Dnes vyšlo 15 článků

Děti čtou urážlivé tweety v kampani bojující proti kyberšikaně

Jedním z nejúspěšnějších nočních pořadů amerického baviče Jimmyho Kimmela je cyklus, ve kterém celebrity čtou urážlivé tweety, jež se jich nějakým způsobem dotýkají. Například Matt Damon v jedné z uplynulých epizod přečetl tweet, jehož autor mu doporučoval, aby si koupil zoo, ve které by mohl žít.

Herce to, stejně jako diváky, pobavilo, čímž dokázal, že si ze sebe umí udělat srandu. Jak by si však na Damonově místě připadal náctiletý chlapec? To je hlavní myšlenka kampaně webové stránky Canadian Safe School Network, která je zaměřena na boj s kyberšikanou.

Kampaň nese název „Děti čtou urážlivé tweety“ a princip je stejný jako u Kimmelova pořadu. Před kameru se posadí člověk, v tomto případě dítě ve věku kolem třinácti let, a přečte tweet, který ho nějakým způsobem zesměšňuje. Například jeden ze zúčastněných chlapců o sobě přečte následující text: „Nepovažuji tě za homosexuála, pouze si myslím, že máš rád mužskou společnost. V puse.“ načež se, stejně jako v klasické verzi pořadu, rozezní bouřlivý smích a potlesk. Čím více se však video blíží konci, tím více smích upadá. Na konci videa se poté objeví nápis „Kyberšikana není sranda“.

„Chtěli jsme použít princip pořadu „Urážlivé Tweety“, protože může dávat lidem pocit, že kyberšikana nic není a že je dokonce srandovní.“ říká Stu Auty, president Canadian Safe School Network. „Je potřeba si však uvědomit, že dospělé celebrity jsou schopny urážky vstřebat. Děti ne.  Běžné dítě může slovo poranit stejně jako nůž. Kyberšikana je pro děti epidemie, před kterou nemají šanci utéct.“

Průzkum ukázal, že z kanadských dětí, které se staly obětí kyberšikany, si tuto skutečnost přiznalo pouze osm procent. Z průzkumu rovněž vyplívá, že minimálně čtrnáct procent kanadských náctiletých si o sobě přečetlo něco nelichotivého na sociálních sítích.

„Z těchto statistik vyplívá, že děti nejsou ochotné si přiznat, že se staly obětí šikany. Je načase přestat zavírat oči a vyřešit tento problém jednou pro vždy.“ říká Auty.

Pokud chcete tuto kampaň finančně podpořit a umožnit její odvysílání v TV, můžete tak učinit na této stránce.

Milovník filmografie Stanleho Kubricka a žánru noir. Píše o tématech, která ho zajímají a snaží se je podat tak, aby byla pro čtenáře co nejatraktivnější.

Komentáře

Nahoru