Dnes vyšlo 15 článků

Čtyři nejlepší programy pro tvorbu titulků k filmům

Čtyři nejlepší programy pro tvorbu titulků k filmům

Chtěli byste si vytvořit titulky k vlastnímu videu nebo filmu? Jak na to? A jaký program vůbec použít, popřípadě jaký program je pro vás ten nejvhodnější? Jaký program je nejvhodnější pro zkušené překladatele a tvůrce titulků? Kde najdeme odpovědi? U těch nejzkušenějších – uživatelů.

Televizi dnes nesleduje tolik lidí jako dříve. Jak to? Odpověď je jednoduchá, stačí se zamyslet sám nad sebou. Většina z nás stahuje filmy z internetu. Sledování videí a filmů na počítači je v dnešní době samozřejmostí.

Filmy se na internetu objevují hned po jejich dokončení a lidská zvědavost nás láká k jejich zhlédnutí. Kdo by chtěl čekat další rok, až budou filmy odvysílány v televizi?

Problém titulků

K cizojazyčným filmům neodmyslitelně patří titulky. Ať už jste člověk, který titulky vytváří pravidelně, nebo člověk, který s tvorbou titulek nemá žádné zkušenosti, vždy potřebujete použít nějaký nástroj.

Který program je ten nejlepší a nejosvědčenější? Na to se musíme ptát samotných uživatelů. Níže najdete výběr čtyř nejlepších programů pro výrobu titulků.

Subtitle Edit

Subtitle Edit, program velmi příjemný pro uživatele, nabízí možnost umísťovat titulky podle videa i zvukové stopy a konverzi titulků mezi mnoha podporovanými formáty. Program vám také poskytne automatický překlad pomocí Google překladače, ripování titulků z filmových DVD i kontrolu pravopisu pomocí slovníků aplikace Open Office. Pohrát si můžete s jednoduchými efekty typu psacího stroje či karaoke.

Pochvalu si také zaslouží neustálý vývoj programu, snadné ovládání, přesné časování podle použití zvukové křivky, schopnost otevřít titulky vložené do MKV, MP4 a AVI a mnoho dalšího.

Titulkovací programy

Subtitle Edit

titulkovací programy

Subtitle Edit, zvuková stopa

Subtitle Workshop

Jedním z nejpoužívanějších a nejznámějších titulkovacích programů je Subtitle Workshop. Mezi jeho výhody patří např. podpora prakticky všech běžných titulkových formátů, velké množství pokročilých funkcí a přehledné uživatelské rozhraní. Program si poradí s časováním a posunem, dokáže titulky zkontrolovat a najít chyby pomocí Microsoft Word či překládat je do cizích jazyků. Disponuje pamětí pro návrat u provedených změn. Nabízí možnosti typu soustředění titulků pouze do jednoho řádku, nebo naopak jejich rozdělení do více linek a mnoho dalšího.

titulkovací programy

Subtitle Workshop

Aegisub

Aegisub je bezplatný, multiplatformní (Windows, Linux, Mac OS) a otevřený software určený pro vytváření a editování titulků. Podporuje celou řadu klasických formátů. Umístění titulků je možné upřesnit na obrazu, který se promítá, i na zvukové křivce. Program bude vyhovovat i neangličtinářům, protože nabízí i českou lokalizaci.

Program Aegisub je funkčně bohatý a umožňuje převod z Advanced SubStation do mnohem běžnějšího formátu .srt.

titulkovací programy

Aegisub

titulkovací programy

Aegisub

VisualSubSync

VisualSubSync je rovněž bezplatný, ale jednodušší nástroj s několika základními funkcemi, poslechu, sledováním zvukové křivky, kontrolou chyb či indikátory rychlosti.

Velkou výhodou je kontrola chyb, která vám např. ukáže, že zobrazované titulky jsou příliš velké, jejich zobrazovací doba příliš krátká či zbytečně dlouhá, překrývají se s titulkem následujícím atd.

Zajímavostí programu je síťový mód, který umožňuje váš rozdělaný projekt nasdílet po internetu s dalšími uživateli, kteří se mohou na tvorbě titulků podílet.

titulkovací programy

VisualSubSync

Zdroj: www.zive.cz/clanky/ctyri-nejlepsi-programy-na-tvorbu-titulku-k-filmum/uvod/sc-3-a-172480-ch-91090/default.aspx

Obrázky: www.zive.cz

 

 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru