Coraabia

 

 

[raw][hodnoceni][/raw]

[raw][/raw]

Žánr: Karetní (browser)
Platforma: PC
Multiplayer: ano
Odkaz: https://beta.coraabia.com/
Vývojáři: Coraabia Team (ARK8)
Autor recenze: Jan Holub

Znáte populární karetní hru Magic the Gathering? Nově spuštěný projekt Coraabia staví na obdobném principu a přesto představuje i unikátní koncept. Je třeba zmínit, že se nejedná o ‚Pay2Win‘ projekt, čili si nezaslouží hned zavrhnout. Naopak jen trocha pozornosti vás může přivést k základu jednoduché, ale přesto komplexní hře, ve které se nezakládá na tom, jak dobré máte karty, ale na tom, jak dokážete svoje karty zkombinovat a využít. Více se dočtete v naší recenzi nebo můžete hru rovnou vyzkoušet pomocí tohoto odkazu.

Minimální požadavky

Připojení k internetu a funkční webový prohlížeč

Coraabia

Za novým online karetním RPG s názvem Coraabia stojí český nezávislý team, zvaný ARK8.  Hned na úvod musíme uznat, že hra budí sympatický první dojem a ten si rovněž udržuje.

Hned na začátku hry budete uvedeni do příběhu prostřednictvím krátkého videa, které zároveň osvětlí celý svět Coraabie a uvede vás do hry (viz.trailer). Už úvodní video zaujme, nejen designem, ale třeba i mimozemskou mluvou v podobě dabingu. Ihned po shlédnutí videosekvence se ocitáte na Orbitální univerzitě, kde vás přivítá podivný mimozemšťan.

https://img.objevit.cz/f.jpg

Orbitální univerzita

Ten rovněž slouží, jako jakýsi průvodce a v rámci univerzity vás naučí vše potřebné. Vysvětlí vám jednotlivé záložky menu a samozřejmě se dostane i na bojový systém. Je to vlastně jediný boj, který bude probíhat proti umělé inteligenci. Následně probíhají veškeré boje mezi samotnými hráči, kteří soupeří za pomocí svého balíčku karet (kteří si sami sestavují).

Kromě bojů s ostatními hráči strávíte podstatnou část času přímo v menu hry. Právě odsud probíhají veškeré další operace a zároveň zde najdete novinky, herní statistiky, konto vašich bodů (Trinů a Xotů), počet online coraabianů a v poslední řadě nastavení vašeho avataru. To je jednoduše řečeno výběr obrázku, jedné z postav příslušící každé rase, který vás bude reprezentovat v duelech s ostatními hráči. Případně si lze odemknout i další avatary, jedná se však pouze o vizuální záležitost.

První záložkou, kterou je Balík je stěžejní místo pro koncept vaší strategie. Právě zde si totiž z vlastněných a nakoupených karet budete sestavovat balík na boj. Věřte, že zejména z počátku balíček budete upravovat často, už jen ze zkušenosti toho, že některé karty se prostě nevyplatí a zbytečně blokují místo těm více užitečným. Sami si tak v krátkém čase dokážete poskládat svůj vlastní balík, s kterým se vám bude hrát dobře. Důležitou roli může hrát také rozmanitost jednotlivých atributů karet. Přesto, že v pozdějších fázích hry se naopak skládá silný balík na jednu, maximálně 2 vlastnosti.

https://img.objevit.cz/coraabia1.jpg

Jak se to hraje?…

A ty jsou ve hře celkem 4 – ano jedná se o atributy nebo chcete-li vlastnosti, které jsou na kartě zobrazeny v číselné hodnotě. Jsou jimi nebezpečnost, inteligence, vitalita a karma. Boje jsou pak dimenzovány tak, že jeden z hráčů volí jednu ze čtyř atribut, jako tu, která se bude porovnávat. Karta, která má vyšší hodnotu dané vlastnosti pak vítězí. Ovšem pozor, není to takto jednoduché. Boj bývá často zvrácen, za pomoci tzv. triků či schopností jednotlivých karet. Ty potom umožňují takové věci, jako například snížení nepřítelovo hodnot nebo výměna vaší či oponentní karty.

A za co vlastně budete jednotlivé karty získávat? Jsou to právě Triny a Xoty, které ve hře fungují jako měna. První Triny, jsou v podstatě klasické body, které dostanete za výhru nebo splněný úkol. Druhé jsou pak Xoty, které jsou o něco vzácnější. Xoty lze získat pomocí sms, ale stejně tak i běžným hraním a plněných úkolu. Každý hráč se tak může dostat k veškerému obsahu.

V rámci bodů se tak dostáváme k poslední záložce Obchod, která vás kromě balíku bude zajímat asi nejvíce. Právě zde si budete nakupovat nové karty a vybírat tak silné složky vašeho balíku. Krom nových karet se také můžete posilnit efektivními triky, které vám pomohou proti ostatním hráčům.

https://img.objevit.cz/c.jpg

Do boje!

Jakmile sestavíte svůj první balík 15 karet, můžete (ještě v rámci orbitální univerzity) vyrazit do boje s ostatními hráči. Než se budete moci přemístit na samotnou Coraabii, budete prostřednictvím boje s ostatními hráči plnit několik úkolů typu: odehraj 100 duelů (duel= jedna karta proti druhé, takže za celou hru s nepřítelem, odehrajete duelů několik) nebo použij v boji 20 triků. Tak vás hra postupně naučí kompletnímu boji.

Přesto, že základní koncept je jednoduchý, celá hra je komplexní. V boji se setkají 2 karty, jeden z hráčů (aniž by viděl tu protihráčovo) vybere jeden z atributů a boj začíná. Buď nepřítel situaci nějak zvrátí a obrátí proti vám nebo jednoduše prohraje duel, vy dostanete pár bodů a přichází další dvojice. Karty se vždy vytahují náhodně, takže faktor štěstí zde hraje opravdu velkou roli. Jde však o to, využít správné karty v kombinaci se správnými triky ve správný čas. I zdánlivá prohra se může za promyšleného použití výše zmíněných záležitostí během několika duelů otočit. Hra se tak stává dynamickou a nepředvídatelnou.

https://img.objevit.cz/e.jpg

Sladěné provedení

Design hry přesně reflektuje vesmírné prostředí Coraabie, a hra tak vytváří velice příjemnou, trochu tajemnou atmosféru. O onu atmosféru se stará i skvělá hudba, která trochu připomíná červeného trpaslíka. Na samotných kartičkách se pak podílelo přes 300 nezávislých umělců, čili jsou v první řadě velice rozmanité, ale některé navíc v opravdu špičkovém provedení.

Přesto, že scéna browser her na tom není úplně nejlépe, je třeba konstatovat, že Coraabie patří rozhodně k těm lepším kouskům a celý projekt má rozhodně potenciál. Proč to tedy aspoň nevyzkoušet?

 

Plusy: Systém karet a bojů, provedení, design, není Pay2Win (zaplať abys vyhrál)
Mínusy:
Po čase lineární a stereotypní (problém většiny browser her)
Verdikt:
Coraabia se rozhodně povedla a je otázkou, jakou cestou se projekt vydá do budoucna. Pokud dokáže hráče udržet a dodávat nový obsah – máme před sebou velkou záležitost

 

Základní popis ras:

Červení Padouši představují jakési podsvětí a darebáky vesmíru, vynikají především v nebezpečnosti a často u nich najdete agresi, což znamená, že pokud jsou parametry stejné – karta s agresí vyhrává.

Modří Strážci jsou oproti tomu ochránci, kteří oplývají zpravidla vysokým intelektem. Zelení Xennané jsou zajímavou rasou, která připomíná vyspělé mimozemšťany, kteří však žijí v souladu s přírodou a čerpají z ní rovněž svou sílu – vynikají především ve vitalitě.

Žoldáci, kterým náleží šedá barva, jsou tak trochu směsicí všeho špatného, co se dalo po vesmíru posbírat. Vynikají především v karmě – ostatní atributy jsou různorodé, dle jednotlivých karet.

Poslední skupinou jsou žlutí Neživí (Unliving), kteří představují původní obyvatelé Coraabie a chovají nesnášenlivost ke všem ostatním rasám – jejich parametry nejsou zrovna vysokých hodnot, ale dokážou s nimi efektivně manipulovat, tudíž je nepřítelovi snižovat a sobě naopak zvyšovat.

https://img.objevit.cz/coraabia_rasy.png

Několik obecných rad:

  •  neprodávejte karty, přesto, že se vám do aktuálního balíku třeba nehodí, není dobré se karet zbytečně zbavovat
  •  z počátku se snažte udělat svůj balík všestranný, jakmile opustíte orbitální univerzitu, postavte balík na sílé jedné rasy
  •  nebojte se obětovat kartu, pokud se tím dostanete k vítězství
  •  triky využívejte s rozmyslem, nejde o to vyhrát nuceně každý duel, ale spíše se udržet ve vedení.
  •  pečlivě nastudujte schopnosti svých karet v balíku, leckteré jsou opravdu silné a byla by škoda jich nevyužít

 

 

Student, recenzent, filozof a skladatel. Tvrdí, že člověk by si měl každý den rozšiřovat své obzory a neustále uplatňovat kritické myšlení. Stál u zrodu projektu Svatantra a ve volném čase se věnuje také komponování hudby. Má rád přírodu, moudré lidi, metafyziku a je fascinován neznámem. V současné době přispívá na několik webů a píše především o přírodě a počítačových hrách.

Komentáře

Nahoru