Dnes vyšlo 1 článků

Damien Hirst po prodeji NFT spálil vlastní umělecká díla za miliony

Damien Hirst po prodeji NFT spálil vlastní umělecká díla za miliony

Damien Hirst začal pálit stovky svých vlastních uměleckých děl poté, co prodal sérii originálních žetonů (NFT). Umělec řekl kupujícím, kteří si koupili díla z jeho nejnovější kolekce, aby si vybrali buď fyzické umělecké dílo, nebo NFT, které ho představují. Těm, kteří si vybrali NFT, bylo řečeno, že odpovídající fyzické dílo bude zničeno. Na otázku, jak se cítí při pálení děl, Hirst odpověděl: “Je to dobrý pocit, lepší, než jsem čekal.”

Umělec byl oblečen do stříbrných kovových kotlových kalhot a odpovídajících protipožárních ochranných rukavic, když sbíral jednotlivá díla a pálil je v uzavřeném ohnivém boxu. Odhaduje se, že pálená díla mají dohromady hodnotu téměř 10 milionů liber. Hirst loni uvedl na trh svou první kolekci NFT nazvanou The Currency, která se skládala z 10 000 NFT odpovídajících 10 000 originálních uměleckých děl. Sběratelé, kteří si jednu z nich zakoupili, si museli vybrat, zda si NFT ponechají, nebo ji vymění za fyzické umělecké dílo.

Londýnská Newport Street Gallery uvedla, že 5 149 kupujících se rozhodlo pro originální umělecká díla, zatímco 4 851 zvolilo NFT. Umělecká díla za jedinečné NFT budou zničena, byli informováni kupující, přičemž Hirst svým sledujícím na Instagramu začátkem tohoto týdne sdělil, že prvních 1 000 uměleckých děl spálí v úterý. NFT, které zobrazovaly barevné skvrny, se údajně prodávaly za 2 000 dolarů (1 800 Kč) za kus.

“Hodnota umění, ať už digitálního, nebo fyzického, kterou je v nejlepších dobách těžké definovat, se neztratí; bude převedena na NFT, jakmile budou spáleny.” Díla byla vytvořena v roce 2016 smaltovanou barvou na ručním papíře a každé z nich je očíslováno, opatřeno názvem, razítkem a podpisem. Pálit se budou až do ukončení výstavy The Currency 30. října. Než Hirst každé dílo spálil, ukázal je kameře, aby zaznamenala jeho jedinečný kód a měla tak přehled o každém spáleném kusu.

Zdroj, foto: bbc.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru