Dnes vyšlo 15 článků

Developeři reagují na plánované snížení DPH

Developeři reagují na plánované snížení DPH

Plánované snížení sazby DPH pro byty do 120 metrů čtverečních z 15 % na 12 % od ledna příštího roku nyní ovlivňuje trh s nemovitostmi. Vývojáři již nyní zohledňují tuto změnu ve svých nabídkách, ale obávají se, že zájemci o byty odloží své nákupy až na příští rok, což by mohlo zpomalit aktuální prodeje.

V Praze se trh s novými byty stále rozvíjí. V třetím kvartálu 2023 se prodalo 1 050 nových bytů, což představuje nárůst o 91 % oproti loňskému roku. Vývojáři očekávají další růst poptávky v příštím roce, když Česká národní banka zvažuje snížení základní úrokové sazby.

Podobný trend lze pozorovat i v Brně, kde prodeje nových bytů v třetím čtvrtletí vzrostly o téměř 80 % meziročně. Vývojáři očekávají, že situace by se měla začít vracet do normálu.

Ceny nových bytů v Praze zůstávají stabilní na úrovni 150 000 Kč za metr čtvereční. I když někteří vývojáři již nyní zohledňují sníženou sazbu DPH ve svých nabídkách, do konce roku by ceny měly zůstat na této úrovni. V příštím roce však vývojáři očekávají nárůst.

Podle predikcí klesající inflace by mohla Česká národní banka začít zvažovat úpravu základní úrokové sazby směrem dolů, což by mohlo přinést nižší úrokové sazby na hypotéky. Banky již nyní nabízejí hypotéky kolem pěti procent, ale pokud by se dostaly pod čtyři procenta, mohlo by to vést k dalšímu růstu poptávky po bytech a růstu cen.

Co naopak roste výrazně, jsou ceny nájmů. Průměrný nájem v Praze přesáhl třicet tisíc korun za měsíc a meziročně nájmy zdražily o 12,5 procenta. Právě nájemní byty postupně omezují nabídku bytů ke koupi.

Konec září 2023 ukazuje, že v nabídce v Praze je 5 600 nových bytů, což je sice o sto bytů více než ve druhém čtvrtletí, ale stále to zdaleka nestačí k uspokojení poptávky. Nedostatek nových nabídek a rostoucí stavební náklady by mohly vést k dalšímu růstu cen v budoucnu.

Naprostá většina vývojářských společností již teď musí zohledňovat budoucí změnu v DPH ve svých cenách. Splátkové kalendáře byly posunuty až do příštího roku, ačkoli změna má platit až od ledna.

Situace na trhu s nemovitostmi je stále v pohybu, a vývoj bude záviset na mnoha faktorech, včetně rozhodnutí centrální banky ohledně úrokových sazeb a ekonomického vývoje. I tak se zdá, že zájem o byty v České republice zůstává silný a stabilní.

Zdroj foto: www.pexels.com

Komentáře

Nahoru