Cloud computing: Co to je a proč v něm tkví naše budoucnost?

Cloud computing: Co to je a proč v něm tkví naše budoucnost?

Cloud computing nebo zkráceně cloud je v poslední době hodně diskutované téma. O co se vlastně jedná?

Co to je cloud a jak funguje?

Jde v podstatě o nový přístup k práci s aplikacemi a daty. Většina z nás je zvyklá na to, že při práci používáme programy nainstalované v počítači a výsledky své práci si ukládáme do některé ze složek na pevném disku.

Model využívající cloud computing funguje jinak. Jde v něm o to, že poskytované služby a programy jsou uloženy na serverech, ke kterým můžete přistupovat pomocí webového prohlížeče nebo aplikací k tomu určených, které obvykle na disku moc místa nezabírají, takže používání cloudu je úsporné. U náročnějších cloudovských aplikací pak nepotřebujete supervýkonný stroj. Jelikož veškerá zátež neběží na lokálním počítači, ale kdesi „v cloudu“, a přistupujete k výsledným datům  pomocí aplikací, které si opět neinstaluje na svůj počítač, ale které běží „kdesi“ v povzdálí.

Výsledky své práce, tedy data, také už není nutné ukládat na disk, ale uloží se na internetové úložiště, kde k nim můžete přistupovat a dál s nimi pracovat. Podmínkou je však přístup k internetu. I když existují i cloudovské aplikace, se kterými můžete pracovat v offline režimu a po připojení k internetu se pak data sesynchronizují.

V čem je cloud výhodný a jak jej začít používat?

Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že aplikace či data můžete používat odkudkoliv. Stejně tak vám cloud usnadní i sdílení práce s dalšími kolegy či klienty. Jednoduše nemusíte každému z nich posílat mail, ať si stáhnou aktualizovaný soubor či něco takového – pouze jim pošlete link. Právě proto bývá cloud často nazýván technologií budoucnosti, vzhledem ke stávajícímu trendu, kdy chce každý uživatel mít svá data a aplikace neustále k dispozici kdykoliv, kdekoliv a z jakéhokoliv zařízení.

Pro firmy představuje cloud skvělé řešení, jak zrychlit a vylepšit své služby, zefektivnit firemní procesy a zjednodušit život sobě, svým zaměstnancům i svým klientům.

Služby postavené na cloudu

Na internetu naleznete mnoho užitečných služeb založených na cloudu. Za zmínku určitě stojí služby nabízející uživateli svoje servery pro uložení dat. Pokud chcete ušetřit místo na disku, je dobrým řešením umístit svá data na internet, kde budou vždy přístupná pro další zpracování.

Webová úložiště

Pokud jste někdy používali například Uloz.to nebo Rapidshare, využívali jste tak výhod cloudu. Vaše data se uložila na cizí server. Pokud chcete mít ke svým datům lepší přístup, můžete zkusit službu Dropbox.

Registrovat se můžete zdarma na www.dropbox.com. Získáte 2 GB prostoru pro svá data a kapacitu lze bezplatně navýšit až na 18 GB. Pracovat s daty je možné přímo v internetovém prohlížeči, nebo pomocí aplikace, která vám umožní s nimi pracovat jako s obyčejnými soubory ve složce na pevném disku. Práce s Dropboxem je tak velmi snadná.

Dalším podobným nástrojem je Google Drive. Disk Google je stejně jako Dropbox webový disk, takže jakýkoliv soubor, který do něj vložíte, je ihned synchronizován s dalšími počítače či telefony, které máte s úložištěm propojeny. K datům máte přístup také přes jednoduché webové rozhraní přímo na oficiálních stránkách drive.google.com. Po založení úložiště máte zdarma k dispozici celých 5 GB. Pokud vám to nebude stačit, musíte si už pak za rozšíření kapacity platit. Za 20 GB zaplatíte 3 eura měsíčně, 50 GB vás přijde už na 6 eur, výhodnější je pak 200 GB balíček za 13,5 eura.

Další možností je Capsa.cz. Český startup poskytuje uživatelům zdarma 1 GB místa úložného prostoru. Systém umožňuje verzování dokumentů. Nahrajete soubor, pak v něm uděláte změny, ale chcete si ponechat i předchozí verzi? S Capsa.cz žádný problém.

Další podobnou alternativou je Box.net poskytující zdarma 5 GB pro vaše data.

Kancelářské balíky na internetu

Využíváním serverů pro ukládání dat jsme se však dostali pouze k základům používání cloud computingu. Byla to jen ukázka toho, jak tento model funguje. Na této myšlence je postavena už řada služeb. Dobrým příkladem je Google Apps.

Google Apps byly až donedávna zcela zdarma. Nyní už za ně musíte platit.

Jedná se o balík služeb, které nabízí mimo jiné práci s e-maily a dokumenty, kalendář a další kancelářské aplikace, které fungují online přímo v prohlížeči. Microsoft má zase Office Web Apps, které umožňují online práci s dokumenty vytvořenými v programech balíku Microsoft Office. Díky tomu, že aplikace jsou poskytované přes internet, máme jistotu, že budou vždy aktualizované a není nutné se o to starat.

Zkracovače URL

Pokud se vám zdá vaše URL adresa příliš dlouhá, zkraťte si ji. Zkracovače URL adres najdete na adresách bit.ly nebo goo.gl.

Online plánovače a kalendáře

K plánování schůzek, zaznamenávání důležitých věcí do kalendáře můžete využít Kalendář Google nebo online aplikaci zvanou Doodle, která je perfektní pro plánování termínů schůzek s klienty, spolupracovníky i kamarády. Nevíte, který den se nejlépe hodí všem? Nechte je hlasovat. Výhodou služby Doodle je také fakt, že jej lze propojit i s Google kalendářem.

Aplikace v cloudu – online účetní programy, datové sklady a další programy v cloudu

Do cloudu můžete přesunout i mnohé další aplikace, u kterých pak budete platit jen za skutečný výkon. Výhodou tohoto řešení jsou téměř minimální vstupní náklady oproti běžným aplikacím, jelikož neplatíte za žádnou licenci, ale zvolený software si vlastně jen pronajmete na určitý čas. Další výhodou je možnost škálování výkonu. V případě nepředpokládané zátěže se vám nestane, že vám spadne server, ale zátěž se tak díky cloudu rozprostře na větší množství strojů a k výpadku tak vlastně vůbec nedojde.

Cloudovské služby a aplikace pro firmy u nás zajišťuje například společnost K2 atmitec s.r.o. Jejich služba se jmenuje K2 cloud a je vhodná právě pro malé a střední firmy.

Možnosti cloudu jsou obrovské. Od malých aplikací až po samostatné operační systémy, které jsou provozované v internetových prohlížečích, jako například Cloud nebo iCloud. Díky umístění všech aplikací na serverech, ke kterým pouze přistupujeme, jsou kladeny minimální nároky na výkon a kapacitu používaného zařízení. Všechny používané aplikace je možné zpřístupnit pouhým otevřením internetového prohlížeče a všechna data máte vlastně stále online, a tak k nim můžeme přistupovat z jakéhokoliv přístroje, který umožňuje připojení k internetu. I s „chytrým“ mobilním telefonem tak můžeme kdykoliv přistupovat ke svým datům.

A v čem je háček? Proč firmy raději platí za privátní cloud?

I když možnosti cloud computingu zní skvěle, je nutné si uvědomit i jeho nevýhody, kterých je bohužel hned několik. Jde například o riziko, které podstupujeme při ukládání dat na cizí servery. Naše data tak vložíme do rukou někoho jiného, a pokud poskytovatel služby selže, můžeme o svá data přijít. Pro jednotlivce to nemusí být tak velká ztráta, ale pokud jsou možnosti cloudu používané pro práci s daty ve velké firmě, může být toto riziko velmi nebezpečné. I z toho důvodu nepoužívají firmy bezplatná cloudovská řešení, ale raději využívají placené verze od jiných poskytovatelů. Zvláště velké firmy se totiž zdráhají svěřit svá data s nálepkou confidental do rukou všemocného Googlu, u kterého nikdy nevíte, co vám za rok bez ptaní zveřejní. Proto korporace zásadně nevyužívají sdílená úložiště, ale raději využijí privátní cloud.

 

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

 • Pavel

  Nový přístup k práci s aplikacemi a daty to určitě není. Už v dobách počítačového pravěku se používaly terminály připojené k serverům. Ani aplikace tohoto přístupu na moderní internet není nikterak nová. Je základem většiny na něm provozovaných služeb. Také např. online hry s daty na serveru jsou tu pěkně dlouho. Nový je pouze „buzzword“ cloud a jeho nekritická adorace.

  Skutečnou charakteristikou „cloudu“ je proto spíš provozování činností dosud bezproblémově prováděných lokálně. Je zde nová kvalita v podobě přístupnosti odkukoliv nebo možnost kooperace více uživatelů. Ale tyto přínosy mají význam jenom pro část uživatelů a osobně je nepovažuji za převratné. 

  A také jsou tu háčky, kterých je poněkud více než je v článku uvedeno. Lze je shrnout slovem závislost:

  1. Závislost na internetu. Na jeho providerech, na lokálních podmínkách připojení (rychlost, spolehlivost), na hardwaru který ho umožňuje.

  2. Závislost na libovůli provozovatele dané služby:

  - možnost nevhodného použití (nebo zneužití) dat zmíněná v článku

  - buzerace – např. známá cenzura MS SkyDrive, kde robot hledá v uložených datech nahotu a sprostá slova. Závadný obsah může být „jen“ smazán, nebo může být zrušen i samotný účet. Jako bonus pak přijdete i o zakoupené aplikace na xboxu nebo telefonu s WP používajícím příslušný účet.
  Buzerace může mít nekonečně mnoho podob, odvislých jen od kreativity provozovatele a jeho ochoty prudit své zákazníky.

  - Nucené upgrady. Provozovatel může libovolně měnit aplikaci a uživatelé se musí přizpůsobit. Nebo se bez dané služby obejít. Nelze zůstat u starší verze. Přitom kontroverzní inovace jako je třeba Metro ve W8 mohou snadno nalézt obdobu i v cloudu.       

  - Omezení svobody nakládat s daty. Smíte dělat jen to, co vám provozovatel dovolí. Na svém PC skartujete soubor za pár sekund, ale s cloudem nemáte nikdy jistotu, zda ke smazání ze všech serverů (a jejich záloh) skutečně došlo.

  - Cenový diktát. To je imho největší nebezpečí cloudu, byť zatím jen teoretické. Pokud by došlo k nahrazení lokálních aplikací cloudem, stali bychom se na něm závislými, stejně jako jsme nyní na oligopolních dodavatelích energií a telekomunikačních firmách. Je dostatečně známo, jak se tyto firmy chovají. A to jsou pod (údajným) dohledem státních úřadů a přechod mezi nimi nevyžaduje velké náklady ani námahu.
  Není žádný důvod nepředpokládat, že by se cenová politika cloudových provozovatelů vůči závislým uživatelům nějak zásadně lišila od přístupů SPT Telecomu nebo výrobců herních konzolí. Právě tento potenciál velkých zisků, vydřených ze závislých uživatelů, považuji za hlavní hnací motor propagace cloudu.

   

Nahoru