ČVUT vyrábí respirátory 3D tiskem

ČVUT vyrábí respirátory 3D tiskem

Nedostatek zdravotnických pomůcek trvá i přes dodávku materiálu z Číny. Nakažených koronovirem stále přibývá a Česko není výjimkou. Stát nařídil povinné nošení roušek/šál/šátků před nos a ústa. Díky tomuto nařízení se probudily české švadleny a šijí roušky pro sebe i pro ty, co to potřebují nejvíce – pro zdravotníky. Česko hlásá nedostatek roušek a respirátorů je ještě méně. Nicméně s tím nyní může pomoci ČVUT, kteří do provozu zařadili 3D tiskárnu schopnou vytisknout respirátory nejvyšší kvality. 

Institut informatiky, robotiky a kybernetiky je součástí ČVUT v Praze. Ze své iniciativy se rozhodl zajistit respirátory typu CIIRC RP95-3D. Respirátorů bylo vytvořeno 15 kusů a následně byly předány ministerstvu zdravotnictví. Nejedná se o žádný „polotovar“, ale již o certifikovanou zdravotnickou pomůcku s nejvyšší stupněm bezpečnosti.

Snímek obrazovky 2020-03-24 v 15.59.04

Respirátor CIIRC RP95-3D ke svému správnému fungování potřebuje jen vyměnitelný filtr. Tento typ respirátoru, který je charakterizován jako ochranná polomaska disponuje výdechovým ventilem, díky čemuž je vhodná pro zdravotníky, kteří přijdou do přímého kontaktu s nakaženými.

 

Respirátor CIIRC RP95-3D byl testován

Po jeho certifikaci byl vpuštěn přímo do provozu Nemocnice Na Homolce. Přes víkend jej zdravotníci používali a jeho funkčnost si nemohou vynachválit. Certifikaci urychlila vládní agentura CzechInvest, která nyní s institutem komunikuje detaily. Za běžných okolností trvá certifikace několik měsíců, ale v tomto případě byl proces urychlen na jeden týden. Za aktuálního stavu je třeba rychle jednat, a tak bylo včera podepsáno memorandum ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem o spolupráci s ČVUT. Institut je připraven produkovat (přesněji řečeno tisknout) stovky kusů respirátorů denně.

3D tisk bude maximalizován z důvodu rychlého zásobení nemocničního personálu. Od prvního dubna by se mělo za jeden den vyrobit až 500 kusů respirátorů za jeden den. Nejen že výroba pomůže Česku, ale je možné je tuto metodu začít aplikovat kdykoliv na světě.

„Od začátku bylo cílem co nejrychleji vytvořit kompletní profesionální výrobek, který bude plně funkční a vyhoví přísným normám,“ shrnul zadání Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT, a dodal: „Naším záměrem bylo přispět k vyřešení aktuální krizové situace. Úspěchu jsme dosáhli díky mimořádnému nasazení týmu špičkových výzkumníků, technologickému vybavení, ale také invenčnímu přístupu k řešení problémů.“ Institut pracuje zdarma, stát hradí pouze materiál potřebný na tisk.

Pavel Burget, vedoucí Testbedu: „Na tom, aby mohla obratem začít výroba, spolupracujeme s řadou partnerů. Škoda Auto poskytla o víkendu svoje kapacity a vytiskla první zkušební várku. Firma 3D Tech pomohla s vývojem formy pro silikonové těsnění. Společnost 3Dees Industries připravila výrobní sestavu a pomohla s prototypovou sérií.“

Externí, vyměnitelné filtry by pak měla dodávat česká firma Sigma Group.

 

Zdroj, foto: ciirc.cvut.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru