Dejte si pozor, na Facebooku se šíří nový vir!

Společnost ESET varuje před zákeřným virem, který dokáže ukrást uživatelské profily.Díky tomuto viru ta můžete snadno přijít o kontrolu nad svým účtem a až udělá dostatek škod u vás, začne se postupně automaticky šířit mezi vaše přátele. Virus napodobuje doplněk pro internetový prohlížeč Google Chrome. Takže si předem raději rozmyslete, na co klikáte.

Útok je zákeřný především proto, protože doplněk My Gif skutečně existuje a s počítačovými piráty nemá nic společného. Takž je doopravdy těžké rozeznat, zda se jedná o vir nebo klasickou stránku s obrázky.

Pokud omylem na tuto stránku kliknete, škodlivý vir okamžitě převezme kontrolu nad vašim profilem, změní heslo a začne šířit mezi přátele odkaz na podvodné stránky. Na nich se samozřejmě ukrývá opět video.

„Útočníci se pomocí technik sociálního inženýrství snaží přesvědčit uživatele Facebooku, aby si přehrál video, které je nejčastěji nazváno My first video, My video či Privat video. Po kliknutí na odkaz se otevře falešná internetová stránka podobná YouTube, která místo přehrání videa žádá o instalaci infikovaného pluginu My Gif, jinak nebude údajné video možné přehrát,“ vysvětlil Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti Eset.

Screenshot_1

Pokud uvidíte tento status, neklikejte na něj.

Dle dostupných informací byl tento vir nalezen v České republice, Americe, Kanadě, Austrálii, Velké Británii, Rusku, Německu a na Slovensku.

Odinstalujte škodlivý doplněk a změňte si heslo na Facebooku

Pokud jste škodlivý doplněk My Gif již nainstalovali, je nutné ho nejprve odinstalovat z internetového prohlížeče Chrome a pro jistotu zkontrolovat počítač antivirovým programem. Pro jistotu byste neměli zapomenout ani na změnu hesla na Facebooku.

Zdroj: Novinky

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru