Co to je Linux a jakou distribuci nebo software si pořídit

Co to je Linux a jakou distribuci nebo software si pořídit

Uživatelé Linuxu nedají na svůj systém dopustit. Považují Linux za mnohem stabilnější než Windows, bezpečnější, výkonnější, s větším množstvím aplikací a vzdálenou správou. Neopomenutelnou výhodou je také nízká nebo žádná cena a absence virů. K dobré činnosti potřebuje Linux celou řadu programů, které většinou sám obsahuje.

Využití Linuxu

Každý uživatel musí počítat také s problémy. Menší popularita a tedy menší prodej znamená, že software z Windows většinou neakceptuje. Stejně tak může bránit instalování a běhu některých formátů a některý hardware bude pracovat jen velice obtížně pod Linuxem, pokud je nestandardní. Linux dokáže některé věci, které těžkopádné Windows neumí. Běží z CD nebo třeba z flashové jednotky a nemá tedy negativní vliv na vlastní disk počítače. Nezpomaluje chod hard disku, což je u Windows velký problém.

Software pro Linux

Podobně jako využíváme počítač s Windows, budeme potřebovat použít i Linux. Proto existují přehrávače hudby a videa, kancelářské balíky, prohlížeče webů a další programy. Nejčastěji používaným prohlížečem je Firefox a Opera. Jejich prostředí je známé z Windows a jsou zdarma. Pro správu emailů slouží velmi dobře známý Thunderbird, volně distribuovaný je kancelářský balík OpenOffice. Jako bitmapový editor poslouží Gimp a k přehrávání MPlayer. Linux tedy používá téměř všechny známé a dostupné programy, které se běžně vyskytují i v jiných operačních systémech. Jejich využití nebude pro nikoho představovat žádný problém.

Linuxové distribuce

Použití a nahrávání Linuxu závisí na takzvaných distribucích. Software je samozřejmě uživatelsky důležitý prvek, ale první volba ovlivní, jak bude Linux fungovat a jaký software vlastně rovnou obdržíme. V tomto je největší rozdíl v porovnání s Windows. Operační systém Windows vyjde v jedné ditribuci a je pouze aktualizován. Linux má mnoho distribucí a může být vytvářen mnoha skupinami a vývojáři. Proto je potřeba se především soustředit na kvalitu distribučního balíku.

Jaké použít distribuce

Linux je také nekomerční a zdarma šířený software. Pro dobrou činnost a podporu je lepší si konkrétní distribuci zakoupit. Podporuje totiž staré verze a aktualizuje nové. Tím vylepšuje stávající systém. V České republice se nejčastěji objevují tyto distributoři:

Fedora podporuje hlavně osobní počítače, ale nemá podporu formátu mp3. Ten je možné  doinstalovat. Pracuje se všemi běžnými typy počítačů a je velmi pohotová, často se aktualizuje a nabízí plnou podporu.

Knoppix je skutečně „živým“ systémem, protože výborně funguje na CD. Podporuje nové trendy ve vývoji hardwaru, takže není problém s instalací periferií a různých karet. Časté využití má při nedostatku prostoru na hard disku a urychlování procesů v počítači.

Slackware je pevně spjatá s historií Linuxu. Odstartovala jeho éru a protože za vývojem a vylepšováním stojí stále jeden člověk, je velmi propracovaná, komplexní a funkční. Pokud chcete mít bezproblémový běh a jednoduché ovládání, je Slackware přesně pro Vás.

Debian vsadil na rozdíl od Slackware na internetové nadšence. Je vyvíjen pomocí jejich návrhů a vylepšení. Dosáhl obrovského rozšíření, protože dynamicky aplikuje všechny potřeby uživatelů PC. Má propracovaný systém vytváření balíčků a výborně ovládá činnost programů.

Ubuntu je asi nejznámější a nejrozšířenější variantou Linuxu. Založen je spíše na filozofii používání. V manifestu jsou uloženy základní požadavky na Ubuntu Linux, na kterém je zcela založen. Ubuntu by měl být bezplatný a dostupný vždy v místním prostředí. Umožňuje podporu vlastního nastavení a programování uživatelem.

Proč vybrat Ubuntu

Ubuntu si zaslouží skutečně zvláštní pozornost. Dodržuje to, čím byl Internet. Tedy svobodou slova a přenosu dat pro každého. Internet býval vynikajícím nástrojem pro činnost člověka a byl zdarma. Ubuntu tuto tradici zachovává a rozšiřuje. Na komercializaci a cenzuru internetu může mít každý člověk svůj názor. Pokud si pořídíte Ubuntu, který obsahuje kolem 20 000 programů, které jsou zcela bezplatné, stanete se součástí komunity svobodných lidí, kteří nehledí jen na peníze. Zisk, návštěvnost a vytloukání peněz z čehokoliv nebo cenzurování a omezování přístupu jsou přesně ty principy, které omezují člověka a jdou proti Ubuntu komunitě. Zkuste Linux a možná pochopíte, že člověk nepotřebuje ty největší hráče internetového trhu, ale produkt, který vyhovuje jeho vlastním potřebám.

Štítky: , , ,

Komentáře

Nahoru