Dělám práci svých snů, říká muž, který profesionálně hledá lanýže

Dělám práci svých snů, říká muž, který profesionálně hledá lanýže

Měli jste někdy možnost ochutnat lanýže? Ovšem nikoliv ty čokoládové. Máme samozřejmě na mysli jeden z nejvzácnějších gastronomických pokladů, který můžeme svých chuťovým pohárkům dopřát. Kilogram těchto mimořádně delikátních houbových plodnic stojí v přepočtu asi šest tisíc korun, ovšem ty nejkvalitnější seženete i za dvacetinásobnou sumu.

Lanýž neuvidíte, musíte ho vycítit

Lanýž nevypadá jako klasická houba s třenem a kloboukem, připomíná spíše svraštělou bramboru. O to lahodnější požitek však přináší jeho jádro.
Jedním z důvodů, proč je konzumace lanýžů tak nákladnou záležitostí, je jejich obtížné získávání. Vyrazit do lesa na lanýže není jen tak – třeba proto, že rostou pod zemí. Narazit na takový lanýž se málokomu poštěstí, a v našich končinách už vůbec ne. Ve volné přírodě se s lanýži setkáme například v jižní Evropě v oblasti Středomoří, kde v listnatých lesích vytvářejí charakteristické kruhy kolem stromů, ukryté asi třicet centimetrů pod povrchem země. Abyste jej nalezli, potřebujete vytříbený čich. A protože člověk není schopen pach lanýžů, vyvolaný speciálními feromony, dostatečně rozpoznat, na pomoc přicházejí cvičení pomocníci.

Foto: Profimedia.cz

Dokáže to i váš pes

Možná jste již slyšeli o tom, že pro sběr lanýžů se hodí prasata. Je tomu skutečně tak, chov a výcvik těchto zvířat je nicméně poměrně náročný a proto někteří milovníci lanýžů přišli na to, že stejně dobře poslouží i nejlepší přátelé člověka. Pokud psa již od štěněčích let navyknete na charakteristickou vůni této vzácné aromatické houby, dokážete ze svého čtyřnohého parťáka vytvořit skutečně nedocenitelného asistenta. Pes, který je schopný vycítit přítomnost lanýže ze vzdálenosti několika metrů, vám pak může pomoci třeba k netradiční kariéře.

Profesionální sběrač lanýžů

Jako to udělal osmatřicetiletý Simone Giovannozzi z Itálie. Když před patnácti lety přišel o práci v dodavatelské firmě, sběrem lanýžů vyplňoval volný čas při hledání dalšího uplatnění. Nápad vytvořit ze své vášně profesionální podnikání se zrodil v hlavě jeho přítelkyně a ukázalo se, že šlo o trefu do černého. Po rozpačitých začátcích totiž následoval převratný úspěch a Simonova „lanýžová agentura“ si rychle vypracovala jméno po celé Itálii. Brzy začal spolupracovat s několika desítkami restaurací v Itálii, Francii a Německu, z nichž některé jsou dokonce ověnčeny michelinskými hvězdami. Všechny se staly doslova závislé na čichových buňkách čtyř psích hledačů, jež Simone do práce zapojil.

Foto: iDnes.cz, archiv SG

Lanýže na export

Podnikání se rozjelo natolik, že na sběr přestal stačit sám a najímá si proto zaměstnance. „Dnes už mám čas tak maximálně pět hodin, správný hledač ale vyráží na celý den. Já organizuji dopravu, hlídám faktury, hledám nové klienty,“ popisuje Simone svůj běžný pracovní režim. Ovšem třebaže do lesů se již osobně vydává jen zřídka, zcela jistě nelituje. Jak sám říká: „Firma mi slušně vydělává, jsem spokojený.“
A u jedné firmy nakonec nezůstalo. Simone rozjel podnikání i v zámoří a lanýže posílá přes oceán do Miami, odkud putují dále po celých Spojených státech. Na jeho lanýžích si pochutnával třeba i slavný filmový pirát Johny Depp. „Miluji lanýže, takže dělám práci svých snů,“ uzavírá nadšený houbař.

Foto: iDnes.cz, archiv SG

Zdroj: iDnes.cz

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru