Co to je Vero? Vše co potřebujete vědět o nové sociální síti, které se přezdívá ‘nový Instagram’

Do rybníku připlavala nová ryba. Jmenuje se Vero a všichni nenávistní hateři Instagramu ji milují. Už jste o ní slyšeli?

Vero je sociální síť, na které můžete sdílet své fotografie. Vznikla v roce 2015 a největší humbuk je kolem ní právě v těchto dnech, kdy představila svůj algoritmus, který těží ze současných (ne moc pozitivních) změn v newsfeedu Instagramu.

Před týdnem měla aplikace tak malé hodnocení na App Storu, že jsme si ji jako uživatelé neměli ani možnost všimnout. Dnes je na vrcholku samého App Storu jako jedna z globálně nejstahovanějších aplikací. Vero se stala dokonce tak populární, že veškeré jejich serverové zázemí nápor nových uživatelů nevydrželo a drtivá většina funkcionalit proto nefunguje. Vero o tom píše ve svém prohlášení na webu.

Instagram na steroidech

Vero byla představena v roce 2015 jako sociální síť bez reklam, kde každý může být sám sebou. Myšlenka pochází z hlavy miliardáře Rafika Haririho v reakci na podmínky soukromí a byznys modely současných sociálních sítích, jenž těží z prodeje reklam. (Důkazem tomu jsou čísla za minulý rok, kdy Facebook získala na reklamách lehce pod 40 miliard dolarů, v součtu všech zisků to je 98 % všech peněz, které sociální síť vydělala).

V praxi se jedná o Instagram na steroidech. Aplikace pracuje více se sociálním životem a proto můžete na pár kliknutí svým kamarádům doporučit nebo nedoporučit film, knihu nebo seriál. 

Přes Vero můžete doporučit film, knihu anebo seriál

Přes Vero můžete doporučit film, knihu anebo seriál

Další podstatný rozdíl je primární zobrazování příspěvků v newsfeedu. Zatímco konkurence používá algoritmy, Vero obrácené chronologické pořadí příspěvků. A pak tu jsou věci, které všichni známe – možnost vyhledávání příspěvků dle jeho typu nebo hashtagů.

Velmi striktní v politice soukromí

Vero zároveň říká, že tu nejsou od toho, aby od uživatelů sbírali data. Od uživatelů získávají jen jméno, e-mailovou adresu a telefon, které neposkytují dalším třetím stranám nebo inzerentům.

VERO_CHAT

Jak teda vydělávají?

Když nepodporují data mining a nemají reklamy, jak vydělávají? Dobrá otázka. A ještě jednodušší odpověď. Nevydělávají nijak (zatím). Vero plánuje však do budoucna implementovat trošku netradiční byznys model, kdy chtějí vybírat od uživatelů měsíční poplatky. Tento model ještě nebyl implementován – aplikace je proto zatím zdarma pro první milion uživatelů.

Stáhnout ji můžete na App Store anebo Google Play.

 

Komentáře

Nahoru