Diagram znalostí aneb inteligentní vyhledávání

Diagram znalostí aneb inteligentní vyhledávání

Co se týče vylepšování, přišel konečně na řadu i náš český Google. Dostává se k nám funkce, která na anglické verzi Googlu běží už naprosto normálně a bez problému. V dnešní době chytrých zařízení se i Google stává chytrým.

Celý včerejšek zobrazoval Google na své úvodní stránce upozornění na novinku – Diagram znalostí v češtině.

diagram_znalosti_google

A o čem ten nový způsob vyhledávání vlastně je?

Google by se měl, stejně jako lidé, naučit chápat význam jednotlivých vyhledávaných výrazů. Měl by chápat, že osoba je osoba, budova je budova nebo zvíře je zvíře. Vyhledávací dotaz by pro něj neměl být jen nic neříkajícím řetězcem textu.

Měl by si také umět spojit informace z několika zdrojů. Z každé stránky získá několik informací. Některé budou stejné, tím pádem pravděpodobně důvěryhodnější, a některé jiné – budou se navzájem doplňovat. Google pro vás z těchto informací sestaví rychlý přehled.

Na internetu se shromažďuje stále více informací. Většina z nich se tam povaluje jen tak, proto Google přišel s myšlenkou všechny tyhle informace uspořádat a hlavně propojit do logických, smysluplných celků. A přidat k tomu, co hledáte, ještě něco navíc.

Google se svou funkčností přibližuje způsobu, jakým funguje náš mozek.

Jak vůbec tahle funkce funguje si můžete vyzkoušet na anglické verzi Googlu. Stačí jednoduše zadat vyhledávací dotaz do google.cz a google.com a pak už jen porovnat výsledky.

Výsledek vyhledávání dotazu "Karel Čapek" na českém Googlu.

Výsledek vyhledávání dotazu “Karel Čapek” na českém Googlu.

Výsledek vyhledávání dotazu "Karel Čapek" na anglickém Googlu.

Výsledek vyhledávání dotazu “Karel Čapek” na anglickém Googlu.

Inteligentní panel na anglickém Googlu zobrazuje rychlý výtah z životopisu Karla Čapka, jeho nejznámější díla i osoby, které by vás v souvislosti s ním mohly také zajímat.

Na závěr nezbývá než dodat, že pro vyzkoušení tohoto inteligentního panelu možná nemusíte přistupovat na anglický Google. I některým českým uživatelům už nová funkce funguje. Pokud však také patříte k těm, kteří si zatím musí počkat, můžete si mezitím přečíst více o plánech Googlu a jeho chytrém vyhledávání.

Komentáře

Nahoru