Daniel Lemire: Počítačový výzkumník, profesor

Daniel Lemire studoval programování počítačů. Touto činností se zabývá už od svých 12 let. Byl podnikatelem, vládním vědcem i univerzitním profesorem. Živil se také navrhováním a prodáváním softwaru. Poněkud náhodou se stal profesorem počítačové vědy, ale jeho pravá láska je hacking. V současnosti dělá výzkum týkající se problematiky indexování. Ale je to pro něj v podstatě jenom záminka k vytváření softwaru. Většina jeho programů je zveřejněna jako otevřený software. Od roku 2004 pravidelně publikuje svůj blog o informatice a souvisejících tématech.

Daniel Lemire

Jaký hardware používáte?

Vlastním dva MacBooky: MacBook Air aMacBook Pro. Oba nejsou starší dvou let. Také vlastním starý iMac. Trávím většinu svého času na MacBooku Air, protože je lehký a dostatečně silný. Měl bych zdůraznit, že většinou pracuji na nejpodivnějších místech, od postele až po kavárny. Nemůžu vystát kancelářské židle a stůl.

Moje laboratoř je většinou vyrobena z linuxových boxů, které sdílím se svými studenty a spolupracovníky. Tady fakticky vznikají všechny naše výpočty, ne v mých počítačích.

Vlastním také několik tabletů (Android i iOS ). Většinou ale používám svůj iPad. Byl jsem mezi prvními, kteří začali používat iPad. Nedávno jsem přešel na iPad4. Od té doby už nemám svůj Kindle eBook Reader .

Nevlastním svůj mobilní telefon. Nejlepší způsob, jak mě kontaktovat, je e-mailem. Mám u sebe vždy Garmin GPS, vysoce výkonný kompaktní fotoaparát a WiFi tablet.

Mám sice televizi, ale nikdy ji nepoužívám jako televizi. Nemám kabel. Nicméně je připojena na Mac Mini a Rasberry Pi, Playstation a Nintendo Wii U.

Také vlastním Chromebook, ale je to hlavně pro mé děti nebo na cestování. Občas hackuji elektroniku, takže mám ve sklepě malou laboratoř plnou tranzistorů a různých věcí.

Přestože mám někde v obývacím pokoji také iPod, nikdy neposlouchám hudbu. Jsme klidná rodina a ve své kanceláři potřebuji mít klid. Dokážu vypít velké množství kávy, kterou si sám pražím na Fresh Roast SR500 .

Ještě mám doma velkou a drahou bezdrátovou tiskárnu Brother, ale málokdy něco tisknu. Před několika lety jsem vyhodil většinu svých papírových knih a všechny mé oxeroxované články. Vždycky u sebe nosím malý notebook a pero. To mě drží při smyslech víc než cokoli jiného.

A co software ?

Na svém Macu používám Smultron jako textový editor. Nicméně na všechno ostatní používám starší verzi Eclipse. Měl bych zdůraznit, že Eclipse používám spíš jako takový efektní, delikátní textový editor.

Pro prohlížení webových stránek používám Google Chrome. Na kancelářské věci mám OpenOffice. Svůj iPad většinou nejvíc používám právě k přehrávání videí a na standardní aplikace Google, jako je YouTube a Google Plus.

Když jsem připojený k Linuxu, tak jako textový editor používám vim. Z různých důvodů mám tendenci psát hodně svého softwaru ve vimu. Pro Linux používám Ubuntu asi hlavně proto, že je nejpopulárnější.

Při organizaci svého času se spoléhám především na vlastní nastavení wiki (to běží přes Wikka). Navrhl jsem si systém inspirovaný GTD, který mi umožňuje stanovit priority úkolů a sledovat budoucí projekty. Pracuje ve spojení s notebookem, který vždy nosím u sebe.

Můj blog běží na vlastní verzi WordPress. Když dělám prezentace, tak rád používám Prezi. Na rýsování diagramů je ideální OmniGraffle .

Tabulkové procesory nikdy nepoužívám. Pro práci s čísly mám raději textové soubory a Python. Všechny plány si tak vytvářím kombinací Gnuplotu a Pythonu. Na elektronické podpisy používám program zvaný FormulatePro.

Většina mých důležitých prací je v těchto dnech na GitHub, i když pro některé starší věci stále používám Subversion. Někdy taky používám Dropbox, hlavně když potřebuji vyřešit některé otravné kancelářské dokumenty.

Když se musím zúčastnit nějakého setkání, rád se spoléhám na Skype, i když mám dobré zkušenosti i s Google Hangouts.

Jaké by bylo vaše ideální nastavení?

Pokud bych mohl najít způsob, jak obejít kancelářské dokumenty, tak by mi to hodně ulehčilo život. A hlavně žádné telefonování. Zkrátka, chtěl bych být schopen dělat všechnu svou práci jenom na tabletech. I když mám rád svůj MacBook Air, myslím, že za 30 let se mi už stejně bude zdát tlustý.

Zdroj: https://daniel.lemire.usesthis.com/

Zkušený učitel na základní škole, který se zajímá o vše možné i nemožné. Copywriter orientující se na různou tematiku. Spoluvlastník úspěšného webu www.inzahrada.cz a majitel webů www.nasdum.eu,www.nasezahrada.com,www.filmyprokazdeho.eu a dalších. Svými texty snad nikoho neunudím a budou se líbit...

Komentáře

Nahoru