Dnes vyšlo 1 článků

Tisková zpráva: Digitální vysílání ohrožuje média ve východní Evropě

Vysílací média v celé východní Evropě a v zemích bývalého Sovětského svazu se musí vypořádat s přechodem na digitální vysílání, který se uskuteční v roce 2015. Přestože digitální vysílání má přinést nové kanály, způsob jakým některé vlády tuto změnu zavádí, může vést k tomu, že méně vysílacích společností bude schopno se dostat ke svému publiku a vytváří tak restrikce v dostupnosti zpravodajství. Tato zjištění byla zveřejněna ve zprávě IREX 2014 o trvalé udržitelnosti médií (Media Sustainability Index) pro Evropu a Eurasii. Kompletní zprávu najdete na webové stránce www.irex.org/msi.

Logo – https://photos.prnewswire.com/prnh/20130628/DC39165LOGO

Mnoho zákazníků o těchto plánech na přechod k digitálnímu vysílání nebylo vůbec informováno. Některým uživatelům navíc pravděpodobně nebudou poskytnuty žádné pokyny ohledně nových set-top boxů či přijímačů, které jsou nutné k tomu, aby i nadále mohli využívat volně dostupné televizní programy, ani se jim v tomto směru nedostane žádné podpory.

Jak ukazují zjištění z této zprávy, byly v těchto zemích hlavním zdrojem informací profesionálové z oblasti médií. Jedním z příkladů nastalé situace jsou hlasy frustrace, které v souvislosti s přechodem na digitální vysílání zaznívají z Ukrajiny. Podle jednoho z účastníků panelové diskuze „vedlo nepoctivé rozdělení frekvencí k situaci, kdy regionálním televizním kanálům a radiostanicím s 10 až 20 letou historií nebyla dána možnost získat licenci pro digitální vysílání. V roce 2015, kdy země přejde na digitální televizní vysílání, tak ztratí přístup ke svým divákům.“

V jiných případech zase konglomeráty blízké vládě nebo přímo samotnému státu, získají monopolní kontrolu nad multiplexy, které zajišťují přenos digitálního signálu.

Zpráva MSI měří zdraví mediálního sektoru jednotlivých zemí na základě 5 kritérií, včetně právního prostředí, kvality novinářského řemesla a praktik v oblasti řízení médií.

Ukrajina v loňském roce zažívala značné převraty a její média byla pod neustálým tlakem. Její celkové skóre sice pokleslo jen málo, nicméně jde o pokračování negativního trendu z posledních sedmi let. Nová zpráva MSI se zaměří na zkoumání toho, zda nová vláda a vlastníci médií z řad oligarchů umožní ukrajinským médiím odrazit se ode dna.

Co se týče jiných zemí, tak k nejvýznamnější změně došlo v Gruzii, kde díky vývoji politické situace došlo k uvolnění tlaku na média. Naproti tomu v Bulharsku pokračoval negativní trend, který byl ještě zhoršen tím, že Evropská komise napadla plán země na přechod k digitálnímu vysílání a také skutečností, že došlo ke koncentraci vlastnictví médií, což vyvolalo kritické ohlasy.

Americká agentura pro mezinárodní rozvoj financuje vytváření zpráv MSI ve 21 zemích Evropy a Eurasie. Zprávy MSI již více než 10 let poskytují hodnotné a důvěryhodné informace o zdraví globálních médií dárcům, vlastníkům médií, profesionálům i akademickým pracovníkům.

Jennifer Nevin, manažerka pro komunikaci, IREX, +1-202-942-9114, newsroom@irex.org, www.irex.org

Zdroj: ČTK/Protext

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru