Co je to cloud? A k čemu?

Aniž to víte, tak někteří z Vás ho již léta používáte. Nevěříte? Uvidíte! Abychom si ale trochu populárně vysvětlili, co to takový cloud je nebo na copak nám je cloud computing vlastně dobrý, tak se musíme alespoň trochu vrátit k pár základním pojmům a vyzbrojit se několika informacemi, které potom budeme společně používat.

Jednoduchý překlad z angličtiny nám říká, že cloud je v původním významu „mrak“. Není mi známo, jak a kdy vlastně na tento název vznikl, ale má vlastně vyjadřovat, že to, co se nám jeví jako služba, aplikace nebo naše data je ukryto někde na internetu a my k nim přistupujeme zpravidla jen přes stránky našeho webového prohlížeče. Protože i o autu většinou víme, že má motor a převodovku, zmíním se zde trochu více o konstrukci motoru a převodovky cloudu.

Rozvoj motoru cloudu umožnila jedna docela převratná technologie a tou je virtualizace. Virtualizace je vlastně aplikací (říká se softwarově) zajištěný chod více počítačů na jednom silném a fyzickém. No a protože nemusíme mít tím pádem tolik fyzických počítačů, kolik potřebujeme nebo používáme a zároveň umíme (softwarově) a hlavně dynamicky výkon jednotlivých počítačů zvětšovat či zmenšovat, spojovat je nebo i rozdělovat, dává nám to netušené možnosti k přípravě prostředí na internetu, které potom uživatelé budou používat přes svůj prohlížeč. Prostě si přizpůsobíme výkon motoru, jak potřebujeme. Bude pak jedno, jestli budou přistupovat přes svůj mobil, tablet nebo počítač. Přitom nebudou vůbec vědět, kde jsou jejich aplikace spouštěny nebo jejich data uložena (zkrátka „někde v cloudu“). Převodovkou cloudu je to, aby se k Vám data i aplikace hodně rychle dostala. Rychlost internetového připojení (dnes již i v mobilních sítích) v poslední době roste a roste a tudíž není problém dostat data s aplikacemi ve vaše zařízení doslova za pár chvil. Jistě jste si všimli, že při stahování/odesílání velkých souborů je pro nás důležitější rychlost „downloadu“ (načtení) než „uploadu“ (odeslání).

Nu a už jsme skoro u toho, co to vlastně je ten cloud. Že nám vlastně umožňuje zpracovat a přistupovat k hudbě, fotkám, dokumentům a dalšímu obsahu z jakéhokoliv zařízení, na kterém právě jsme. Co se týče zařízení, tak jsou to samozřejmě mobilní telefony, tablety i osobní počítače (notebooky i stolní). Snadno ho zkrátka nastavíme na jednom místě a snadno se používá odkudkoliv, kdekoliv a kdykoliv a vlastně i na čemkoliv. Nevidíme již technické detaily, nemusíte jim rozumět ba ani chtít porozumět. Pro nás je přece důležité, že nám aplikace fungují „všude“. Data nemusíme (ale můžeme) mít uložená na svém lokálním zařízení a přistupujeme k nim jen pomocí aplikací, které se buď nainstalují nebo které běží před námi na webové stránce „kdesi v cloudu“.

Přistupujete k nim přes uživatelské rozhraní i vy aniž to víte, takže někteří z vás již léta používáte cloud. Většinou na emailové, kalendářové a souborové služby a na uložení fotek, hudby nebo dokumentů. Do určité velikosti dat a kvality služby neplatíme vůbec. Určitě máte mail buď na gmail.com (používá se hodně mobilech s OS Android) nebo na outlook.com (používá se hodně na počítačích s OS Windows) nebo taky na místním Seznamu, že? Některé firmy na cloud vsadily úplně a používají je provozované jenom v prohlížečích (např. iCloud od firmy Apple) nebo Google (na Chromeboocích). Nabídka dalších aplikací s úložišti dat v cloudu se pohybuje od robustnějších kancelářských i obchodních aplikací a služeb (např. OFFICE365 firmy Microsoft nebo GoogleApps firmy Google). Většinou již firemní uživatelé pak neplatí za vlastní software nebo uložení dat, ale za jeho užití.

Cloud tedy není ani nesmysl, ani sprosté slovo, ale ani stříbrná kulka, která vyřeší všechny Vaše problémy. Je to nová technologie a nový pohled na využití našich koncových zařízení, která má své klady i zápory, jako každá jiná před ní. Díky mobilním tzn. smartphonům, zařízením dnes v podstatě u dvou třetin obyvatel Česka. Výhodou je, že je máme při ruce všude tam, kde je internet. To může být ale někdy i docela zásadní omezení využití cloudu. A naše data na službách v cloudu taky nejsou tak úplně zadarmo – dáváme je k dispozici poskytovatelům…

Čtěte také: Bezpečnostní rizika užívání cloudu
Hacker získal z iCloudu nahé fotky celebrit

Student vyšší odborné školy sociálně právní. Fanoušek asijské kultury, české historie a italské kuchyně. Člověk, který se snaží psaním přenášet dobrou náladu.

Komentáře

Nahoru