Dnes vyšlo 1 článků

Despotický operační systém Severní Koreje vypadá jako OS X

Většina planety používá Windows, Linux nebo OS X, ale u Severní Koreje nás fakt ani nepřekvapuje, že si vyvinuli vlastní operační systém. Špehují s ním totiž své občany.

Severokorejská vláda je absolutně posedlá kontrolou. Obyvatelé sice vůbec nemají přístup k internetu, ale přesto ji zajímá, co dělají na svých počítačích. Proto na většině počítačů v jejich zemi běží Red Star OS (na zbytku pak Windows XP).

Dvěma německým výzkumníkům Florianu Grunowovi a Niklausi Schiessovi se podařilo získat kopii Red Star OS a docela podrobně se podívali na to, co umí. Tajemný OS postavený na Linuxu Fedora se samozřejmě chová značně despoticky.

Vzhledově je hodně podobný OS X, o tom nemá cenu diskutovat.

quicktime-player

Huffington Post připravil velice pěknou obrázkovou ilustraci toho, jak se severokorejský systém chová. Tak se na to ve zkratce podívejte. Musíte to sice brát trochu s nadsázkou, ale ve skrze to dobře ilustruje, co Red Star OS dělá.

Svorka se ukazuje s jediným důvodem. Naštvat vás.

1

Koukám, že jsi vytvořil nový dokument. Mám kontaktovat tajnou policii?

Updaty jsou bohužel stejně časté jako ve Windows, ale místo aktualizací vymazávají funkce.

2

Prosím nevypínejte počítač.
Odstraňování funkcí 1 ze 4 …

Hledání min obsahuje skutečné miny na polích, kde možná pracují lidé. Takže hrajte opatrně.

Hÿ

Hra Solitaire je  taky úplně stejná jako ta, kterou znáte z Windows. Kromě toho, že celá obrazovka je úplně černá, aby odrážela severokorejský styl hry: sám v černočerné vězeňské cele.

4

Prohrál jsi. Věř nám.

Výchozí tapeta na ploše je známá z Windows XP. Kim Čong-un si myslel, že by bylo hezké, aby jeho lidé viděli skutečnou trávu.

5

E-mailový klient je podobný Outlooku, jen se jmenuje Lookout. A skrytá kopie každého e-mailu je adresována Kim Čong-unovi.

6

A takhle vypadá koš v Red Star OS.

7

Teď trochu seriózněji

Výše zmíněné obrázky jsou dost přesné. Operační systém skutečně kontroluje vše, co uživatel dělá. Pokud se pokusíte něco změnit (třeba zakázat firewall nebo antivirus), počítač zobrazí chybové hlášení nebo se sám restartuje.

Každý soubor v počítači nebo na připojeném USB disku bude označen tagem nebo vodoznakem, aby se dal snadno vystopovat. Tím chce Severní Korea zabránit předávání zahraničních filmů nebo hudby, kterou si lidé často předávají právě přes USB flash disky.

redstar

Severní Korea není jedinou zemí, která má svůj operační systém. Kuba má National Novu a v Číně a Rusku se také o něco takového pokoušeli.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru