Dejte své soubory pod zámek! Naučte se šifrovat…

Dejte své soubory pod zámek! Naučte se šifrovat…

Data na našich paměťových discích jsou často citlivého charakteru, a proto je potřeba je chránit. Jedním způsobem ochrany je šifrování, kterým se bude zabývat dnešní článek. Pomocí šifrování se z vašich dat stane jen “nesmyslná” změť jedniček a nul. Víte, čím šifrovat?

Programy pro šifrování dat nabízejí několik možností, jak šifrovaná data uchovávat. Jednou z nich je možnost vytvoření virtuálního disku, kam budete svá šifrovaná data ukládat.

Šifrovaný virtuální disk

V praxi to tedy vypadá tak, že si vyberete nějaký svůj pevný disk a použijete z něj část jeho kapacity pro vytvoření nového logického oddílu, který bude mít svoje vlastní označení. Dále budete pravděpodobně vyzváni k volbě metody šifrování, která se bude používat.

Data na nově vytvořeném virtuálním disku se ukládají do šifrovaného souboru, který je přístupný pouze se znalostí odpovídajícího hesla. Při práci s diskem nepocítíte žádná zvláštní omezení, protože šifrování probíhá na pozadí. Takže například při kopírování nějakého souboru na váš virtuální (šifrovaný) disk ani nepostřehnete, že by se nějaká data šifrovala.

Šifrování složek a souborů

Další variantou je šifrování dat do samostatných souborů. Vyberete při něm složky, nebo soubory, které mají být šifrovány a zadáte název nového souboru spolu s heslem pro šifrování a dešifrování. Vaše složka s důvěrnými dokumenty tak může být ukryta a chráněna v jiné složce a pod jiným heslem, než například vaše e-mailová korespondence.

Další variantou může být šifrování dat do spustitelných souborů – při budoucím dešifrování tak nebudete potřebovat samostatný program pro dešifrování. Po spuštění takového souboru je uživatel vyzván k zadání hesla. Pokud je správné, data se mu automaticky dešifrují do zvolené složky.

Princip šifrování a dešifrování souborů, Zdroj: Wikimedia, Soumyasch

Každý způsob šifrování a dešifrování má jistě své výhody a nevýhody. Při šifrování na virtuální disk volíte pouze jedno heslo pro celý obsah, zatímco při šifrování do jednotlivých složek, či souborů můžete nastavit každé heslo zvlášť. Na druhou stranu se při šifrování na virtuální disk stává správa souborů pohodlnější a šifrování probíhá zcela skrytě na pozadí.

Většinou se funkce na šifrování souborů přímo integruje do nabídky Windows, přístupné při klepnutí pravým tlačítkem myši na požadovanou složku, či soubor.

Jak se data šifrují?

Základní rozdělení šifrování je na symetrické a asymetrické. V případě symetrického šifrování dochází k použití identického klíče jak pro šifrování, tak pro dešifrování. U asymetrického šifrování se používají pro šifrování a dešifrování dat dva odlišné klíče – soukromý a veřejný.

Pro šifrování uložených dat na disku se pravděpodobně více hodí šifrování symetrické. Důvod je jednoduchý – pro šifrování i dešifrování dat budete používat jedno heslo.

Níže naleznete přehled zdarma dostupných aplikací:

Konkrétních aplikací pro šifrování dat je celá řada a také použité šifrovací algoritmy se liší. Mezi ty nejčastěji používané patří AES, nástupce DES, či další jako např. Serpent, Blowfish atd.

O tom, jak dané algoritmy pracují, se budete moci dočíst v některém z dalších článků.

Komentáře

Nahoru