Čtyřnohý robot běhá rychlostí 22km/h, dosahuje efektivnosti zvířete

Čtyřnohý robot běhá rychlostí 22km/h, dosahuje efektivnosti zvířete

Výzkumný tým z MIT (Massachusetteského institutu technologií) vyvinul čtyřnohého robota, který dokáže běžet rychlostí 22 km/h a podle vědců dosahuje energetické efektivnosti běhajících zvířat.

Robot Cheetah (Gepard) je poháněn elektromotory a rychlosti 22 km/h dosahuje při klusu za současného pohybu obou levých či pravých končetin. Robot je schopen cválat při současném pohybu předních nebo zadních končetin, ale při tomto způsobu běhu takové rychlosti nedosahuje.

Robot MIT je v současnosti druhým nejrychleji běžícím robotem po svém jmenovci, vyrobeném v Boston Dynamics. Cheetah od Boston Dynamics se pohybuje maximální rychlostí 45, 54 km/h a je poháněn externí hydraulickou pumpou.

Cheetah od MIT sice při demonstraci používal stejný zdroj energie, nesl ale tříkilovou zátěž, simulující přítomnost čtyř 22,2 V Li-Pol baterií. Robot má při běhu rychlostí 22 km/h spotřebu asi 1kW  a efektivnost pohybu COT, vyjádřenou podílem spotřeby a součinu výkonu a hmotnosti 0,52. To je zhruba na úrovni zvířat, pohybujících se během. Užitím lepších motorů by se tato hodnota měla ještě zlepšit na 0,33.

I Cheetah od MIT poukazuje na všeobecně známý fakt zastarávání baterií za zbytkem technologií. I když se robot efektivností vyrovná živým organismům, na baterie blíže nespecifikované kapacity dokáže běžet rychlostí 8,3 km/h po dobu 1,23 hodiny a dostat se tak pouze do vzdálenosti 10 km.

Oba roboti Cheetah jsou financováni výzkumnou organizací americké armády DARPA.

Zdroj: https://www.dsl.sk/article.php?article=14135

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru