DDoS útoky na české weby pokračují i dnes. Napadeny byly weby mobilních operátorů

DDoS útoky na české weby pokračují i dnes, se zaměřením na stránky mobilních operátorů. Útoky tak už čtvrtý den vyřazují důležité weby používané velkou částí populace a v důsledku toto se tak dá mluvit už i o poškozování celé země. V pondělí několik vln útoků vyřadilo na několik hodin nejpopulárnější zpravodajské weby, v úterý DDoS útoky vyřadili kompletně celý web a přidružené služby njeznámějšího českého vyhledávače Seznam.

A ve středu DDoS útoky zaznamenaly dokonce weby bank a jejich internet banking, v jednom případě znemožňovalo i platby kartami v obchodech.

Dnešní útoky, které začaly opět po deváté hodině ranní, nezvládly weby dvou největších operátorů T-Mobile a O2. Web třetího operátora Vodafone zatím výpadky nezaznamenal, zda útoky probíhají i na tento web není zatím jasné. Podle dostupných informací šlo ve všech dosavadních případech zřejmě opět o DDoS, distribuovaný denial-of-service. Za útokem stojí podle neoficiálních vyjádření stejný původce jako u předešlých DDoS útoků, přesto se k útokům zatím nikdo nepřihlásil Už podle pondělních žhavých informací má jít o útok typu SYN flood, který byl realizován z ruského botnetu.

Při SYN flood útoku zasílá útočník úvodní paket TCP spojení s příznakem SYN, v komunikaci ale nepokračuje. Server do vypršení timeoutů používá pro toto TCP spojení své zdroje, které je tak možné jednoduše vyčerpat zasláním velkého počtu SYN paketů.

Postižené společnosti většinou podle dostupných informací řešili útoky blokováním přístupu celkově ze zahraničí nebo přesnějším blokováním. Podle pondělních informací měly být ale při útocích využívány i české zdrojové IP adresy, které při SYN flood útoku mohou být zfalšované. A blokování útoků proto bylo zřejmě těžší než při čistě zahraničních útocích. Detailní přesné a potvrzené technických informací o těchto útocích zatím ale nejsou nikde k dispozici.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru