20 aplikací, které si pohrají s daty ze sociálních sítí

Sociální sítě mají v dnešní době díky stále se opakujícím dohadům o soukromí a svobodě projevu docela špatnou pověst. Je pochopitelné, že platformy jako je Facebook či Twitter slouží jako primární prostředek komunikace pro velkou skupinu lidí, a tak se tam o nás nachází spousta informací. Tyto údaje mohou odhalit hodně o našem každodenním životě a našich názorech, takže je důležité sledovat, co se s těmito daty děje.

Nicméně to neznamená, že se máte zajímat o to, zda vláda špehuje, jak často se díváte na porno. Teď se soustřeďte na seznam dvaceti aplikací a nástrojů, které si zajímavě pohrají s vašimi sociálními daty.

1. Wolfram Alpha Facebook Analytics

Wolfram Alpha je nástroj známý především pro své matematické dovednosti, ale v poslední době získal také schopnost provést důkladnou analýzu vašeho facebookového účtu. Poskytne vám tak ohromné množství informací, z nichž je většina znázorněna v přehledných malých grafech a jiných vizualizacích. Dozvíte se například počet statusů, které jste kdy zveřejnili, věkové zastoupení vašich přátel nebo vaše nejpopulárnější fotografie.

Jednou z nejpůsobivějších funkcí je bezpochyby „Word cloud“, která úhledně organizuje nejčastěji napsaná slova, přičemž ty s větší frekvencí používání jsou větší.

WA-Word-Cloud

2. Facebook Graph Search

I když to není samostatná aplikace, je Graph Search pokusem Facebooku zpřístupnit všechny obrázky a informace o vás a vašich přátelích v příjemné formě. Je pravda, že nástroj se stal také výtečným pomocníkem pro stalkery, ale je těžké popírat chytrost některých jeho funkcí.

Můžete zadat obrovské množství dotazů, od toho „jaké restaurace mají rádi mí přátelé“ přes „fotky, na kterých jsem označen“ až po „lidi, kteří mají rádi Objevit.cz a čokoládu“.

facebookGraphSearch

3. Friendwheel

Další vizualizace dat Friendwheel si klade za cíl poskytnout vám celkový obraz o vašich přátelích na Facebooku. Každý kontakt představuje jeden bod na kružnici, takže můžete sledovat, jak aplikace doslova spojuje tečky pomocí překrývajících se barevných čar. Protože máme tendenci být součástí různých společenských kruhů, pravděpodobně uvidíte různé skupiny, které vyplynou ze vzorů čar.

friendwheel

4. Mentos Fresh News

O této aplikaci jsme již psali. Umožňuje vám uvidět se jako celebritu. Mentos Fresh vás vyzve k propojení s vaším facebookovým účtem a vytvoří o vás krátké zprávy, ve kterých se objeví věci z vašeho společenského života na základě informací, které sdílíte na svém Timeline. Ve zprávách se zobrazují fotografie a místa, která jste navštívili, stejně jako noví přátelé, které jste si přidali.

5. Mentionmapp

Mentionmapp vám graficky znázorní váš vliv na Twitteru a propojení uživatelů na základě hashtagů. Stačí se přihlásit pomocí svého Twitter účtu a podívat se, s kým jste v hierarchii nejvíce spojení nebo jaké hashtagy vás spojují.

mentionMappObjevit

6. Twtrland

Twtrland je aplikace, která je schopná analyzovat účty z Twitteru a Instagramu. Poskytuje nepřeberné množství dat jako je váš počet retweetů, nejčastěji používaná slova nebo vaše oblíbené filtry na Instagramu. Nejzajímavější je asi možnost inteligentního vyhledávání, které vám umožní filtrovat followery na základě charakteristik jako je věk, umístění nebo toho, zda to jsou či nejsou celebrity.

twtrland

7. TweetBookz

Všichni asi známe nějakého člověka, který na Twitteru prostě musí sdílet každý detail svého života. Nebo jste takovou osobou možná přímo vy, to nebudeme soudit. V každém případě TweetBookz je zajímavá webová stránka, která vám umožní vytvořit knihu z vašich příspěvků. Stačí se přihlásit pomocí svého Twitter účtu, vybrat si z několika různých provedení a objednat si buď knihu v měkkých deskách nebo vázanou. Také si můžete objednat dárkové certifikáty pro své přátele. No a i když se z vaší knihy tweetů asi nestane zrovna bestseller, je to dobrý způsob, jak v dnešním digitálním věku fyzicky zdokumentovat váš životní příběh.

tweetBookz

8. Twitter postavičky na Visual.ly

Visual.ly je služba známá pro své infografiky, ale je tu taky jedna fajn funkce pro analýzu vašeho Twitter účtu. Propojte si svůj účet s touto aplikací a vytvořte si postavu, jejíž výraz a oblečení se bude měnit v závislosti na statistikách vašich tweetů a retweetů. Abyste skutečně přizpůsobili svůj charakter, můžete přidat například brýle nebo upravit účes.

visualLyObjevit

9. Tweeted Trips

Hodně cestujete a na cestách tweetujete? Tweeted Trips vám umožní na základě toho, odkud jste své tweety publikovali (informace o umístění můžete přidat i ručně) zakreslit vaši trasu do mapy. Samozřejmě si můžete zobrazit i cesty jiných uživatelů nebo zobrazit oblíbené trasy, které vás mohou inspirovat pro další výlety.

tweetedMaps

10. Statigram

Statigram kombinuje analytické schopnosti a hezký vizuální zážitek, vytváří webovou aplikaci Instagramu. Zvládá vše, co byste očekávali od aplikace, přes níž si budete moci prohlížet Instagram – umožňuje prohlídnout si nedávné snímky, třídit followery a ty, koho sledujete. Nicméně to nejdůležitější na této aplikaci jsou statistiky. Nejen že vám dá velké množství informací o vašem dosahu, ale také přidá rady, jak zvýšit popularitu – například kdy je nejlepší zveřejňovat obrázky. Kromě toho si zde můžete vytvořit různé infografiky a koláže, které pak můžete sdílet na různých sociálních sítích.

birthstatigram-520x520

11. Worldcam

Jednoduchá mapová aplikace vám ukáže, jaké fotografie jsou sdílené po celém světě. Stačí zadat město a nějaké místo a uvidíte fotografie, které byly sdílené v jeho blízkosti.

worldCam

12. Google+ Ripples

Google+ možná není tolik populární jako Facebook nebo Twitter, ale pro spoustu lidí je stále zásadní platformou. Nástroj Ripples je integrován přímo v rámci služby a umožňuje vám identifikovat důležité věci, sociální kontakty nebo sledovat popularitu v průběhu času.

Ripples-520x478

13. Simply Measured analýza pro Vine

Simply Measured, analytická společnost, nabízí bezplatnou webovou aplikaci, která měří váš dosah na Vine. Propojíte svůj účet a zjistíte, kdo sdílí vaše videa, kdo je komentuje a dozvíte se také nějaká obecná čísla o vašich zvycích publikování. Všechno je prezentováno pomocí barevných grafů a tabulek. Určitě vás potěší také možnost stažení dat do Excelu nebo jejich export do PowerPointu.

vines

14. Numblr

Numblr je jednoduchá, ale zajímavá internetová analýza pro Tumblr. Zobrazuje vaši popularitu, vaše nejčtenější příspěvky a podobné údaje. Stačí zadat adresu vašeho Tumblr blogu a můžete čekat na načtení potřebných dat. Aplikace vás mezitím bude zásobovat zajímavými myšlenkami a větami.

numblr

15. Foursquare Time Machine

Time Machine je společné úsilí Foursquare a Samsungu. Pochopitelně zobrazuje na barevné animované mapě všechna vaše místa, ale také předpovídá, kam dál byste se měli podívat. Můžete rovněž vytvořit infografiku s podrobnostmi o tom, kde často trávíte svůj čas, a předvést ji svým přátelům.

timeMachine

16. 4sqmap

4sqmap poskytuje širokou škálu statistických údajů a zdrojů, které doplní váš Foursquare zážitek. Můžete sledovat trendy na daném území, prozkoumat místa podle kategorií nebo si prohlížet doporučená místa. Po přihlášení svým účtem můžete vidět své přátele, tipy, odznaky a další údaje zakreslené na mapách. Stejně jako pomocí Time Machine může 4sqmap vytvářet sdílené infografiky s řadou úhledně zobrazených statistik a aktivit.

4sqmap

17. LinkedIn InMaps

Schopnost vizualizovat vaše propojení s jinými uživateli je pro LinkedIn, síť, která je důležitá pro komunikaci profesionálů, snad nejužitečnější. InMaps však také různě barevně odliší rozdílné skupiny a umožňuje vám připojit barevné údaje k různým skupinám. Pak je lehké zjistit, na které cílové skupiny se musíte více zaměřovat a lépe se v nich prezentovat.

linkedinmaps

18. Kinzaa

Obecně řečeno životopis je nepříjemná nutnost. Pro zaměstnavatele, kteří jich mají číst stovky, to není o nic lepší. Cílem služby Kinzaa je tuto nepříjemnost zpříjemnit. Z vašich dat z LinkedIn vytvoří životopis v podobě infografiky, která podrobně popíše vaši práci, vzdělání a zkušenosti. Místo toho, aby potenciální zaměstnavatelé viděli jen slova na papíře, získají grafy a diagramy, které vás ihned odliší od ostatních uchazečů. Je to ale takový risk, není jisté, že se to každému zaměstnavateli bude líbit.

kinzaa

19. Vizify

Jedna z nejvíce důkladných vizualizačních aplikací v tomto seznamu, Vizify, vytváří z vaší přítomnosti v online světě „grafickou biografii“. Můžete ji propojit se službami jako Facebook, Twitter, Foursquare, LinkedIn, Instagram nebo osobními webovými stránkami, a pak dostanete grafický obrázek každé vaší činnosti z těchto míst. Vytaženy budou informace jako nejčastěji diskutovaná témata nebo historie vaší kariéry. Vizify má také skvělé animace, například ve videu zobrazuje, jak často někam cestujete. Skvělé je na tomto nástroji právě to, že nejen poskytuje informace v líbivém provedení pro oči, ale je také něčím, co můžete uchovávat jako dobrý referenční bod vaší online přítomnosti.

Vizify-520x278

20. Immersion od MIT Media Labs

Email sice není sociální síť, ale naše emailové zvyky jistě odhalí sociální interakci. Immersion, dílo MIT Media Labs, dokáže z vašeho Gmail nebo Microsoft účtu sesbírat informace o časech, odesílatelích a příjemcích zpráv a vytvořit grafické spojení mezi kontakty. No a pokud máte obavy o své soukromí, můžete potom všechny tyto informace z jejich serverů zase odstranit.

gmail

Jaké další zajímavé aplikace znáte a používáte vy?

Zdroj: The Next Web

Komentáře

Nahoru