Tisková zpráva: Detektivové havárií letadel 2. světové války vyšetřují záhadná letecká neštěstí

Špionážní hry, spiknutí, nebo obyčejné nehody? Nový seriál se snaží objasnit příčiny velkých leteckých neštěstí z doby 2. světové války 

Kanál Viasat History uvádí premiéru dokumentárního seriálu Detektivové havárií letadel 2. světové války, který zkoumá pozadí nevyjasněných leteckých neštěstí z let 1939 – 1945. S pomocí moderních technologií, nových informací a s nezaujatým pohledem na věc se vyšetřovatel leteckých neštěstí Garth Barnard pokouší odhalit skutečnou pravdu.

V letech 1939 – 1945 zemřely tisíce mladých letců nikoli v palbě kanonů obratnějšího protivníka ve vzdušném souboji nebo v záplavě kulek z protileteckých baterií, ale při nehodách a neštěstích při běžném leteckém výcviku a týlových misích. Takto přišlo o život na 8000 mužů, tedy téměř 15 % všech pilotů RAF v době druhé světové války. Výcvik, rutinní úkoly a zásobovací lety někdy končily neuvěřitelnými katastrofami. V počtu pilotů, kteří zahynuli v boji proti hitlerovskému Německu, bývají tyto „vedlejší“ ztráty opomíjeny. Pozůstalí většinou obdrželi dopis se strohým oficiálním zdůvodněním nehody jako „chyby pilota“, takže se příbuzní nikdy nedozvěděli, jak skutečně zahynuli jejich otcové, bratři nebo synové, kteří se nevrátili z války.

„Některá neštěstí jsou zahalena tajemstvím, což ztěžuje vyšetřování,“ říká průvodce seriálem Garth Barnard. „Pokud chybí oficiální záznamy nebo některé specifické údaje, vede to ke spekulacím a zavdává příčinu vzniku konspiračních teorií. Z těch, o kterých jsem se doslechl, jsou některé zcela mimo realitu a některé naopak velmi uvěřitelné. V každém případě jsem vše prověřoval a hledal skutečnou pravdu. Nejsložitější bylo vyšetřování fatální nehody vévody z Kentu ve Skotsku a havárie generála Sikorského u Gibraltaru,“ popisuje Barnard.

Při svém pátrání pracuje s archivními záznamy, výpověďmi očitých svědků a příbuzných obětí i s posudky leteckých odborníků různých specializací. Navštěvuje také místa katastrof, na řadě z nich lze přitom ještě dnes nalézt trosky havarovaných letadel.

V jednotlivých dílech seriálu Garth Barnard vyšetřuje například:

–       příčiny havárie letadla, při níž zahynul polský generál Sikorski, včetně temného světa mezinárodní válečné špionáže a možných důvodů k vraždě,

–       největší letecké neštěstí v Austrálii, kdy u Bakers Creek zahynulo 40 amerických vojáků při havárii transportního letounu,

–       co se stalo na palubě bombardéru B-25 Mitchell, který narazil do hory Sharp Top v americké Virginii,

–       srážku dvou bombardérů Wellington v noci 8. července 1944 u Turwestonu v jihovýchodní Anglii, při níž zahynulo 13 vojáků, kteří letěli na svoji první válečnou misi,

–       události 3. srpna 1944, kdy dopravní letadlo C-47 ztratilo orientaci v těžké bouři a zřítilo se. Byla smrt všech 28 cestujících a členů posádky dílem spiknutí, nebo nešťastné náhody?

Garth Barnard a další nadšenci a historici usilují o to, aby po tisících statečných mužů nezbyla pouhá poznámka pod čarou ve vojenských dějinách. K pátrání, odhalování, hledání a odkrývání míst leteckých katastrof se nyní připojil natáčecí štáb, aby vznikl nový seriál.

Seriál Detektivové havárií letadel 2. světové války vysílá Viasat History vždy v pondělí od 16. února do 23. března 2015 ve 21:00 hodin.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat History navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat History nebo webovou stránku viasathistory.cz.

Praha, 11. února 2015 

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru