Digitální koláž byla vydražena za 1,5 miliard korun

Digitální koláž byla vydražena za 1,5 miliard korun

Umělecká díla jsou obecně originální, individuální a spojuje je originální myšlenka. Umělecká díla nejsou jen malby za miliony eur. Digitální doba vytvořila prostor pro digitální umění, které se tomu klasickému hravě vyrovná. Ostatně důkazem je digitální obraz jménem „Každodennost“, který se prodal za 70 milionů dolarů. 

Digitální umělecké dílo se vydražilo za neuvěřitelnou částku v Londýně v aukčním domě Christie’s. Obraz pochází z rukou amerického umělce Beeple. Obraz má podobu obrovského JPG souboru s vysokým rozlišením. Samozřejmostí je unikátní certifikát. Technicky má umělecké dílo podobu dlouhého digitálního kódu existujícího na blockchainu Ethereum. Dílo je tedy zakódování v nezastupitelných tokenech (NFT). Tokeny udávají autenticitu konkrétnímu kusu umění. Kupec obdržel obrovských soubor JPEG v detailním rozlišení.

A konečně se dostáváme k autorovi díla. Jeho nickname je Beeple, pravé jméno umělce je Mike Winkelmann. V digitálním díle zaznamenal 5000 dní, díky čemuž dílo nese název Každodennost. Na svých sociálních sítích pravidelně publikovat jeden výtvor a to od roku 2007. Po 14 ti letech všechny výtvory spojil do jedné digitální koláže. Prodej tohoto díla z něj učinil jednoho z nejlépe placených umělců této doby. Digitální koláž se pak prodala v přepočtu za 1,5 miliard korun.

Nedávno jsem psali o kultovní gifu létajícího koťátka s duhou, který se prodal za enormní částku. Obě aukce jsou důkazem, že prodej digitálního umění roste. Do onlinu se přesouvá stále více lidských úkonů a koníčků. Digitální abstrakce nabývá významu a vstupují do ní obrovské částky reálných peněz.

Zdroj,foto: cnbc.com

 

 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru