Dá se na dálku hacknout semafor, klimatizace nebo pumpa? Jistěže ano!

Dá se na dálku hacknout semafor, klimatizace nebo pumpa? Jistěže ano!

Bezpečnostní expert dokáže hacknout téměř cokoliv – přes sériový port

H. D. Moore pracuje jako bezpečnostní expert a ve svém oboru skutečně exceluje. Dokáže totiž najít a získat přístup k 114 000 zařízení, které pro připojení k internetu využívají sériový port. Jedná se například o semafory, palivové pumpy nebo klimatizace.  Potenciální útočníci mohou zařízení na dálku napadnout a získat nad nimi kontrolu.

Sériové porty jsou již považovány za zastaralé, přesto se v mnohých zařízeních stále používají. Moore říká, že zařízení, používající sériové porty, nejsou chráněna proti útoků hackerů – zejména kvůli nedostatečnému zabezpečení, které je obvykle integrováno přímo v zařízení.

Moore v rámci své zpárvy analyzoval výsledky skenování internetu v roce 2012. Na základě této analýzy zjistil, že obrovské množství zařízení nevyužívá žádnou autentifikaci, má slabé nebo žádné šifrování či využívá přednastavené heslo. Tato zařízení jsou tedy snadným terčem pro útočníky, kteří je mohou ovládnout a způsobit obrovský chaos – představte si, co by se mohlo stát, kdyby se hackeři nabourali do všech semaforů ve vašem městě.

OBjy.serial_porty_294_png

95 000 zařízení bylo do systému připojeno přes mobilní internet a nebylo chráněno firemními firewally, což riziko napadení ještě zvyšuje. Moore se svými poznatky nesnaží poukázat na nedostatky technologií – mnohem větším problémem s možnými osudovými následky je totiž nedbalost administrátorů.

Zdroj: https://www.itnews.sk

Zdroj obrázku: https://www.itnews.sk

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru