Dnes vyšlo 1 článků

ČSFD.cz přichází s platebním systémem legalizujícím pirátské kopie filmů

ČSFD.cz přichází s platebním systémem legalizujícím pirátské kopie filmů

Znáte to… chcete se podívat na pěkný film, jenže v kině je draho a do trafiky je to daleko. Co s tím? Otevřít prohlížeč, najet na webovku s torrenty a… vesele stahovat. Nelegálně. Napadlo Vás ale někdy, že je to trestný čin? Že nelegální shromažďování médií není v souladu se zákonem? Tento problém se teď částečně snaží vyřešit ČSFD, největší československá databáze filmů.

Nápad pochází z hlav producentů nových českých filmů Ondřeje Sokola a Jana Hřebejka Krásno a Zakázané uvolnění. Koproducentem obou filmů je právě ČSFD, která na své doméně pomůže zrealizovat tento nápad. Celý vtip spočívá v tom, že ČSFD na výpis obou filmů přidá nové tlačítko umožňující pořídit si tzv. virtuální licenci filmů. To znamená, že i když si film nelegálně stáhnete, můžete si ho zlegalizovat.

„S největší pravděpodobností to bude vypadat tak, že nastavíme minimální cenu, ale kupující bude moci podle svého uvážení zaplatit i více,“ dodal producent filmu Krásno Vojtěch Frič. Jinými slovy, uživatel bude moci odměnit film nějakou tou částkou navíc. Jestli ČSFD plánuje přidat tento platební systém i k dalším filmům zatím není jasné. Každopádně by se podle všeho musel domluvit s každým producentem zvlášť. No nic, uvidí se…

krasno2

Snímek z natáčení filmu Krásno. Ten bude využívat nový platební systém na ČSFD

zakazane2

I nový film Jana Hřebejka Zakázené uvolnění bude využívat novinku v boji proti pirátství

Zdroje: www.digizone.cz, www.csfd.cz

Student prvního ročníku střední IT školy v Praze. Miluji sport, psaní, jsem pro každou srandu... :D Občas mám trochu dlouhé vedení, ale tak kdyby něco, Bohnice to jistí.. :D Každopádně na tyhle stránky píšu s láskou a hlavně pro lidi.. A jestli se Vám moje články líbí.. Lajkněte to! :D Páč mě dost baví i psychologie a rád se vžívám do pocitů druhých lidí (umm, how awesome :3 :DD), takže vím, že i takováhle blbost dokáže člověka potěšit.. :D .. obzvlášť mě :)

Komentáře

 • pirátská babička

  OMG!? Čím to zase strašíte?

  „… vesele stahovat. Nelegálně.“
  Stahování JE legální!

  „Napadlo Vás ale někdy, že je to trestný čin? Že nelegální shromažďování médií není v souladu se zákonem?“
  Co to sakra je „nelegální shromažďování médií“ a s jakým zákonem to není v souladu?!

  Problém je u zmiňovaného torrentu, protože dochází zároveň ke sdílení již stáhnutých fragmentů, ale v drtivé většině se stejně stahuje z uloz.to a tam uživateli za prosté stahování audio/video souborů rozhodně žádný trestněprávní postih hrozit nemůže!!!

  Jestli vás tohle učí na střední IT škole, tak se docela děsím toho, že bych jednou mohl na produktech takovéto výuky/indoktrinace být existenčně závislý.

  • Michal Hromas

   Tak zaprvé.. Něco málo o podávání informací – redaktor (podotýkám redaktor – ne bloger) by měl vždy hájit ty „dobré“ strany – to v tomto případě znamená autorská práva filmařů.

   Proč píši, že stahování je přímo nelegální.. Je to tím, že jsem v tom samém kontextu mluvil o torrentech a ty, jak jste správně podotknul, poskytují i zpětnou vazbu a seedují další torrenty a poskytují jejich fungování. Ale tak počítal jsem s dvojsmyslem. Že si to lidé budou vztahovat (jako Vy) ke všemu stahovatelnému. Máte pravdu, že je to taková polopravda – minimálně je to nemorální. Opravdu trestný čin je až poskytování médií ke stažení.

   Každopádně necdhal jsem to tak jak je – víte proč? Je to kvůli tomu zaprvé, jak jsem psal na začátek. Lidé se minimálně trochu vystraší a třeba si začnou za stahování médií platit – což je i objektem tohoto článku.

   Já nevím jestli jste si všiml, ale tahle společnost jde morálně strašně dolů. Všichni všechno chtějí zdarma, i přes tu nemorálnost, a nedokážou ocenit tu práci druhých. A to mě štve.. Já se přiznám, že občas sem tam něco postahuji, ale když mám tu možnost, film si koupím nebo zajdu do kina. Co další média? třeba knihy.. Ty samozřejmě mohu stahovat v pdf ale.. nedělám to. Zajdu si je raději koupit. Ale tak tohle by neměla být přednáška o morálce, nikomu nechci nic vnucovat. Každopádně, lidská morálka se každou chvílí propadá hloubš a hloubš do propasti, ze které se půjde dostat ven asi jen těžko. Teď už jen čekám, kdy se překročí nějaká hranice únosnosti. No nic..

   Btw: Na škole nás učí hodně věcí. Jestli Vás to zajímá, tak v matematice probíráme umocňování, ve fyzice pohyb, v chemii chemické reakce, v češtině středověkou literaturu, v elektrotechnice střídavé napětí, v angličtině idiomy, v dějepise středověk, v hardwaru základní desky, v technickém kreslení zjednodušování řezů, ve výpočetní technice práci s příkazovým řádkem, v praktických cvičeních práci se setupem, v programování se celé čtyři roky budeme zabývat C-Sharpem a v tělocviku se zpravidla hýbeme.. stačí Vám to takhle? :)

   • pirátský dědeček

    na škole vás asi hlavně neučí kritickému myšlení, sebereflexi a pokoře.

    o tom, že by redaktor měl psát a hájit pravdu, jsi už slyšel, studente?
    abych nevypadal jako hajzl, co hájí tu svojí pravdu a právo krást cokoli na netu najde – uvítám službu, která mi umožní jednoduchým a bezpečným způsobem ocenit práci skutečných autorů a že prachy z větší části nejdou do chřtánu korporacím, v jejichž žoldu píšeš :) viz http://en.wikipedia.org/wiki/Hollywood_accounting

    neber si to osobně, ale měl by ses víc vzdělávat a méně psát a už vůbec si v jednom příspěvku neotírat hubu upadající morálkou poté, co jsi z ní vypustil špínu o hájení „dobrých“ stran. sám přiznáváš, že záměrně píšeš nepravdu ve prospěch „dobrých“ stran, abys vyděsil. jo, děsíš mě, ale víc svým myšlením a tím proč a jak píšeš.

    na psaní o morálce zatím nemáš dost odžito a odmyšleno a v každé větě to dáváš najevo.

    jestli cítíš, že musíš psát, drž se spíš technických věcí, ale i o těch si nejdřív zjisti a ověř víc informací a taky se nauč správně používat cizí termity, abys nevypadal jak decibel.
    máš to plný chyb a nesmyslů, torenty neseedují další torrenty a médium se nestahuje ani není stahováno, médium je jen nosič informace, ale tohle asi budete brát až ve druhém pololetí :

   • Michal Hromas

    Dobře, přiznávám… ty argumenty, co jsem teď napsal jsou hloupost, jenom jsem ze zoufalství nevěděl, jak reagovat na kritiku… Každopádně máte pravdu… Na tomto článku jsem si opravdu nedal moc záležet a klamal (nebo vlastně stále klamu) lidi polopravdami, ba i lži (ikdyž to snad ne…). Už se o tom nechci bavit, protože by to vyústilo v nekonečnou slovní přestřelku, kterou se mi absolvovat opravdu nechce.

    No, co s tím článkem… s tím už asi nic, jelikož je poměrně starý a moc lidí si ho už nerozklikne… Každopádně mohu slíbit, že pro příště se polepším, na článcích si dám více záležet a… to je asi tak všechno. Ale tohle už se opravdu nikdy nestane… už jenom kvůli tomu, že je to hanba pro mě samotného, mít kritiku u článku a ztrapňovat se nesmyslnými argumenty. Všem, komu jsem způsobil nějakou křivdu se tímto omlouvám a… snad jen mohu popřát pěkný den… i Vám „pirátský dědečku“. Tak trochu jste mi otevřel oči, když jsem žil v domění, že čtenáři mi budou zobat z ruky. Ale tak chybami se člověk učí a chybovat je lidské. Ještě jednou, omluvám se :)

   • pirátský strýček

    Jestli to myslíš vážně, tak respekt.
    A díky, protože tohle mi významně zlepšilo den a vrátilo trochu víry v lepší zítřky.
    pirátský strýček

   • Michal Hromas

    :) Byla to hloupost začít se takhle nesmyslně hádat… :)

   • ty víš kdo :)

    nesouhlasím ve dvou věcech.
    - nebyla to hádka, alespoň já to tak nevnímám, byla to celkem korektní výměna názorů doprovázená argumentací, navíc s poměrně šťastným koncem (jak vypadá hádka o ničem se můžeš přesvědčit v třeba diskusi pod podobně laděnými články na světě digitální zkázy, je to velice poučné)
    - rozhodně ne nesmyslně, jestliže stále platí tvoje tvrzení, že ti to trochu otevřelo oči (a snad i rozšířilo obzory)

   • Michal Hromas

    No jo, zase máte pravdu :)

 • Johny

  Stahovat filmy nebo hudbu pro OSOBNÍ ÚČELY není trest. čin. Trestný čin to je, pokud jej sdílíte!!!

Nahoru