Další chyba v Androidu, tentokrát je ohrožených „jen“ půl miliardy zařízení

Není to dlouho, co jsme vás informovali o bezpečnostní chybě, kterou je ohrožených 950 milionů Android zařízení, a teď se objevila další. V nebezpečí je méně zařízení, ale o to horší jsou důsledky. Život vašeho mobilu bude viset na vlásku.

V čem je zase chyba

„Bezpečnostní chyba spočívá ve službě, kterou Android používá k indexování mediálních souborů uložených v zařízení. Tato služba neumí správně zpracovat video přes kontejner Matroska (obvykle s příponou .mkv). Při procesu otevře .mkv soubor špatně a může dojít k selhání služby (a s ní i zbytku operačního systému),“ vysvětlili výzkumníci, kteří chybu objevili.

Na co si dávat pozor

Využít téhle chyby mohou hackeři přes škodlivou aplikaci nebo speciálně vytvořenou internetovou stránku. V ohrožení jsou všichni majitelé zařízení s Androidem 4.3 (Jelly Bean) nebo vyšším, kterých je právě půl miliardy. Na stahování škodlivých aplikací si možná pozor dát můžete (stahujte jen ověřené appky z Google Play), ale těžko budete odhalovat, která webová stránka je bezpečná a která nikoliv. Buďte obezřetní.

Jak se chyba projevuje

Že jste navštívili nějakou webovou stránku, přes kterou jste svůj mobil nakazili, poznáte jasně. Váš smartphone se začne chovat divně. Z infikovaného telefonu nepůjde volat a nebude přijímat ani SMS zprávy. A co víc, možná vám nebude fungovat ani dotykový displej. A pokud budete mít fakt velkou smůlu, obrazovka zhasne a tím to skončí.

Kdo vás ochrání

Nikdo. Výzkumníci tuhle chybu oznámili Googlu už v polovině května. Google ji o několik dní později vzal na vědomí a označil ji jako „low priority“. Jinými slovy Google se domnívá, že řešit tak malicherný problém není vůbec důležité, takže očividně vůbec nemá v plánu jeho opravu.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru