Den D: Internetových projektů se před investory objevuje stále více, jeden včera dostal investici

Dlouho očekávaná čtvrtá řada investorského pořadu Den D se konečně objevila na našich obrazovkách. Včera ve 20:55 na ČT1 proběhl premiérový díl čtvrté řady, který kromě nových nápadů přinesl i nové investory.

Mnoho z nich má navíc dlouholeté zkušenosti s podnikáním na internetu. Například Michal Hanus, jeden z nových investorů, se se svojí IT firmou, kterou začal budovat v sedmnácti, dostal až na špičku v oboru. Dnes hledá zajímavé investice a přednost dává právě projektům na internetu. V podnikatelské sféře známým blogerem je John Vahnara, další nový investor, autor knihy Podnikání v USA, nesoucí stejný název, jako jeho blog, má rovněž mnoho zkušeností na internetu a včera se nechal slyšet, že: „Nezná moc webů, které by vydělávaly na prodeji bannerů a dokázaly se uživit.“ Myslel tím hlavně malé weby, ne monstra v podobě Seznamu.

Nápadů, jak vydělat na internetu, je v Dni D stále více

A nejenom Michal s Johnem mohou mít radost, když před ně předstoupí někdo, kdo má dobrý nápad na internetový projekt. Těmi se to v Dni D jenom hemží a jejich počet stále roste. Ne všechny jsou však tak skvělé, aby si zasloužily investici. Jednomu se to včera povedlo.

OdMaminky.cz: Na mateřské dovolené nápad na byznys

Úplně prvním včerejším projektem byl web OdMaminky.cz. To je slevový portál určený právě pro ženy na mateřské a všechny, kdo potřebují nakupovat zboží nebo služby pro děti. Stojí za ním velice ambiciózní žena z úspěšné podnikatelské rodiny. Přesto Darina Noviková nežádá peníze po své rodině, ale chce úspěchu dosáhnout sama.

Možná nějaký mateřský pud, možná právě ambicióznost Dariny, možná ale všechno dohromady přimělo několik investorů přemýšlet o vložení svých peněz do projektu, který by měl vydělávat nejenom na reklamě, ale i na provizích z prodeje. Darina by navíc ze svého slevového serveru chtěla udělat i komunitní zázemí pro maminky, které si vlastně uživatelky budou vytvářet samy.

Darina předvedla skvělou prezentaci a vysloužila si pochvalu Johna Vahnary. Kromě pochvaly však od Margarety Křížové dostala investici 200 000 Kč za 20 %. Stejnou nabídku dostala i od Petry Rychnovské a Darina ji s radostí přijala.

eBarter.cz: Největší databáze barterů na českém internetu, prý bez konkurence

Druhým internetovým projektem ve včerejším díle byl server eBarter.cz. S tím přišel Tomáš Sladký a Michael Rostock-Poplar ho dokonce donutil přísahat, že na českém a slovenském internetu nemá konkurenci. To Tomáš udělal, přesto však přiznal, že na Slovensku podobný projekt vzniká, ale ten ho spíše kopíruje. To řekl i poté, co na konci jeho prezentace, která skončila bez investice, John Vahnara zavzpomínal na den, kdy mu Tomáš volal s žádostí o koupi domény barter.cz. Podle Johna byla i tehdy prezentace velice špatná a doménu získala konkurence.

Tomášům web vydělává hlavně z reklamy, z prodeje bannerů, reklamních sdělení. Pouze 20 % tržeb přináší prodej služeb portálu. Podle investorů jsou však podobné portály už dávno na ústupu. Navíc nesouhlasili ani s tím, že takřka neexistuje konkurence. Tu viděli například v barterových bankách. Tomáš unikátnost popsal tak, že jeho projekt nefunguje na základně písemných smluv a nebere si provize z uskutečněných obchodů.

John Vahnara na podobném projektu v minulosti vydělal peníze. Podle jeho slov se ale vrací o 12 let zpátky a právě tohle byl jeden z jeho prvních byznysů v Americe. eBarter je podle něj krok o 20 let zpět. Ani on, ani ostatní investoři neviděli v tomto projektu byznys. Tím to skončilo a Tomáš odešel s nepořízenou.

Další díl s dalšími vědci již brzy

A tím internet v Dni D skončil. Projektů bylo celkem pět. Investici dostal ještě jeden, který spíše pobavil. Přišel s ním Jan Žáček, který podle svých slov vynalezl i touchpad, jenže příliš brzo, kdy jej svět ještě nevyžadoval. Ve Dni D byl podruhé, tentokrát přišel s nejúspornějšími osvětlovacími technologiemi, které by mohly změnit svět. Zábavná na tom byla nabídka. John Vahnara s Michaelem Poplarem-Rostockem do projektu investovali, požadovali ale 90% většinu a jednání s výrobci osvětlení.

Další díl Dne D bude odvysílán ve středu 16. 5. opět na ČT1. Pokud se objeví další zajímavé internetovém projekty, čekejte naši zprávu…

Štítky:

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru