Colorado trhá rekordy v prodeji legální marihuany

Colorado trhá rekordy v prodeji legální marihuany

Colorado překonává rekordy v tržbách z prodeje legálního konopí. V listopadu se prodalo zboží za 3,26 miliardy korun, přičemž přes 2,25 miliardy lidé nakoupili marihuanu pro rekreační účely. Část daní a poplatků, které stát vybírá, chce věnovat na pomoc bezdomovcům a školám.

Colorado se v roce 2013 stalo prvním státem USA, kde je možné legálně kupovat marihuanu pro rekreační účely. A očividně se mu to vyplácí. Za rok 2017 vybírá na daních a poplatcích zhruba 17,55 až 23,78 milionů dolarů, tedy okolo půl miliardy korun. Část těchto peněz chce věnovat na podporu sociálně slabších a vzdělávání ve školách.

Během letošního roku se podařilo na konopném businessu vygenerovat zhruba 25 miliard korun, z čehož byla více než polovina za rekreační marihuanu. Z toho je necelých 1,9 miliard korun za daně a licenční poplatky. Podle státu Colorado se jedná až o 65 procentní nárůst mezi roky. Daně se platí z prodeje a z velkoobchodních marihuanových převodů a dělají dohromady 27,9 %. Poplatky se pak týkají například licencí na prodej.

Snímek obrazovky 2017-11-27 v 16.33.10

Stát Colorado chce téměř 1,7 miliardy korun rozdělit veřejným školám na granty, například na prevenci šikany vyčlenil okolo 75 milionů korun a třetí největší město Aurora se vyjádřilo, že do tří let věnuje zhruba 76 milionů korun charitám, které poskytují lidem bez domova jídlo a ubytování.

Protože si stát přijde daněmi na velké peníze, nechaly se inspirovat i další. Devět států má rekreační marihuanu zcela legální, dalších 14 států ji dekriminalizovalo a 25 států legalizovalo lékařskou marihuanu a CBD olej. Pouhé 3 státy mají konopí stále ilegální (Idaho, Jižní Dakota, Kansas). Oregon je rokem 2015 v řadě dalším státem s legálním prodejem za rekreačními účely. Narozdíl od Colorada Oregon nezveřejňuje pravidelně přehled tržeb.

potgraph_102317

Přesto všechno platí federální zákon, který konopí a zejména obchjodování s ním stále zakazuje. Je tak možné dojít k problémům, například se rozhodně nedoporučuje chodit do vládních budov s jakýmkoliv množstvím v kapse i v naprosto legalizujících státech. A podnikatelé se mohou dostat do potíží s federály. To i přesto, že americký prezident Donald Trump se ke konopí vyjadřoval smířlivě až pozitivně. Leží to ovšem spíše v kompetenci ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Ten se vyjádřil, že dobří lidé konopí nekouří a že ztratil sympatie ke Ku Klux Klanu, když zjistil, že jeho členové konopí užívají.

Zdroje: mjbizdaily.com, colorado.gov

Ráda objevuje svět kolem sebe. Cestuje, vzdělává se a potkává zajímavé lidi z celého světa. Věří, že v každém dřímá nějaký poklad, který lze nalézt. V životě si již sama vyzkoušela leccos a viděla i prožila věci, kterým lze často těžko uvěřit. Je plná života a miluje, když ho může předávat ostatním.

Komentáře

Nahoru