Dnes vyšlo 15 článků

Čtyři plodiny vypěstované na půdě z Marsu jsou jedlé

V březnu vědci na nizozemské univerzitě Wageningen vypěstovali úspěšně deset různých plodin na půdě z Marsu, kterou poskytuje NASA. Nicméně, plodiny v té době nebyly jedlé, protože obsahovaly vysoké množství těžkých kovů (kadmium a olovo). Ale nyní přichází dobrá zpráva. V rámci dalšího výzkumu byly pěstované čtyři plodiny, které už těžké kovy neobsahovaly, a tak byly prohlášené za jedlé. Život na rudé planetě je opět o krok blíže.

Tým, který vede ekolog Wieger Wamelink, testoval ředkvičky, rajčata, žito a hrášek. Plodiny byly testované na obsah kadmia, olova, hliníku, niklu, mědi, chromu, železa, arzenu, manganu a zinku. A žádná ze sloučenin se neobjevila v plodinách v nebezpečném množství, a tak Wieger Wamelink uvedl, že výsledky jsou velice slibné. Obsah některých látek byl ještě nižší než v plodinách, které se pěstují na pravidelně zalévaných půdách. Plodiny byly testované také na vitamíny, alkaloidy a flavonoidy.

mars 02

Rajčata vypěstovaná na půdě z Marsu. Zdroj: YouTube

Ačkoliv ještě netušíme, zda dobije rudou planetu NASA či Mars One, oba subjekty výzkum intenzivně podporují. Spoluzakladatel a CEO společnosti Mars One – Bas Lansdorp – v tiskové zprávě uvedl, že pěstování potravin je důležité pro trvalé osídlení planety, a proto je nezbytné zajistit udržitelnou produkci potravin na Marsu. Výsledky jsou významným pokrokem k tomuto cíli.

mars 01

Trvalému osídlení na Marsu jsou vědci o krok blíže. Zdroj: YouTube

Pro podporu tohoto výzkumu vznikla také crowdfundingová kampaň, do které můžete přispívat až do konce srpna. A pokud bude kampaň úspěšná, bude se testovat dalších šest plodin včetně brambor.

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru