Čtyři vědecké tipy na zvýšení dlouhodobé výdrže baterie

Co si budeme povídat, výdrž baterie je v dnešní době jeden z hlavních problémů mobilních telefonů (hned po momentální absenci wifi, případně špatném signálu na mobilní data). Existuje mnoho rad, které funkce máte povypínat, aby baterie žila o něco déle. My se na to ale podíváme z jiné stránky.

Následující tipy jsou určené hlavně pro lithium-iontové (Li-ion) baterie, které najdete nejen v mobilech, ale rovněž v pile, holicím strojku, elektrokole, vrtačce nebo notebooku.

Na IFLScience se na problém s výdrží podívali trochu vědecky, ale žádné speciální vzdělání k pochopení potřebovat nebudete. Jen si ještě ujasníme, že pokud se bavíme o výdrži baterie, můžeme mít na mysli dvě věci.

  1. Dlouhodobou výdrž baterie do doby, než ji budeme muset vyměnit, protože už nevydrží tolik, co dříve
  2. Krátkodobou výdrž baterie do doby, než ji budeme muset dobít

Podíváme se na řešení obou problémů.

9898550496_e6a78308af_o

Dlouhodobá výdrž

TIP 1: Kupte co nejčerstvější baterii

Je důležité si uvědomit, že baterie degradují nejen během používání, ale i když je máte nečinně položené někde v šuplíku. To je jeden z důvodů, proč výrobci často určují nejen počet cyklů baterie, ale rovněž kalendářní živostnost.

Proto je dobré vybírat si baterky stejně, jako to děláte s mléčnými produkty – kupujte ty nejčerstvější. Starší baterie občas bývají ve slevě, klidně si je kupte, ale počítejte s nižší životností.

TIP 2: Udržujte ji v chladu

Z hlediska prostředí, ve kterém se baterie nachází, má na kapacitu největší vliv teplota. Li-ion baterie jsou nejšťastnější při pokojové teplotě 20 – 25°C.

Při vyšších teplotách se ničí ochranná vrstva uvnitř a musí být opravována, což vysává kapacitu baterky. Naopak za nízkých teplot se zpomalí chemické reakce uvnitř baterie. Můžete si to představit jako dopravní zácpu: příliš mnoho aut se snaží dostat přes dva jízdní pruhy.

Každopádně chlad je méně škodlivý než teplo, takže pokud máte na výběr mezi umístěním telefonu na slunce nebo do stínu, druhá možnost je výhodnější.

TIP 3: Při nečinnosti ji nenechávejte plně nabitou

Třetí tip se týká toho, jak často a jak moc by baterie měly být nabíjeny. Jedním z široce známých aspektů baterií je „paměťový efekt“ = časté nabíjení a vybíjení snižuje kapacitu.

Paměťový efekt u li-ion baterií, pokud existuje, je velmi malý, nicméně platí tu rady pro případ, že baterii nevyužíváte. Pokud bude jen tak někde ležet, nejvíc se vybije, když bude plně nabitá. Ideálně byste ji měli nechat v nečinnosti nabitou na 20 %.

Co se týče dobíjení baterie, když ještě není vybitá, určitě uděláte lépe, pokud ji začnete dobíjet při 45 – 55 % než při 90 – 100 %.

TIP 4: Vstup a výstup

Poslední tip na zvýšení dlouhodobé výdrže baterie se vztahuje k příkonu. Jistě víte, že například na externích bateriích máte často výstupy 1A a 2A. Tím 2A se mobil dobije rychleji a také to více škodí. Rychlé dobíjení je ekvivalentní k chladu a zahřívání současně – přetaví se ochranná vrstva, která se musí opravovat, a současně probíhá dopravní zácpa, kterou jsme si vysvětlili výše.

Rychlé dobíjení má dokonce ještě horší účinek než nechat baterii plně nabitou jen tak ležet. Buďte trpěliví a nechte ji dobít standardní rychlostí.

17232170071_2214f5e1cb_o

Krátkodobá výdrž

Doteď jsme se zaměřili na životnost baterie v dlouhodobém horizontu, teď pro vás máme pár jednoduchých rad, jak maximalizovat kapacitu baterky do příštího nabití.

Nejdříve si připomeneme ten dokola omílaný tip. Povypínejte všechno, co nepotřebujete (zavřete aplikace, vypněte wifi a GPS, snižte jas obrazovky atd.).

Za druhé nechte telefon na teplém (ale ne horkém) místě. V teplejší baterii probíhají chemické reakce snadněji a tím spotřebovávají méně energie. Když to s horkem přeženete, baterie se začne sama chladit (a spotřebuje více energie), případně se z bezpečnostních důvodů úplně vypne. Li-ion baterie se obvykle začne chladit při 30 – 50°C, vypíná se okolo 55-65°C.

Nicméně jak jsme si prozradili výše, když budete baterii nechávat v horku, podstatně to sníží její dlouhodobou životnost a brzy si budete muset koupit novou.

A závěr? Pro jistotu se vybavte externí nabíječkou.

Fotky: Flickr – Intel Free Presssctut sc

Komentáře

Nahoru