David Eiselt: Cestování je věc, které se nehodlám nikdy vzdát

David Eiselt: Cestování je věc, které se nehodlám nikdy vzdát

Zatímco všichni ostatní šli cestou úplné automatizace, oni se rozhodli řešit vše ručně. A pomáhat. Radí turistům, jak cestovat za levno. Jak ušetřit na každičké cestě do zahraničí. A hlavně vám vyberou vždy ten nejlepší možný spoj. Přesně o tomhle je Cestujlevne.com. A s jeho zakladatelem Davidem Eiseltem jsme se rozhodli si popovídat tentokrát.

Ahoj Davide, jako každého tě čeká takové menší intro. Představ se nám a povykládej nám něco o sobě.

Ahoj Michale, ahoj čtenářům portálu Objevit.cz.

Jménem není třeba se představovat, tak rovnou něco málo k mé osobě. Žiji nedaleko Prahy na Berounsku v menší vesničce, je mi 24 let a v současné době studuji závěrečný ročník na dopravní fakultě ČVUT. Jako obor jsem si vybral leteckou dopravu, která mě začala fascinovat od mých 18 let, kdy jsem měl tu čest přestupovat ve Frankfurtu nad Mohanem a nechat se okouzlit flotilou tehdy největších dopravních letounů Boeing 747. Vedle studia a podnikání jsem také zaměstnán na bezpečnostním dispečinku na letišti v Praze a jako steward u tuzemského charterového dopravce. Jsem svobodný, bezdětný a plný elánu do života :-).

Již jsem zmínil, že jsi založil web Cestujlevne.com. Jak jsi přišel na myšlenku, že založíš něco podobného? A mohl bys popsat začátky tohoto webu?

Myšlenka přijít s portálem o nízkorozpočtovém cestování se vyvíjela postupně. Není tajemstvím, že jsem se nechal inspirovat již tehdy běžícím projektem, který však byl zaměřen pouze na letenky pro pokročilé cestovatele. Arogantní skupinou lidí vedený web mě postupem času otrávil natolik, že jsem se rozhodl rozjet vlastní projekt a pomoci začínajícím cestovatelům a především těm, kteří o cestování jen snili.

Začátky nebyly jednoduché. Nejhorší byl fakt, že jsem neměl ucelenou představu o tom, čeho vlastně chci docílit. Nějaký ten týden jsem se slepě točil dokola, až po pár dní přišla prvotní myšlenka – nebýt zaměřen jen na letenky, ale na kompletní cestovní ruch. Podat lidem na jedno místo vše, co jsem sám před cestou vyhledával. A díky tomu vznikl unikátní projekt na československé cestovatelské scéně.

Projekt funguje již 18 měsíců a stále musím říci, že není ve finální podobě. Nedostatky na projektu jsou stále parné a doufám, že si s nimi brzy poradím. I přesto se mi však podařilo za takto krátkou dobu vydobýt první místo a za tuto přízeň čtenářů jsem neskutečně vděčný.

Celý web jsi stvořil ty po technické stránce? Kde ses naučil programovat a v kolika letech jsi s programováním začínal?

Web provozuji na redakčním systému WordPress. V prvotní fázi jsem využíval klasicky volně stažitelné šablony, které postupem času přestávaly vyhovovat mým nárokům a nápadům jak jít dopředu. Proto na popud mého spolužáka jsem se rozhodl, že je na čase vytvořit svou vlastní šablonu. S programováním jsem měl do té doby tolik společného asi jako hovězí maso s hamburgerem.

Po několika týdnech studování, zkoušení a vyvíjení se na povrch drala první šablona, ve které jsem nabídl citelně snadnější orientaci. V současné době je na světě již druhý pokus, který se znovu přiblížil určitému ideálu. Nyní pro mne není problém jakkoliv web změnit a upravit si šablonu. Zde moje „programátorské“ znalosti končí.

A abych odpověděl na tvou otázku – ano, web si tvořím sám a s kódováním jsem začal před rokem.

David velmi rád cestuje, a od toho se odvíjí i jeho studium a zaměstnání

David velmi rád cestuje, od toho se odvíjí i jeho studium a zaměstnání

Jak dlouho ti trvalo naprogramovat celý web? Dokázal bys spočítat, kolik člověkohodin na to již padlo?

Nakódování současné podoby webu mi zabralo asi týden. Největší dík však patří mému kamarádovi, který mi pomáhal po grafické stránce a bez něhož by asi současný vzhled vypadal podstatně hůře.

Kolik hodin denně se tomuto webu věnuješ? A jak to jde dohromady se školou?

V průměru sedím u webu každý den alespoň 7 hodin. Největší časožrout je cestovatelská poradna, kam si chodí pro rady na levné letenky řada začínajících i zkušenějších cestovatelů. Tento čas je však tisíckrát vrácen, když mně některý ze čtenářů doporučí dál svým známým nebo mi napíší lidé z dovolené, se kterou jsem jim pomohl. Se školou, stejně tak jako s prací, se to zatím skloubit dá. Pokud tě něco baví a naplňuje tě to, vždy si najdeš chvilku času.

Na Facebooku máte skoro 25 000 fanoušků. O tvém projektu vyšlo již několik článků v celostátních médiích. Čekal jsi takový ohlas? Překvapil tě zájem lidí o tvůj projekt?

Nečekal! Je to pro mě opravdu čest a neskutečně si vážím podpory ze strany zájemců o levné cestování. Cestujlevne.com je stále start-up a výsledky předběhly i již několik let fungující portály. Doufám, že se současný boom jen tak nezastaví. Levné cestování je zajímavý fenomén, který se do ČR ještě příliš neprokousal.

Kolik lidí v průměru navštíví tvůj web za měsíc?

Průměrnou návštěvnost zatím neeviduji, neboť se dramaticky mění každým měsícem. Za posledních třicet dní je to ale téměř 60.000 lidí.

Myslíš, že jste objevili díru na trhu?

Určitě ne. V době když jsem začínal, mohlo být jen v ČR na trhu okolo 20 – 30 podobných webů. Dnes již ani nesleduji současný stav, každým měsícem vidím nové projekty, které se snaží zaujmout své místo. Nikdo však nepřijde s ničím novým a pouze kopíruje. Není to jen o tom, nabídnout letenku za pár kaček, to umí každý.

Jaké jsi měl plány s tímto projektem? A podařilo se ti je všechny do puntíku splnit?

Můj plán byl, je a bude jediný. Pomáhat cestovatelům splnit si své sny. Dle zpětných reakcí čtenářů se mi tento plán snad daří plnit dle očekávání. Oboustranná spokojenost je cesta, kterou chci jít dál.

Co plánuješ do budoucna s tímto webem?

Výhled do budoucna? Byl bych rád, kdyby lidé přišli nejdříve na můj portál, podívali se za kolik a kam se dá cestovat a až poté by si ještě jednou rozmysleli, kolik za svou dovolenou vůbec chtějí dát. Občas se nestačím divit drzosti cestovek a agentur. Dalším krokem do budoucna bude služba, která ušetří podstatnou sumu i lidem, kteří preferují právě skupinové cestování. Doufám, že ji stihneme zprovoznit do začátku příští sezony.

Kolik lidí se v současnosti podílí na chodu webu?

V současné době chod webu určují všichni co Cestujlevne.com navštěvují. Pokud dělám něco špatně, nemám kladnou odezvu od čtenářů, a tak se to snažím změnit. Cestujlevne není one-man show.

Jak dlouho trvá vybrat tu nejlepší nabídku? Jak přitom postupuješ? Respektive podle čeho určuješ, o jaké destinaci se rozepíšeš? Máš na to nějaký systém?

Nejlepší nabídky neexistují. Každý potřebuje pro sebe a v daný okamžik svoje nej. Globálně to tak pojmout nejde. Kdybychom se zaměřili jen na nejlepší nabídky, portál by osiřel. Těžko se překoná akce z minulého podzimu, kdy já a spoustu dalších čtenářů mohlo navštívit New York za 2.500 Kč.

Nabídky vybírám tedy dle aktuální situace. Pokud se mi zdá akce cenově nebo jakkoliv jinak zvýhodněná oproti standardu, sepíšu příspěvek. Příspěvky tedy nepíši o destinacích, ale o akčních nabídkách – letenek, hotelů, zájezdů atd. A pokud mě zrovna nic nenapadá? Poprosím fanoušky o radu, kterou destinaci by rádi viděli.

Cestujlevne.com -nejlevnější cestovní nabídky

Na Cestujlevne.com se pravidelně objevují ty nejvýhodnější nabídky

Jaké jsou náklady na provoz a jaký zisk generuje web Cestujlevne.com? Uživil by tě web, kdybys již nestudoval?

Čas je k nezaplacení, ale chci pomáhat, takže jsou pro mě náklady nulové. Nemám-li náladu nebo čas, jednoduše se projektu nevěnuji, neboť bych nemohl odvést kvalitní práci. A dělat věci jen kvůli tomu, aby byly, to je nesmysl. Na finanční otázku ti odpovím stejně, jako se mě kdysi ptala čtenářka v rozhovoru v Lidovkách. Uživit se můžeš i s minimální mzdou a přijde mi hloupé řešit, kdo na čem kolik vydělá. Štěstí nestojí peníze, ale rozumný a střídmý pohled na svět. A ano. V tuto chvíli by mě web dokázal uživit.

Kolik jsou lidé v ČR ochotni utratit za dovolenou? A hraje podle tebe roli jen a pouze cena?

Rodiny s dětmi jsou většinou odkázáni do pavučin cestovek, kde se za týdenní dovolenou pro 4 lidi klidně dostáváme na 70 – 100 tisíc. Toto nemám nikomu za zlé, každý se musí rozhodnout sám, co je pro něj stále přijatelná hodnota za získaný servis. Obecně portál ale navštěvují lidé, kteří chtějí srazit finance na minimum a podívat se tak za rok třeba 3x do zahraničí, než pouze jednou.

Jen a pouze cena roli rozhodně nehraje. Vedle ceny to bývá atraktivita destinace, počasí v daném období a časová dostupnost. Setkávám se ale se zajímavým fenoménem, a tím je spontánní rozhodnutí v závislosti na ceně. Nejeden kamarád mi řekl, že původně nikam neplánoval letět, ale když viděl výslednou cenu, řekl si proč ne. Víkendová párty by ho vyšla stejně draho.

Kam nejčastěji lidé cestují, pokud tak můžeš vyčíst za tu dobu, co se webu věnuješ?

Nejčastěji je to mnou nazvaná „zlatá trojka“. Tedy Miláno, New York a Thajsko. To je takový masivní trend, který je dán nejen atraktivitou destinace, ale především cenou letenek.

Asi budeš také velký cestovatel :). Kolik zemí jsi navštívil v letošním roce? Kolik dní jsi zde strávil a kolik tě to tak odhadem stálo?

Cestování je věc, které se nehodlám nikdy vzdát. Letošní rok byl však chudý. V zimě jsem byl na pár dní za sestrou v Soulu a na jaře jsem akorát navštívil New York díky výše uvedené akci, kdy mě zpáteční letenky z Prahy vyšly na pouhých 2,5 tisíce. Hodně času teď věnuji portálu a na cestování nebylo pomyšlení. Určitě však není konec roku, a tak neházím flintu do žita.

Finančně, pokud nepočítám nákupy na Manhattanu, jsem pod cenou, kterou lidi dají za týdenní dovolenou v Egyptě ;-).

Kde se ti nejvíce líbilo a proč?

Mým favoritem je Skandinávie. Miluji nedotčenou přírodu.

Vedeš si nějaké zápisky z cest?

Ano, jako každý cestovatel si poctivě píši deník. Spisovatelský um se snažím teprve získat, ale některé zápisky mám zveřejněné v naší diskuzi.

Jaká byla nejhorší dovolená, kterou jsi zažil? A do jaké země by ses již v životě nechtěl podívat?

Nejhorší dovolená? Ta snad ani nemůže existovat 🙂 i pokud se vracím s mírně negativní náladou, byla to pro mě dovolená a ta nesmí být hrozná. Nemám však v oblibě jižanské destinace, kde je příliš povyku pro nic a na práci a čas se jaksi zapomíná.

Mohl bys uvést, které země jsou pro turisty nejdražší a které jsou nejlevnější?

Mezi nejdražší destinace jistě patří Japonsko, pro plážové turisty to pak mohou být Seychely a spoustu dalších exotických rájů. Ale stejně jako v Paříži či Benátkách můžete vyžít na den za 5.000, stejně tak jako za 500 Kč.

Stalo se ti někdy, že ti šlo v zahraničí o život? A cestuješ ty sám do zemí, ve kterých propukl nějaký válečný konflikt?

O život mi snad nikdy ne šlo, jedině v Indonésii na Bali. Tělo bylo prochladlé a tak na mě skočil nepříjemný bacil, který mi dal opravdu zabrat. Po 2 dnech v horečkách jsem však znovu naskočil na skútr a pokračoval objevovat krásy této země. Díky práci stewarda jsem se dostal v roce 2011 do Egypta přímo v čase, kdy bys zde nenašel žádného turistu. Na vlastní kůži jsem se tak přesvědčil, že medializované skandály nejsou nikdy tak hrozné, jak to v televizi vypadá. Pracovní pobyt jsem si užil bez jakéhokoliv omezování.

Máš strach z létání nebo se cítíš bezpečněji právě v letadle? A jaký dopravní prostředek považuješ za nejbezpečnější?

Strach z létání nejde k mé brigádě, stejně tak k zálibě v cestování  :-). Letecká doprava je považovaná za nejbezpečnější, proto není důvod se obávat.

Jaké exotické jídlo máš nejraději? A chutná ti vůbec česká kuchyně?

Nejlepší jídlo je v Malajsii, rýže na sto způsobů a pokaždé se oblizuješ. S českými napodobeninami se to nedá srovnávat. Českou kuchyni mám rád, ale konkrétně ji nevyhledávám 🙂

Kam chodíš nejraději v Praze na jídlo :)?

Nejraději do školní menzy – je nejlevnější.

A poslední otázka na závěr. Co bys vzkázal našim čtenářům-cestovatelům?

Všem čtenářům chci poděkovat za to, že dokázali přečíst tento vydatný rozhovor až do konce. Jinak přeji všem šťastné cesty a nezapomeňte, že zážitky a poznání je cennější než vyblýskané auto.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru