Dnes vyšlo 15 článků

David Kácha: Jsem asi jediný, kdo vydělá na konci prázdnin

David Kácha: Jsem asi jediný, kdo vydělá na konci prázdnin

Chodíte ještě do školy a hledáte někdy referáty? Narazili jste někdy na podobný web? Hledají vaše děti pomoc s úkoly na internetu? Pokud ano, zajímalo vás někdy, co se s podobnými weby děje při prázdninových radovánkách? Kdo přes léto hledá referáty? Jaké to je podobné weby řídit?

Letní měsíce signalizují jediné – dva měsíce lenošení všech mladých lidí, kteří navštěvují školní lavice. Prázdniny znamenají nejen pro mnohé internetové servery radikální poklesy návštěvnosti, ale pro obchody i nižší tržby. Neděje se tak jen v online světě, podobné problémy zažívají i kamenné obchody. Lidé se místo vysedávání u počítačů a procházení supermarketů oddají krásám léta, slunečným pobřežím přímořských států, krásným dnům na svých chatách nebo prostě jen stráví čas raději venku, než uvnitř nějaké budovy. Na nejednom diskuzním fóru si provozovatelé webových stránek stěžují na sníženou návštěvnost právě díky počasí, čím hezčí počasí, tím menší návštěvnost.

Mezi podobné lidi, provozovatele webových stránek, patří také David Kácha. Jeho projekt Portik.cz je sice v rekonstrukci, ale za to k němu připojená tři roky stará stránka s referáty žije v plném proudu. Už podle vyhledávání patří mezi nejznámější jména mezi podobnými databázemi na českém internetu, nemluvě také o počtu samotných referátů, kterých jsou stovky.

“Na webu pracuji už tři roky. Beru jej jako jedno z mých největších děl. Zpočátku to nevypadalo, že bych s ním mohl uspět, ale poté se ke mně připojil ještě jeden z mých kamarádů a velice mi pomohl. Od té doby má web svoje jasné místo na poli referátů a budu si ho snažit co nejvíce udržet a rozšířit,” popisuje svojí práci majitel.

Právě pro podobné weby jsou prázdninové dny tím největším zlem. Položme si sami otázku – kdo by hledal referáty o prázdninách? Stránka s referáty musí být přes léto využívaná podobně, jako sáňky. Není tudíž divu, že ani David není spokojený. Jeho stránky přes léto navštěvuje daleko méně lidí, než například v zimě.  “Dalo by se říci, že web vlastně nežije. Člověk ho úplně vypustí a celé léto na něj není potřeba myslet. Vysvětlení je jednoduché. Není škola a referáty tudíž nikdo nehledá. Během léta nás tedy navštíví pouze 5% lidí, než oproti školnímu roku,” komentuje letní situaci mladý webmaster, který svůj web založil už ve svých čtrnácti letech.


Davidova stránka patří mezi nejslavnější u nás.

Web je natolik poznamenaný poklesem návštěvnosti, že v tom nemá konkurenci. Kromě toho klesají také zisky a lidé nepřidávají nové referáty. Návštěvnost však neklesá jen o letních prázdninách: “Návštěvnost klesá vždy, kdy se nechodí do školy. Jinak tomu není ani o víkendech. Je to bohužel největší nevýhoda vzdělávacích webů,” a s optimismem v hlase dodává: “Může se to zdát jako nevýhoda, ale člověk si aspoň chvíli odpočine a web se může dále vyvíjet.”

Paradoxním se může zdát, že po celý školní rok nemusí být návštěvnost stejná. Stejně, jako se web vrhá v létě do propasti, vystupuje v zimě na samotnou špičku. “Za poslední rok byla největší návštěvnost zaznamenána v lednu. Pravděpodobně studenti využili mrazivého počasí a rozhodli se zapracovat na pololetním vysvědčení.”

I samotná údržba není jednoduchá. Nejen, že se v databázi často objeví nekvalitní referáty a ty musí být mazány, ale zároveň se provozovatel také setkává s nepříjemnými komentáři. Jací lidé tedy podobné weby navštěvují? “Věk našich uživatelů bych sám odhadoval přibližně na 13 let. Názor může být ale zkreslený tím, že starší lidé nemají potřebu psát vulgární a kilometr dlouhé komentáře. Právě to je jednou z našich nejčastějších aktivit – moderování komentářů a samozřejmě také schvalování nových referátů.” dodává na závěr David.

 [poll id=”65″]

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru