Co vše odhalil Google?

Co vše odhalil Google?

Jelikož byla nedávno zahájena vývojářská Google I/O, asi nikoho nepřekvapí, že se dnešní článek bude točit hlavně kolem Googlu. A také ohledně řady novinek pro vývojáře Android aplikací atd.

Integrované vývojové prostředí Android Studio

Velkou novinkou je nové integrované vývojové prostředí Android Studio pro vývoj Android aplikací. Dosud Google intenzivně podporoval vývoj Android aplikací v prostředí Eclipse, pro které vydával potřebné rozšiřující a doplňkové nástroje. Android Studio je postaveno na prostředí JetBrains IntelliJ IDEA, které bylo rozšířeno o specifické funkce pro vývoj Android aplikací. Android Studio využívá nový systém Gradl na buildování aplikací, podporuje různé rozšířené funkce při úpravě kódu a hledání chyb prostou statickou kontrolou kódu. Kromě tvorby aplikací pro Android je podporováno i využívání různých podpůrných služeb od Google, například backend aplikací využívajících Google Cloud Messaging.

Preview verzi Android Studia je možné stahovat z této stránky.

Společnost zároveň představila několik nových API, respektive rozšíření stávajících v rámci svých doplňkových služeb. V rámci Google Play Services přibyla druhá generace Maps API podporující použití kvalitnějších map ve vlastních aplikacích a tři nové lokalizační API včetně podpory lokalizace s využitím dat ze všech senzorů a s podporou úsporného režimu “u neustálé lokalizace”, jež spotřebuje méně než 1 % baterie za hodinu.


Představení Android Studia

API pro vytváření her

Novou sadou API jsou herní API, které podporují vytváření multiplayerových her, ukládání aktuálního stavu hry do cloudu, vytvářet herní žebříčky a další funkce. V Google Cloud Messaging, službě pro zasílání notifikací do aplikace přes servery Google, přibyla možnost odesílat zprávy zpětně z aplikace na backend servery přes Google Cloud Messaging a perzistentní připojení, které má zrychlit práci s databází. Posílání zpráv přes Google Cloud Messaging je potenciálně úspornější, když se pro komunikaci více aplikací používá jedno spojení.

Několik pokročilejších funkcí přibude i v oblasti publikování a distribuce aplikací. Google začal podporovat přes Google Play Developer Console testování aplikací a postupné uvolňování nových verzí. Vývojáři tak budou moci jednoduše distribuovat testovací alfa a beta verze a případně uvolňovat nové verze nejdříve jen části uživatelů. Zlepšené budou statistiky o příjmech a v létě přibudou přímo v konzoli detailní statistiky o používanosti dané aplikace. Google také začal spolupracovat se společnostmi, které poskytují překladatelské služby a přímo v Android Studiu umožňuje nahrát do vývojářské konzole texty pro překlad a zde si také za poplatek objednat překlad.

Představen vývoj Google Glass

Google Glass ne vždy vypadaly jako teď. Pokud si myslíte, že jejich současná podoba vypadá divně, měli byste vidět ty variace před tím.

Během Google I/O 2013 představila Jean Wang, hardwarová inženýrka Google Glass, několik fází vývoje Google Glass. Jak popisuje, už od začátku bylo jasným cílem spojení mobilního telefonu s brýlemi. Model se však v průběhu času značně změnil, než dosáhl úhledného designu s kovovým rámem, touchpadem na straně, fotoaparátem a obrazovkou v úrovni očí. Wang dokonce prozradila, že to není příliš dávno, co se začal tým zabývat ovládáním gesty a hlasem.

Google Glass nevypadaly vždy tak elegantně.

Google Glass nevypadaly vždy tak elegantně.

Další novinky

V Google App Engine přibyla zatím v preview verzi podpora pro PHP aplikace, v Google Computer Enginu pro pronájem celých virtuálních serverů přibyla podpora virtuálních disků až do 10 TB kapacity a servery s nižším výkonem pro méně náročné použití.

Nové Google Maps

Mapy od Googlu projdou další proměnou. Ano. Chápete to správně, něco přibude. Na tyto přídavky si budete muset ale chvíli počkat, jelikož nové mapy budou dostupné v létě. Co vše budou umět navíc?

Nové mapy dokážou vytvořit z dostupných fotografií od uživatelů trojrozměrnou podobu dané pamaátky, automaticky tak pravděpodobně budou umět Google Maps vygenerovat model ve stylu Photosyncu od Microsoftu. Tyto trojrozměrné mapy by měly být nicméně dostupné v omezené míře již od včerejšího dne, sami si tedy můžete vyzkoušet, jak fungují. Mapy lze navíc libovolně oddalovat, můžete se tak dívat na dané místo jako kdybyste se na vše dívali z nebe, můžete pozorovat také kolem prolétávající mraky, jejichž výskyt a pohyb je nasimulován dle skutečnosti.

Oddálit lze celou mapu až na takovou úroveň, že se na dané místo můžete dívat jako kdyby z pohledu vesmírné družice. Uvidíte tedy naši malou zemičku, okolní hvězdy a celý vesmír.

Majitelé Androidích zařízení a jablíčkáři s iOSmohou slavit. I pro ně se připravují nové přídavky. Nové mobilní mapy totiž mají vycházet především z populárního čistého designu pro iOS. Na některých místech vám dkonce Google Mapy ukáží i rozložení firem uvnitř budovy, což by určitě nebylo na škodu. Trošku by se v tomto ohledu přiblížili konceptu Mapy.cz, kde je možné si zobrazit seznam firem v danbé budově, nyní byste se mohli rovnou podívat i v jakém patře sídlí.  Nové Google Maps nabízí i novou možnost Explore, která vám vypíše seznam aktivit, které lze na daném místě dělat a ukáže vám i kde můžete uspokojit svou potřebu (jídlo, památek, ubytování, pití) na daném území. Nechybí také ani hodnbocení daných míst, které by mělo být lépe propojené s Google +.

Nové Google Maps

Nové Google Maps vám umožní prostřednictvím služby Explore se podívat přímo na recenze daných podniků, Explore vám umí najít a zjistit, co se nachází ve vaší blízkosti

Google Play Music All Access

Google Play Music All Access

Google Play Music All Access

Posloucháte hudbu? Milujete iTunes? Pak vás osloví i přehrávač Google Play Music All Access, který vám umožní si poslechnout celou hudební sbírku Googlu dostupná na necelých 10 dolarů (9,99 dolaru) za měsíc. Zprvu bude v rámci promo akce poplatek snížen na 7,99 dolaru. Uznejte sami, že to je za hubičku. Jedná se o další chytrý prostředek, jak z nás vytáhnout peníze. Google Play Music All Access můžete použít také pro poslech rádia. Ba co víc, díky funkci Listen Now vám dokonce bude umět vybrat z hudební databáze Googlu podobnou hudbu, která by se vám mohla líbit. POkud vás tady fičura zaujala, tak vás jistě mile potěší, že bude dostupná zatím jenom v USA. My Češi máme tedy smolíka.

Google Hangouts nahradí Google Talk

Dlouho se povídalo, že Google vytváří jednotnou chatovací službu. Teď se to stalo skutečností. Nová aplikace nahradí starší Google Talk.

Co se týče Androidu, software byl vytvořen tak, aby byl k dispozici pro všechny smartphony a tablety, na kterých běží Android 2.3 nebo novější, lze ho stáhnout na oficiálním Google Play. Pro iPhony je k dispozici na AppStoru. Hagnouts vlastně sjednocuje trojici komunikačních služeb do jedné. Spojuje Google Talk, chat v Google+ a Hangouty.

„Hangouts přinese chatovací službu pro soukromé i skupinové konverzace s fotografiemi, emotikony, hovory a videohovory zdarma. Spojte se s přáteli přes počítač, Android a Apple zařízení. Tyto možnosti vám přináší Google,“ říká popisek aplikace. (Všimněte si, že pochopitelně chybí podpora pro platformu Windows Phone.)

Google Hangouts je vesměs hodnocen zatím pozitivně. Jediná věc, která je mu vytýkána, je fakt, že nenabízí možnost neviditelného stavu.

A co se dále událo ze strany Googlu?

Tyto události nemají s konferencí od Googlu žádnou spojitost, ale i tak by vás mohly zajímat.

Google+ bude bez her a změní se k nepoznání

Ačkoliv má sociální síť od Googlu již více než 190 milionů aktivních uživatelů a jak uvádí statistiky, je zde zaregistrováno přes 390 milionů účtů,uživatelé Google+ zatím hry moc neoslovily. Je to dáno asi také tím, že stejně jako třeba LinkedIn, se jedná spíše o sociální síť, na kterou se uživatelé nechodí primárně bavit, ale spíše skutečně sdílet užitečný obsah. Hry jsou na pokraji jejich zájmu. A proto je Google hodlá dne 30. června 2013 úplně zrušit. Pokud jste na tom podobně jako já, tak vás to asi moc bolet nebude, protože vlastně ani nevíte, že tam někdy nějaké hry kdy byly.

Google+ má také nově více připomínat noviny, podoba s Pinterestem je čistě náhodná. Google + dostane třísloupcovou sazbu, ale třeba videa mohou zasahovat přes dva sloupce. Uvidíme, jak se s touto změnou poperou sami uživatelé.

Google se bojí konkurence od Microsoftu, čeká je soud

Konkurenční boj Google a Microsoftu v oblasti mobilních platforem eskaloval do další fáze, když ve středu společnost Google vyzvala společnost Microsoft aby stáhla svou novou YouTube aplikaci pro Windows Phone. Záměr společnosti Google zabránit výraznějšímu prosazení mobilního operačního systému Windows Phone, kdy se Google rozhodl, že její appky nebudou podporovat tuto platformu, je patrný již od prosince loňského roku. Společnost Google tehdy oznámila, že pro platformu neplánuje vyvíjet vlastní aplikace a zároveň ukončí podporu protokolu Exchange ActiveSync, který byl dosud na Windows Phone jediným podporovaným pro synchronizaci kalendářů a kontaktů s Google účtem.

Podle stížnosti, kterou podal Microsoft na Google před Evropskou komisí roku 2011, je zřejmé, že zároveň Google neposkytuje API umožňující vyvinout plnohodnotnou kvalitní aplikaci pro YouTube na platformě Windows Phone. Co všechno je pomocí oficiálního API možné a co ne, to není moc jasné. Microsoft ale přesto minulý týden vydal kvalitní YouTube aplikaci pro Windows Phone, zřejmě díky tomu, že Microsoft využil i jiného přístupu jako oficiální API. Aplikace ale přímo porušuje dvě podstatné podmínky pravidel API, dovoluje uživatelům přímo stahovat videa z YouTube a zároveň odstraňuje z videí reklamu. Ve středu Google proto vyzval Microsoft ke stažení aplikace z Windows Phone Store a zároveň zablokování aplikace na telefonech, na kterých je již instalována. Microsoft tak má učinit do 22. května.

Google učinil tento krok na základě tří oficiálních důvodů, kvůli možnosti stahovat videa, kvůli odstraňování reklam a kvůli použití loga YouTube a také značky YouTube z popisu aplikace. Zatímco první dva důvody jsou samozřejmě legitimní po všech stránkách, třetí důvod jasně prokazuje, že Google se snaží zabránit Microsoftu poskytovat plnohodnotnou aplikaci, jež by se mohla stát brzy jejich hlavní konkurencí.

Microsoft bojuje videem

Nové video si dělá legraci z Google Chromu. Jedná se o parodii na reklamní video pro Google Chrome „Now Everywhere“, které Google začal před nějakým časem propagovat.  Stejně jako předchozí anti-Google útoky je i tento klip používán k tomu, aby ukázal uživatelům, že Chrome sleduje uživatele a shromažďuje osobní údaje, které mu pomáhají vydělávat.

„Google sleduje všechno co děláte, kde jste, komu voláte, co hledáte, na co se díváte, obsah vašeho emailu a chatů, kdo jsou vaši přátelé, jaké aplikace vlastníte, co si koupíte, co posloucháte. A používá to, aby z vás měl zisk,“ jasně tvrdí video.


Parodie na video propagující Google Chrome v režii Microsoftu

Komentáře

Nahoru