Další OS od Microsoftu bude Windows 10

Včera ráno v San Franciscu se udála velká věc, na kterou jsme už dlouho čekali. Microsoft představil novou verzi svého operačního systému a mj. konečně oznámil i to, jak se bude jmenovat. Zapomeňte na nějaký diskutovaný Windows 9. Microsoft jde ještě o kousek dál a svou novinku nazývá Windows 10.

Ode dneška se spouští program Windows Insider, který vám dává možnost vyzkoušet si beta verzi systému Windows 10. První preview je k dispozici pouze pro notebooky a stolní počítače. Verze pro servery přijde později.

windows10

Windows 10 jde v designu Windows 8

Prostřednictvím beta verze chce Microsoft pochopitelně získat zpětnou vazbu od uživatelů. Zároveň ale poznamenal, že některé funkce, které najdete v beta verzi, se ve finálním systému objevit ani nemusí. Všechno může být jinak.

Nový operační systém vám zprostředkuje zážitek přímo na míru podle velikosti vaší obrazovky. Pokud budete mít menší zařízení, uvidíte jiný druh uživatelského rozhraní.

windows-products-windows-10

Jedna rodina produktů. Jedna platforma. Jeden obchod. Ale několik zařízení různých velikostí.

Jak se dalo očekávat, objeví se nám tu některé staré dobré funkce z Windows 7 – včetně přepracované nabídky Start, která kombinuje styl Windows 7 s dlaždicemi s Windows 8.

start-menu

Nabídka Start bude aspoň z poloviny taková jako ve Windows 7

Bude také ještě o něco snadnější pracovat s více aplikacemi najednou. Pohodlně si je otevřete vedle sebe.

apps

Hezky vedle sebe jak jste zvyklí z Windows 8

Microsoft se sice zaměřil především na interakci myši a klávesnice, ale zdůraznil, že se nevzdává ani dotyku. Windows 10 bude mít stejně jako Windows 8 úvodní obrazovku pro uživatele s dotykovými zařízeními. Změní se některá gesta, ale celkově bude všechno podobné jako ve Windows 8.

Zbývá uvést snad už jen poslední věc. Windows 10 by běžným uživatelům měly být k dispozici koncem roku 2015. Už začátkem příštího roku se ale dozvíme více informací. Aspoň to Microsoft slíbil.

Zdroje: TechCrunch, The Verge

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru