Tisková zpráva: Datová centra v ČR v roce zacílí v roce 2016 na provozní efektivitu

V příštích letech se datová centra v ČR budou zaměřovat na zvyšování provozní efektivity. Z původního koeficientu efektivity (PUE) 2 až 2,5 se přes dnešní průměrné PUE 1,5 bude hodnota neustále přibližovat ideální hranici 1 – tedy, že na 1W spotřeby serveru není potřeba v naprosto ideálním případě žádná režie na chlazení, ztráty na elektroinstalaci a UPS apod.  Zvyšování efektivity bude docíleno zejména na chlazení, které se na režii provozu datacentra podílí největší měrou.

Datová centra s přímým či nepřímým freecoolingem budou používána v čím dál větším měřítku. ato technologie, kdy nejsou používány chillery s kompresory či technologie přímého výparu s kompresory, je již dnes často používaná a umožňuje využívat k chlazení pouze venkovní vzduch.

Tomuto trendu jdou naproti i výrobci serverů, kteří vyvíjejí a nabízejí servery, které jsou čím dál více tolerantní k vyšším teplotám, většímu rozsahu vlhkosti a prašnosti, což je spojené s přímým freecoolingem.

index

Damir Špoljarič, ředitel společnosti VSHosting, říká:

Věřím tomu, že do 5 let se budou běžně stavět datová centra, která již nebudou obsahovat vůbec klasické chlazení prostoru a budou využívat pouze venkovní vzduch.“

VSHosting je v současné době největším poskytovatelem managed serverových služeb v České republice a na Slovensku, kdy se stará o provoz významných internetových projektů. Společnost vznikla v roce 2006 a k dnešnímu dni se stará o více než 3000 serverů českých i zahraničních projektů většího významu.

V dalších letech je očekáván trend vývoje aplikací tzv. on demand pro cloud SaaS (software as a service). Tomu se přizpůsobují i hostingoví poskytovatelé a začínají nabízet plně automatizované prostředí ať už na bázi fyzických, či cloudových serverů (plné ovládání přes restapi).

Zdroj/foto: vshosting

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru