už jsou samozřejmě všechna místa k sezení obsazená a ještě musíte stát vedle toho potícího se tlustého chlápka.

Nutno podotknout, že to takhle nefunguje jen u nás, a tak stejné nadšení z cestování MHD sdílí lidé z celého světa. V San Franciscu si ale vymysleli něco speciálního. Minulý týden tam začal fungovat startup s názvem Leap Transit, který nabízí high-endovou alternativu k městské hromadné dopravě.

leap-bus-exterior-780x439

Bohužel si tenhle luxus nemůže dovolit každý. Jezdí totiž jen na trase mezi bohatou čtvrtí Marina a centrem města. Podle toho taky vypadá cena, která je mnohonásobně vyšší než u klasické MHD – za jednu jízdu zaplatíte šest dolarů.

Pět modrých autobusů, které si startup pro začátek zařídil, je vybaveno krémovými koženými sedačkami, modrými LED světýlky, WiFi a USB porty pro dobití vašich zařízení. Přes aplikaci, která také umožňuje sledovat odjezdy autobusů, si můžete objednat jídlo nebo pití.

V autobuse je 25 sedadel a chytit ho vyžaduje trochu plánování. Jezdí totiž jen ráno a večer. V sedm hodin a pak v deset jede z Mariny a zpátky vás zaveze v pět nebo v osm večer. Cesta přitom trvá 30 minut a jsou na ní čtyři zastávky.

leap-transit-high-end-bus

Všechno ovládáte aplikací

Luxus na druhý pokus

Připadá vám to fantastické? To možná ano, ale co reálné využití? Kolik lidí takovým autobusem bude jezdit? Protože lidé, kteří na to mají, se většinou na MHD nespoléhají, raději vezmou vlastní auto.

interier

A podle toho to taky vypadá. Startup se totiž objevil už v roce 2013. Tehdy dostal investici ve výši 2 milionů dolarů od Andreessena Horowitze, ale po čtyřech měsících fungování služba tiše skončila. Kyle Kirchhoff, třicetiletý CEO Leap, vysvětlil, že to byl jen beta test, aby viděli, jak to celé bude fungovat. Snad se jim tedy napodruhé bude dařit lépe.

Zdroje: CNN, The Verge, Gizmag

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru