Další revoluce v dopravě? Silnice, které se samy opraví

Vědci z univerzity Deflt University vyvinuli asfalt napuštěný ocelí, který se při zahřívání sám zbaví výtluků a trhlin, což by ušetřilo miliardy korun za opravy silnic. Speciální technologie funguje tak, že se přidají ocelová vlákna do bitumenu, vazebného činidla, jehož nejčastější formy jsou asfalt a dehet.

Christopher Schlangen, doktorand na Deflt University, prozradil, že při zahřívání asfaltu s ocelovými vlákny indukčním strojem se bitumen roztaví a trhliny či díry se zaplní. Díky tomu by se mohla zdvojnásobit životnost silnic.

road-166543_1280

Zdroj: Pixabay

Silnice, které by se dokázaly samy opravit, mají celou řadu pozitiv. Určitě by měly ekonomický dopad, přičemž Schlangen odhaduje, že nizozemská vláda by mohla ušetřit až 9 milionů euro za renovaci svých cest. Dokonce by se na silnici neobjevovaly žádné kamínky, a tak by se nestalo, že by se od auta před vámi odrazil kamínek a ťukl vám do čelního skla. A určitě bychom neměli opomenout skutečnost, že s opravenými dírami na silnicích by už nedocházelo k poškození kol a že by nebyly žádné uzavírky za účelem opravy silnice.

Dalším plánem nizozemských vědců je vyvinout takovou silnici, která by dokázala nabíjet vozidlo při čekání na semaforech. Podle něj zabudování ocelových vláken do asfaltu znamená, že se budou dát odesílat informace, a tak by bylo možné nabíjet elektromobily na silnici i během jízdy.

Zdroj: Futurism

Štítky: , ,

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru