Darth Vader bude mít v hlavním městě Islandu svou ulici

Star Wars, úspěšná série sci – fi snímů, zažívá v poslední době “boom”. Dokončování nové epizody Síla se probouzí se pomalu, ale jistě chýlí do prosincového finále, zanedlouho bude mít sága své místo v Disneylandu a nyní má dokonce svou vlastní ulici. 

 

Jména ulic

Z obecného hlediska slouží označování ulic, náměstí či parků zejména k orientaci ve městě a k usnadnění identifikace veřejnou správou. V některých státech se označují ulice názvy, v jiných jen čísly.

 

Reykjavík se toho nebojí

Hlavní město Islandu, Reykjavík jde s dobou. Město se bude pyšnit ulicí, která ponese název podle temného pána se Sithu – Dartha Vadera – jedné z hlavních postav Star Wars. Může za to benevolentní přístup zastupitelů města, kteří tolerují obyvatelům Islandu volnou ruku ve výběru názvů ulic. Bohužel však islandština nedovoluje přejímání slov z cizích jazyků. Islandský název ulice nezní tedy “ulice Dartha Vadera”, nýbrž Svarthöfði. Pro “neislanďana” těžký oříšek.  Na druhou stranu, dobré zprávy se šíří rychle, a tak si jistě každý příznivce Hvězdných válek zapamatuje, že Darth Vader = Svarthöfði (v doslovném překladu “černá hlava”). Ulice dříve nesla název Bratthofoi (= doslova příkrá hlava). Teď tedy tu příkrou vystřídá hlava černá. Obyvatelé jsou na svůj odhlasovaný název ulice náležitě pyšní!

 

Zdroj: rozhlas, wikipedia, popsugarobservationdeckmirror

Jmenuji se Radka a vyznačuji se tím, že ráda píši. Druhým rokem mám vlastním blog, kde se snažím psát poznatky ze svého života ironickou formou. Kromě psaní jsem instruktorka jógy, knihomol, milovník zvířat - hlavně psů a věčný snílek.

Komentáře

Nahoru