Dnes vyšlo 1 článků

Zajímavý web #33: Devětadvacetiletý mladík dostal 15 milionů dolarů na analýzu písňových textů

Zajímavý web #33: Devětadvacetiletý mladík dostal 15 milionů dolarů na analýzu písňových textů

Brooklynský startup Rap Genius sází na celosvětovou posedlost texty populárních songů jako na způsob, jak se dají vydělat slušné peníze. Spoluzakladatel stránky Ilan Zechory projektu věří: „Začalo to jako hobby, ale věříme, že se z nás stanou největší stránky na světě – větší než Facebook, větší než Google, větší než Yahoo.“

Rap Genius je stránka, na níž se nacházejí texty více než milionu populárních písní. Její princip je jednoduchý: když uživatel klikne na řádek textu, okamžitě se mu objeví význam přesně tohoto řádku. Tyto takzvané anotace mohou zahrnovat vysvětlující text, videa, fotky a odkazy, nebo třeba videa, na kterých své vysvětlení podávají ostatní uživatelé či samotní zpěváci a autoři textů.

„Měníme způsob, jakým lidé konzumují hudbu,“ říká Zechory

Může to sice znít jako přehánění, ale jeden z největších investorů Silicon Valley to zřejmě myslí vážně a počítá s miliony fanoušků a velkých hvězd na palubě. Co začalo jako „hip-hop Wikipedie“ v roce 2009 je nyní obří projekt, který čítá 25 milionů unikátních návštěvníků měsíčně a rozšířil svou působnost do všech žánrů hudby.

„Když existuje osoba, kterou milujete, chcete s ní aktivně být. Totéž platí o hudbě,“ vysvětluje Zechory. Činnost jeho stránky je skutečně výjimečná a poskytuje zajímavá fakta. Jen pro příklad:

  • anotace u textů písně Thrift Shop od dua Macklemore a Ryan Lewis byly zhlédnuty 2,9 milionkrát, anotace písně As Long As You Love Me od Justina Biebera asi milionkrát.
  • některé texty písní rappera 50 centa obsahují anotace, které na server nahrál on sám.
  • podle stránky Rap Genius píseň Highway to Heaven od Led Zeppelin odkazuje na pasáže Bible, děl Williama Shakespeara a Pána Prstenů.

Rap Genius už je víc, než jen hudba

Poslední dobou ovšem Rap Genius překonává sám sebe – jeho uživatelé už nezkoumají pouze významy písňových textů. Čím dál častěji se na stránce objevují výklady literárních děl, jako je Velký Gatsby nebo Bible, stejně jako rozbor poezie. Dokonce zde můžete najít i rozbor Podmínek užívání iTunes Applu.

Mezi uživateli Rap Genius najdeme i investora a milionáře Marca Andeerssena, který zde zveřejňuje třeba anotace k dopisu Warrena Buffeta akcionářům. Není tedy náhoda, že se právě Andeerssen rozhodl investovat 15 milionů dolarů do projektu Rap Genius. Andeerssen má ovšem s investicemi do podobných projektů své zkušenosti. Kdysi vlastnil 2% podíl ve Skype, který posléze prodal Microsoftu za 8,5 milionu dolarů, a také byl jedním z prvních investorů Facebooku. V současné době stále vlastní podíl třeba v Twitteru nebo Pinterestu.

Rap Genius je bezplatný a bez reklam. Vydělá na sebe?

Rap Genius je bezplatný a na stránce se také nepotkáte s žádnou reklamou. To jinými slovy znamená, že stránka nemá žádné zisky a její existence je tak závislá na investorech, jako je právě Andeerssen, zakladatel WordPressu Matt Mullenweg nebo manažer Lady Gaga Troy Carter.

Jak si tedy Rap Genius na sebe v budoucnu vydělá? Zechory na tuto otázku nemůže nebo nechce poskytnout jasnou odpověď a říká, že nelze takové věci řešit u projektu, který ještě nevyrostl z dětských botiček. Obvykle na podobné dotěrné otázky odpovídá typickým šklebem; něco ale napovídá, že jednou se tento mladý muž bude smát celou cestu do banky.

Zdroj: https://goo.gl/iinmS

Komentáře

Nahoru